ساختمان پزشکان+

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی بیماری ام اس چیست؟ دلایل و علایم ام اس

به کانال تلگرام بپیوندید

Join Our Telegram Channel

بیماری ام اس چیست؟ دلایل و علایم ام اسافزودن دیدگاه

بیماری ام اس (Multiple sclerosis) یک بیماری ناتوان‌کننده است که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرارداده و باعث از دست‌دادن کنترل، دید، تعادل و حواس (بی حسی) می‌شود. در بیماری ام اس اعصاب مغز و نخاع توسط سیستم ایمنی بدن آسیب می‌بینند، که به این اختلال بیماری خودایمنی می‌گویند. بیماری های خودایمنی بیماری هایی هستند که در آن‌ها سیستم ایمنی بدن که وظیفه‌شان حفاظت از بدن و نابودکردن آسیب رسان‌های خارجی همچون باکتری هاست، اشتباها شروع به حمله به بافت‌های بدن می‌نمایند. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی بدن شروع به حمله به مغز و نخاع دوتا از اجزاء مهم که سیستم مرکزی اعصاب را کنترل می‌کنند، کرده و باعث فلج شدن و از کارافتادگی آنها می‌شود. سایر بیماری‌هایی خودایمنی شامل لوپوس و آرتریت روماتوئید می‌شود.

آسیب دیدن اعصاب در بیماری ام اسسیستم مرکزی اعصاب از میلیون‌ها عصب تشکیل شده که وظیفه انتقال پیام‌ها بین مغز و اجزای بدن را برعهده دارند. این اعصاب پوشیده از لایه‌ای محافظ بنام myelin (نوعی چربی) که از تداخل اعصاب باهم جلوگیری می‌نماید(کاری که لایه محافظ سیم‌های الکتریکی انجام می‌دهد). در بیماری ام اس سیستم ایمنی بدن شروع به آسیب رساندن به این جربی ها کرده و با این کار باعث می‌شود، انتقال پیام توسط این اعصاب مختل شده و مغز قدرت کنترلی خود بربدن را از دست دهد. در این شرایط بدن دچار کاملا فلج و ناتوان می‌شود.

هرچند که شفایی برای بیماری ام اس وجودندارد، اما با درمان و مراقبت می‌توان حملات ام اسی و سرعت پیشرفت بیماری را کاهش داد. برطبق انجمن ملی ام اس آمریکا حدود ۴۰۰۰۰۰ آمریکایی به این بیماری مبتلا هستند و این بیماری بین زنان دو تا سه برابر شایع‌تر از مردان است. همچنین بیشترین خطر ابتلا به این بیماری بین نوجوانی و سن ۵۰ سالگی می‌باشد.

علایم ابتلا به بیماری ام اس

نشانه‌ها و علایم ابتلا به ام اس بین افراد مختلف، مکان اعصاب تحت‌تاثیر و در زمان‌های مختلف متفاوت بوده و می‌توانند تغییر یابند، علایم ام اس شامل:

 • ضعف و یا بحسی یکی یا تعدادی از اعضای بدن
 • ازدست دادن نسبی و یا کامل بیناییمعمولا در یک چشم بعلاوه درد در حرکت دادن چشم(اختلال عصب بینایی)
 • دوبینی یا تاری دید
 • سوزن سوزن شدن و یا درد در بعضی از بخش‌های بدن
 • شک الکتریکی هنگام بعضی حرکات خاص سر
 • لرزش بدن و یا عدم هماهنگی بدن
 • لکنت زبان
 • خستگی
 • گیجی

حساسیت به گرما در افراد مبتلا به ام اس عادی بوده و کمی افزایش دمای بدن می‌تواند محرک و یا بدترکننده بیماری ام اس باشد.

افراد در ابتدای ابتلا به بیماری عودکردن گه‌گاه این علایم و سپس ناپدید شدن موقتی این علایم را احساس می‌کنند. بعضی از افراد مبتلا به نوع خوش‌خیم این بیماری بوده و بعد از حمله اولیه دچار حمله دیگری نشده و بیماری‌شان پیشرفت نمی‌کند.

دلایل ابتلا به ام اس

هیچ کس در مورد دلایل اصلی اشتباه سیستم ایمنی بدن برای حمله به اعصاب در بیماری ام اس نمی‌تواند نظر قطعی دهد. بعضی از دانشمندان معتقدند ترکیبی از ژنتیک و چیزی در محیط زیست می‌تواند باعث ابتلا به این بیماری شود. افرادیکه بیشتر از بقیه در خطر ابتلا به ام اس قراردارند، شامل:

 • افردیکه در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی قرار دارند در بیشترین خطر هستند.
 • زنان دو برابر بیشتر از مردان در خطر ابتلا به بیماری ام اس قراردارند.
 • اگر والدین و یا برادر و خواهر شما به بیماری ام اس مبتلا باشند، خطر ابتلای شما به ام اس بین ۱ تا ۳ درصد افزایش می‌یابد.
 • عفونت ها و ویرس‌ های خاص از جمله ویروس ابشتاین بار می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.
 • افراد سفیدپوست، بخصوص خانواده‌های ساکن اروپای شمالی در بیشترین خطر ابتلا به این بیماری قراردارند. نژادهای آسیایی، آفریقایی یا بومی آمریکا در بین سایر نژادها در کم‌ترین خطر ابتلا به این بیماری هستند.
 • در کشورها و مناطق جغرافیایی خاص از جمله اروپا، کانادای جنوبی، آمریکای شمالی، نیوزلند و استرالیای جنوبی خطر ابتلا به بیماری ام اس بیشتر از سایر مناطق جهان است.
 • درصورتیکه شما مبتلا به سایر بیماری‌های خودایمنی از جمله بیماری تیروئید، دیابت نوع ۱ یا بیماری التهابی روده هستید، خطر ابتلای شما به ام‌اس افزایش می‌یابد.

عوارض ابتلا به ام اس

دربعضی مواقع افراد مبتلا به ام اس به سایر مشکلات زیر مبتلا می‌شوند:

 • خشکی و یا گرفتگی عضلات
 • فلج شدن بخصوص فلج شدن پاها
 • مشکلات مثانه، شکم و یا مشکلات جنسی
 • مشکلات ذهنی، ازجمله فراموشی و یا عدم تمرکز
 • افسردگی
 • صرع یا بیهوشی

چگونگی درمان بیماری ام اس

طیف گسترده‌ای از داروهای مختلف وجوددارند که می‌توانند شدت و تکرار علایم بیماری ام اس را کاهش دهند. همچنین بعضی از انواع داروها می‌توانند سرعت پیشرفت بیماری را کاهش دهند. سایر داروها می‌توانند:

 • حملات بیماری را کوتاه کنند
 • علایم و مشکلات ام اس را بهبود بخشند(مانند درد، مشکلات ادراری و خشکی ماهیچه‌ها)

درمان خانگی ام اس با تغییر سبک زندگی

مواردیکه در مورد سبک زندگی در ادامه بیان می‌کنیم، می‌توانند به شما در زندگی با ام اس کمک کنند، این نکات شامل:

 • باندازه کافی استراحت نمایید، اینکار باعث می‌شود کم‌تر احساس ضعف و خستگی نمایید.
 • ورزش کنید، انجام مرتب ورزش و فعالیت بدنی از جمله ورزش‌هایی مثل پیاده‌روی، شنا، کاهش وزن و سایر فعالیت‌های متعادل به شما در تقویت عضلات، مثانه و روده و همچنین حفظ تعادل شما کمک می‌نماید.
 • بدنتان را خنک کنید، بعضی اوقات  شدت بیماری ام اس با گرم شدن بدن افزایش می‌یابد. با ریختن آب خنک روی خود، شنا در آب خنک و خوردن نوشیدنی‌های خنک بدنتان را خنک نمایید.
 • خوردن رژیم غذایی مناسب، چراکه رژیم غذایی مناسب می‌تواند به شما در حفظ تناسب اندام، تقویت سیستم ایمنی بدن و سلامت استخوان‌ها کمک نماید.
 • استرس‌تان را کاهش دهید، چراکه استرس می‌تواند شدت بیماری‌تان را افزایش دهد. 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

12 نشانه ابتلا به بیماری های قلبی

۱۲ نشانه ابتلا به بیماری های قلبی

اطلاعات پزشکی

عرق کردن

۱۹ مشکل جسمی مردان که باعث شرمندگی آنها میشود!

اطلاعات پزشکی

استروئید

اطلاعات خود را در مورد استروئید بالا ببرید

سلامت جنسی

۱۰ هشدار پیش از برقراری رابطه جنسی

اخبار

قرص های تاخیری

تاثیر قرص های تاخیری در درمان زود ارضایی

اطلاعات پزشکی

درمان زود انزالی

پیشگیری و درمان زود انزالی

اطلاعات پزشکی

دلایل ناباروری و نازایی در مردان و چگونگی درمان آن

اطلاعات پزشکی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست؟ علایم, عوارض و درمان آن

اطلاعات پزشکی

اطلاعاتی درباره انزال زودرس

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. حامد گفت:

  با عرض سلام.مدت چها روز است که خواهر من از ناحیه دست راست وکمر ودر ناحیه شکم دچار خواب رفتگیشده .ودر ناحیه سر هم مدام تیر میکشه .ممکنه که ام اس داشته باشه.ممنون میشم راهنمایی کنید.

 2. ثنا گفت:

  سلام من دختری ۱۵ساله هستم جدیدا دچار سرگیجه می شم سرم سنگین می شه وچشام می سوزه البته وقتی زیاد درس می خونم دست هاوپاهام بی حس می شن وتو اون زمان صداهای اطرافم رو مثل کسی که گیج باشه میشنوم نم تونم ادرارم رو هم کنترل کنم شید من ام اس داشته باشم تروخدا بهم بگید دارم می میرم

 3. mahyar گفت:

  ﺑﺎ ﺳﻼﻡ , ﺑﻨﺪﻩ ﻳﻚ ﻫﻔﺘﻪ ي ﭘﻴﺶ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ﻳﻚ ﺭﻭﺯ ﭘﺎﻱ ﭼﭙﻢ اﺯ ﺯﻳﺮ اﻧﮕﺸﺖ ﭼﻨﺪﻳﻦ ﺑﺎﺭ ﺗﻴﺮ ﻛﺸﻴﺪ و ﺩﺭﺩ ﻏﻴﺮ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﺤﻤﻠﻲ ﺩاﺷﺖ , ﻳﻚ ﻣﺴﻜﻦ ﺧﻮﺭﺩﻡ و اﺯ ﻓﺮﺩاﺵ ﺩﻳﮕﻪ ﺗﻜﺮاﺭ ﻧﺸﺪ ﻭﻟﻲ ﺑﻌﻀﻲ ﻣﻮاﻗﻊ اﻧﮕﺸﺖ ﺩﺳﺖ ﭼﭗ و ﭘﺎ ﭼﭙﻢ و ﻛﻒ ﭘﺎ ﭼﭙﻢ ﺳﻮﺯﻥ ﺳﻮﺯﻥ ﻣﻴﺸﻪ , ﺑﻪ ﻧﻆﺮ ﺷﻤﺎ ﻣﻤﻜﻨﻪ ﻛﻪ اﻡ اﺱ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻢ?

 4. حدیث گفت:

  من ۸ساله درگیره این بیماریم وبازایمان دچارفلجیه پا شدم.که باتزریق آمپول متیل پریدنیزولون خوب شدم ولی دوماهه که چشمه چپم کلملا تار میبینه ودوباره متیل زدم جواب نگرفتم حالا گفتندبایدبستری وپلاسمافریزس بشی بنظرشما هیچ راه درمانیه دیگه ایی نیس؟

 5. زینب گفت:

  سلام
  من برای تشخیص بیماری ام اس با استفاده از شبکه عصبی نیاز به داده(تصاویر ام ار ای(بدون هویت انها))دارم. شما میتونید کمکم کنید؟؟؟

 6. پريسا گفت:

  سلام من دانشجوي معماري هستم موضوع پايان نامه من طراحي محوطه مسكوني براي افراد ام اس ميشه كمكم كنيد؟؟ميخوام بدونم محيط يافضاي سبز نقشي توبهبوداين بيماري داره؟

 7. پریناز حسینی گفت:

  سلام خسته نباشید
  مادرم متولد ۴۹است و حدود یک ماه است سه انگشت دست راستش قفل شده اورابه دکتربردیم و ام ار آی داد که گفتند مشکوک به ام اس است داروهای زیادی میخورد گفتند اگرلکه هایی که درسرش است رشدکند خطرناک است ولس خداروشکررشدنکرد و همانطوراست
  به دکترکرمانشاه بردیمش گفتند مال اعصابش است و فیزیوترابی نوشت دستش بهتر شده ولی هنوز میترسیم او خیلی کارمیکند آیا خطربیماری هنوز وجود دارد؟؟چطوری مراقبت کنیم برای پیشگیری؟؟

  1. محمد گفت:

   سلام مادر منم همین علایمو داره میخواستم بدونم مادر شما کاملا حالشون خوب شده؟؟؟؟

 8. منا گفت:

  سلام ببخشید من ام اس دارم.دکترا گفتن خوش خیمه و زود فهمیدن.دارم درمان میشم. من که دارم درمان میشم امکانش هست که فلج بشم یا کور بشم؟؟؟

 9. reza گفت:

  عالی دستتون درد نکنه انشالله درمان قطعیشم پیدا کنید

 10. خاطره اسدی گفت:

  سلام آزمایشات مربوطه کجا انجام میشه؟؟

 11. آرمان گفت:

  سلام میخواستم بدونم ام اس درمان قطعی داره یا نه؟

  1. باسلام بستگی به نوع بیماری و تشخیص زودرس دارد

   1. منا گفت:

    سلام ببخشید من ام اس دارم.دکترا گفتن خوش خیمه و زود فهمیدن.دارم درمان میشم. من که دارم درمان میشم امکانش هست که فلج بشم یا کور بشم؟؟؟

    1. یک دوست گفت:

     الان که شما دارو های پیشگیری رو استفاده می کنید به احتمال زیاد هیچ حمله ی دیگری رو تجربه نخواهید کرد اما تضمین شده نیست که دچار حمله ای نشوید به علاوه حتی حمله ای هم رخ دهد با توجه به مصرف دارو نادر است که منجر به کم توانی شود.

  2. مجیدقلتاشی گفت:

   البته که هیچ بیماری لا علاجی در دنیا نیست، خیلی از روشهای درمان قابل اثبات نیستند ، هستند افرادی که ام ام اس داشتند و درمان شدند، و سرطان و،،،،،،، اما انسان خودش در ابتلا و در مان بیماریش بیشترین نقش را دارد ، جدیدا هم که به روش شیمی درمانی در کانادا اخباری رسید حاکی بر درمان قطعی ام س،انشاالله بزودی روش درمان کوتاه مدت ام اس قطعا انجام خواهد شد.

 12. f.e گفت:

  سلام.من دختری۱۶ساله هستم..حدود۷ماهه که دچارفراموشی شدم روزبه روزم شدیدترمیشه تواین چندمدتم دچارافسردگی بودم..تمرکزروی هیچی ندارم..حدودیک ماه میشه که پاهام ودستام بی حس میشه وگزگز میکنه ولی همیشگی نیست بخصوص وقتی که عصبی میشم..گاهی وقتاپای راستمم تیرمیکشه..چندمدته که دست راستمم تیرمیکشه که اصلانمیتونم تحمل کنم..وقتی که ازخواب بیدارم میشم کل بدنم دردمیکنه..دستامم قدرت قبلارونداره…احساس میکنم وقتی دارم راه میرم میخام ازدوطرف بیفتم..حالابایدچی کارکنم؟؟یعنی ام اس دارم یاعصبیه؟؟

  1. با سلام مشکل شما بیشتر مربوط به افسردگی میباشد بهتر است حتما به روانپزشک مراجعه نمایید

 13. مریم گفت:

  باسلام من برادرم مشکوک به ام وس است چند ماه است دارو مصرف می کنه قبلا ب اعتیاد داشته می خواستم بدانم ایا اعتیاد در حال حاضر به روند پیشرفت بیماری کمک می کند؟ الان اطمینان از عدم مصرف نداریم .

  1. با سلام بهتر است پزشک ایشان را در جریان قرار دهید چون قطعا در روند درمان ایشان تاثیر دارد

 14. b.mohebi گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من تقریبا دو ماه پیش چشمام همه جارو دود میدی.بعد از مدتی عضلات ساق پا,انگشتای دستم درد گرفته بطوری که شبا موقع خواب میکوبیدم به مبل فکر میکردم دارن میترکن بعد چند وقت گردن درد گرفتم,تیک عصبی در ناحیه گردن گرفتم.الان هم مشگل ادرارو مدفوع دارم,خستگی بیش از حدی هم دارم پشت سرم هم خیلی درد دارم.میخواستم اگه لطف کنید راهنماییم کنید ممنون میشم.
  باتشکر از سایت ارزندتون.
  بهنام محب الهی.

  1. با سلام بهتره به پزشک مراجعه نمایید تا طبق تشخیص ایشان ازمایشهای لازم را انجام دهید

 15. b.mohebi گفت:

  باتشکر از مطالب اموزندتون. بهنام محب الهی

  1. سلام و سپاس از لطف و محبت شما خواننده گرامی

 16. AMIN گفت:

  بسیار عالی بود .
  مفید و مختصر
  انشاا… راه درمانش را هم یه روزی اضافه کنید…..

 17. Aida گفت:

  ممنون مطالب خیلی خوبی بود ….

 18. امیررضا گفت:

  واقعا عالی بود امیدوارم ادامه پیدا کند

  1. سلام و سپاس از لطف شما خواننده گرامی

 19. j.rahmani گفت:

  درباره خون دماغ شدن در افراد مبتلا به بیماری ام اس هم مطلب بگذارید ممنون

  1. با سلام خدمت شما درمورد خون دماغ مقاله زیر موجود هست:
   خونریزی بینی یا خون دماغ
   اگر در رابطه بیماری ام اس و خون دماغ هم مطلبی یافتیم انشاءالله قرار میدیم

 20. leila hajizadeh گفت:

  درباره غذاهای مورد استفاده در بیماری ام اس توضیح دهید

  1. با سلام خدمت شما
   چشم انشاءالله در آینده مطلبی قرار میدیم