اسکیزوفرنی چیست؟ درمان آن چگونه است؟

اسکیزوفرنی بیماری روانی شدیدی است که به نظر می رسد بیمار از خود بیگانه است . اسکیزوفرنی یعنی با واقعیت قطع رابطه کردن . برای این که مفهوم کلمه خوب درک شود بهتر است بگوییم ، اسکیزوفرنی فردی است که عملاً نمی توان با او ارتباط برقرار کرد . او از واقعیت بریده است ، واکنشی از خود نشان نمی دهد و کاملاً بی تفاوت است . انسان اسکیزوفرن در رویای درونی زندگی می کند و موقعیت بیرونی به ندرت می تواند او را بیدار کند و به واقیعت برگرداند .

 

اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی چیست؟

به بیانی دیگر ، فرد به طور کامل در خود فرو رفته و روان او کاملاً از واقعیت برگشته است . تداعی های ذهنی بیمار از هم پاشیده و افکار او به اجزای کوچک تقسیم شده است .

در ذهن اسکیزوفرن یک دنیای توهمی وجود دارد که می توان آن را به یک رویای عجیب و غریب تشبیه کرد . اسکیزوفرن گاهی آرام ، بی حال و به همه چیز بی اعتناست ٬ از دنیای خارج جدا شده و آگاهی خود را از دست داده است .

اخم ها ، ادا و اطوارها ، صدای به هم خوردن دست ها و حرکات چهره کاملاً غیر عادی است . بیمار نیازهای اولیه ی زندگی خود را فراموش می کند و غریزه ی حفظ ذات او نیز کاهش می یابد . او ممکن است توهماتی داشته باشد و آنها را باور کند . در این حالت ، بیمار به طور خیلی جدی با یک مخاطب نامرئی صحبت می کند . گاهی اتفاق می افتد که او به مقدار کم اجتماع پذیری خود را حفظ می کند و اشخاصی را که قبلاً می شناخت دوباره می شناسد . در این صورت می گویند که او قطعات متلاشی شده گذشته ی خود را ، که به آن آگاهی مبهمی دارد ، بازیافته است .

 

بیماری اسکیزوفرنی

تذکر جالب

برخی اسکیزوفرن ها تحلیل های ذهنی بسیار جالبی دارند . خلاقیت های هنری آنها گاهی واقعاً استثنایی است ، اما نباید فراموش کرد که ویژگی اصلی این آثار هنری ، سمبلیک بودن آن هاست .

تکان های عصبی ، هم شدید و هم زیاد است ؛ بدیهی است که بیمار توانایی مهار کردن این تکان ها را ندارد . گاهی بیمار در نوعی بی حسی عمیق به سر می برد ؛ او می تواند خود را تا مدت ها در یک وضعیت بسیار دشوار نگه دارد ؛ او کاملاً بی حال و به طور درونی از دنیای خارج بریده است . گاهی نیز یک حرکت را به طور یکنواخت تکرار می کند و ناگهان یک تکان عصبی کور و بی هدف به راه می افتد . بسیار دیده شده که بیمار ، به طور ناگهانی خود را روی پزشک می اندازد و می خواهد او را خفه کند . چه اتفاقی رخ داده است ؟ یک فکر مزاحم ! مثل فکر روبرو شدن با شیطان ٬ به زور وارد ذهن او شده و این تکان عصبی با هیچ مقاومت آگاهانه ای برخورد نکرده است .

 

نوجوانی و اسکیزوفرنی

نوجوانی و اسکیزوفرنی

در اکثر موارد ، اسکیزوفرنی بیماری آغاز نوجوانی است . این بیماری پس از بلوغ ظاهر می شود و تا سنین بالا ادامه می یابد . البته این گفته عمومیت ندارد و اسکیزوفرنی در سنین بالا نیز دیده میشود .

ردیابی آغاز بیماری اسکیزوفرنی کار دشواری است . مثلاً ، کودکی که بسیار با استعداد ، کاری و علاقه مند به تحصیل به نظر می رسد ٬ ناگهان تغییر حالت می دهد . او در حالت های رویایی عمیق فرو می رود ، حرکات عجیبی نشان می دهد و به نظر می رسد که از خود بیگانه شده است . او به شیوه ی ناهماهنگ و غیر عادی می خندد و برای منزوی شدن تمایل شدیدی نشان می دهد . این حالت ها به جایی می رسد که دیگران او را تنبل و بی اراده تصور می کنند یا تهمت تمارض به او می زنند .

این جوانان به انسان های دلمرده تبدیل می شوند و به هیچ چیز و هیچ کس دلبستگی پیدا نمی کنند شادابی ، کنجکاوی ، بیزاری ، عشق ، کینه و تأثیر گفتار و رفتاری در آنها دیده نمی شود . آنچه می بینی انزوا ، بی هدفی و سردی است ؛ از هر تماسی اکراه دارند و چشمه ی زندگی آنها کاملاً یخ زده به نظر می رسد .

 

درمان اسکیزوفرنی

درمان اسکیزوفرنی

در اکثر موارد بستری کردن بیمار الزامی است . روان درمانی معمولاً فایده ندارد و این گفته کاملاً منطقی است ؛ زیرا ماهیت اسکیزوفرنی در مقابل هر نوع تماس بیرونی غیر قابل نفوذ است . اما شوک الکتریکی و شوک حاصل از تزریق انسولین می تواند تغییراتی به وجود آورد .

اشاره شد که برخی آثار اسکیزوفرنی ویژگی سمبلیک دارد . اما آیا به کمک این سمبل ها می توان با بیمار ارتباط برقرار کرد ؟ به عبارت دیگر ، آیا میتوان با زبان خود آنها حرف زد ؟ در پاسخ باید گفت : این روش در مواردی مفید بوده است .

کار درمانی و گروه درمانی نیز معمولاً مؤثر واقع می شود ، زیرا با این روش می توان علیه بی حالی و در خود فرو رفتن مبارزه کرد . در موارد خیلی حاد ، جراحی مغز توصیه شده است و بعضی جراحی ها نیز نتایج خوبی به بار آورده اند .

البته نتیجه و مفهوم این عبارات قطعاً این نیست که اسکیزوفرنی علاج ناپذیر است ، بلکه روانپزشکان اخیراً بهبودهایی نیز نام برده اند که به دنبال زندگی اجتماعی طبیعی به وجود آمده است .

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 رای, میانگین: 3٫25 از 5)
Loading...

قوانین نظرات:سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه مختار به رد یا تایید نظرات شما بوده، همچنین ممکن است آنها را ویرایش نماید.

نظر خود را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *