ساختمان پزشکان+

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی اهمیت تست پاپ اسمیر در زنان بالای سی سال

به کانال تلگرام بپیوندید

Join Our Telegram Channel

اهمیت تست پاپ اسمیر در زنان بالای سی سالافزودن دیدگاه

رئیس انجمن علمی مامایی ایران گفت: پروتکل غربالگری سرطان دهانه رحم زنان کشور بر اساس مستندات داخلی و گایدلاین های خارجی تدوین و در اختیار مراکز درمانی و دانشگاهی قرار گرفته است که مطابق آن زنان بالای ۳۰ سال باید هر ۵ سال یکبار تست پاپ اسمیر بدهند.

ناهید خداکرمی از تدوین راهنمای بالینی برای غربالگری سرطان دهانه رحم خبر داد و گفت: سرطان دهانه رحم جزو معدود سرطان هایی است که می توان ضایعات سرطانی را قبل از اینکه تبدیل به توده شود شناسایی کرد.

وی افزود: عامل این نوع سرطان ویروسی است که از راه ارتباط جنسی منتقل می شود.اگر به نوجوانان و جوانان بیاموزیم که روابط جنسی را در چارچوب اخلاقی و خانواده رعایت کنند و در عین حال از رفتارهای پرخطر بپرهیزند قطعاً با مشکلی به نام سرطان دهانه رحم روبه رو نخواهند شد.

عضو کمیته مرگ و میر مادری با اشاره به این نوع سرطان قابل پیشگیری است، افزود: بعضاً شاهد بودیم که برخی خانم ها از روی نگرانی هر شش ماه یا یک سال برای تست پاپ اسمیر (تست تشخیص سرطان رحم) مراجعه می کردند ولی اکنون بر اساس مستندات داخل کشور و رجوع به گایدلاین های خارج کشور پروتکلی را در رابطه با راهنمای بالینی سلامت تدوین کرده ایم که در کتاب راهنمای بالینی سلامت وزارت بهداشت هم منتشر شده و در اختیار مراکز دانشگاهی و درمانی قرار گرفته است.

خداکرمی ادامه داد: طبق این راهنمای بالینی، به تمام زنان توصیه می شود که از سن ۳۰ سال به بعد هر پنج سال یکبار تست پاپ اسمیر بدهند و اگر خانمی طی ۱۵ سال متوالی نتیجه تست او منفی بود می تواند تا سن ۶۰ سالگی هر ۱۰ سال یکبار این تست را به تأخیر بیندازد.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران به زنانی که ازدواج مجدد دارند یا احتمال رفتار پرخطر از طرف همسر آنها وجود دارد، توصیه کرد تا پزشک خود را از این موضوع مطلع کرده و غربالگری خود را هر سه سال یکبار انجام دهند.

وی افزود: هیچ خانم زیر ۲۵ سالی نیاز به غربالگری این نوع سرطان ندارند مگر اینکه جز افراد پرخطر باشند چرا که تحقیقات نشان داده بسیاری از ضایعات سرطانی در این سن خود به خود دفع می شود.

خداکرمی اظهار امیدواری کرد تا بیمه ها تست پاپ اسمیر را پوشش دهند و مراکز بهداشتی درمانی در آینده بتوانند به صورت رایگان این تست را برای خانم ها انجام دهند.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران در مورد شیوع این نوع سرطان در کشور نیز اظهار کرد: از هر ۱۰۰ هزار نفر ۲٫۶۱ نفر به این سرطان مبتلا می شوند. تزریق واکسن HPV از بروز این سرطان جلوگیری می کند ولی مشکل اینجاست که قیمت این واکسن گران است و در مراکز خصوصی عرضه می شود.(فارس)(جام جم آنلاین)

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) چیست؟

اطلاعات پزشکی

12 نشانه ابتلا به بیماری های قلبی

۱۲ نشانه ابتلا به بیماری های قلبی

اطلاعات پزشکی

موارد استفاده و عوارض پردنیزون

موارد استفاده و عوارض پردنیزون

اطلاعات پزشکی

لنف ادم

لنف ادم چیست؟ پیشگیری، علائم، تشخیص و درمان آن

سلامت جنسی

انتظارات مردان

مردان از همسر خود چه می خواهند؟

سلامت جنسی

ارضای جنسی

هفت نشانه ارضای جنسی در زنان

اطلاعات دارویی

ختم ذهبی

۱۴ مکمل گیاهی که نباید آنها را امتحان کنید!

سلامت روان

فشار اجتماعی

چگونه از دختران خود مراقبت کنیم ؟

تغذیه و سلامتی

خوراکی هایی که حال روحی شما را بهتر میکنند

خوراکی هایی که حال روحی شما را بهتر میکنند

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *