بیماری اوتیسم چیست؟ دلایل و علایم بیماری اوتیسم در کودکان

بیماری اوتیسم (درخودماندگی یا Autism) یکی از بیماری های جدی گروه بیماری های رشدی اختلالات طیف اوتیسم بوده که در اوایل دوره کودکی (معمولا قبل از 3 سالگی) ظاهر می شود. هرچند علایم و شدت آن در افراد مختلف، متفاوت است، اما همه انواع اوتیسم برتوانایی برقراری ارتباط با دیگران توسط کودک، تاثیر می گذارد.

بنظر می رسد که تعداد کودکان مبتلا به اوتیسم درحال رشد است. هرچند درمان و شفای کاملی برای درمان اوتیسم وجود ندارد، اما درمان جدی و بموقع اوتیسم تغییرات بزرگی در زندگی کودکان مبتلا به بیماری ایجاد می‌کند.

علایم ابتلا به اوتیسم

علایم و نشانه های اوتیسم بیشتر اوقات قبل از سن 3 سالگی شروع به ظهور می کنند. در اوایل والدین کودک مبتلا به اوتیسم متوجه می‌شوند که کودکشان شروع به بیماری اوتیسمصحبت کردن نکرده و مانند سایر کودکان هم سنش رفتار نمی کند. اما اینکه کودک مانند سایر کودکان و در سن آنها شروع به صحبت کرده و بعد مهارت های کلامی خود را از دست دهد، نیز ممکن می باشد. علایم اوتیسم شامل:

 • تاخیر در یاد گیری صحبت کردن و یا اصلا صحبت نکردن. 
 • کودک ممکن است ناشنوا بنظر برسد حتی اگر آزمایش شنوایی سنجی را طی کرده و نتایج آزمایش شان نرمال باشد.
 • انواع رفتارها، علایق و بازی های تکراری. برای مثال تاب خوردن مداوم، علاقه غیرطبیعی به بعضی از اشیاء و ناراحت شدن در صرت تغییر برنامه روتین زندگی.
 • ناتوانی در گفتن اسم، برقراری ارتباط چشمی، اجتناب از نوازش شدن و بقل شدن و یا کمک نخواستن.
 • ناتوانی از شروع مکالمه و صحبت با دیگران و یا عدم توانایی در حفظ مکالمات.
 • حساس بودن به نور، صدا و یا لمس شدن و در عین حال بی توجه به درد.
 • عادات غذایی عجیب، همچون خوردن تعداد کمی از انواع غذا و یا خوردن مواد غیرخوراکی همچون گچ یا خاک.
 • رفتار خودزنی مثلا کوبیدن سر به زمین یا دیوار و یا با دست ها.

کودکان مبتلا به اوتیسم در رفتار با دیگران مشکل داشته باشند. زمانیکه این کودکان بزرگتر می شوند بعضی از آنها ممکن است بیشتر علاقه ارتباط با دیگران داشته و کم تر دچار پریشانی شوند. بعضی دیگر تقریبا سبک زندگی نزدیک به سبک زندگی سالم و عادی دارند. با اینحال سایر این کودکان بازهم در مهارت های زبانی و اجتماعی دچار مشکل بوده و دوران نوجوانی و بلوغشان بیماری آنها را شدید تر کند.

اغلب کودکان مبتلا به اوتیسم در یادگیری علم و مهارت کند بوده و بعضی از آنها نشانه هایی از هوش پایین را نشان می دهند. سایر کودکان مبتلا به اوتیسم در یادگیری مشکلی نداشته اما در ارتباط اجتماعی، کلامی و زندگی طبیعی مشکل داشته باشند. تعدا کمی از کودکان مبتلا به اوتیسم بصورت بلقه توانایی های بالایی داشته و مهارت های مثال زدنی در بعضی از مهارت های خاص همچون هنر، موسیقی و یا ریاضی از خود نشان می دهند.

دلایل ابتلا به اوتیسم

بنظر می‌رسد که اوتیسم نوعی بیماری ژنتیکی و ارثی می‌باشد. دانشمندان در تلاش اند تا ژنی که باعث ابتلای افراد به این بیماری می‌شود را پیدا نمایند. همچنین محققان هم‌اکنون برروی عوامل محیطی همچون عفونت های ویروسی، عوارض و مشکلات حین بارداری و آلوده کننده گان هوا درحال تحقیق هستند، تا بدانند این مشکلات باعث ابتلای کودکان به بیماری اوتیسم می‌شود یا نه.

تحقیقات زیادی برروی رابطه بین اوتیسم و واکسن ها بخصوص واکسن سرخک، اوریون، سرخجه (MMR) انجام شده ولی نتوانسته‌اند رابطه‌ای بین استفاده از این واکسن و ابتلا به اوتیسم پیدا نمایند. اجتناب از این واکسن ها کودک را در خطر ابتلا به بیماری های خطرناکی همچون سیاه سرفه و یا سرخک و سخچه قرار می دهد.

عواملی که خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش می دهند

همه کودکان از هر نژاد و یا ملیتی ممکن است دچار بیماری اوتیسم شوند، اما عواملی خاص که در ادامه می آیند می توانند خطر این بیماری را افزایش دهد، این عوامل شامل:

 • جنسیت کودک – پسرها چهار تا پنج برابر بیشتر در خطر ابتلا به بیماری اوتیسم هستند.
 • سابقه خانوادگی – در خانواده هایی که یک کودک مبتلا به اوتیسم وجود دارد، خطر اینکه کودکی دیگر با این بیماری داشته باشند بیشتر است. همچنین خیلی غیرمعمول نیست که پدر و مادر و یا سایر اقوام نزدیک کودک مبتلا به اوتیسم، در ارتباط با دیگران و … مشکلاتی داشته باشند.
 • سایر اختلالات – کودکانی که بیماری خاصی دارند بیشتر از کودکان سالم در خطر ابتلا به بیماری اوتیسم هستند.
 • سن والدین – ممکن است بین سن والدین و ابتلای کودک به اوتیسم رابطه ای وجود داشته باشد. اعتقاد بر این است که فرزندان والدین بزرگسال بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به این بیماری هستند. بااینحال تحقیقات بیشتری در این رابطه مورد نیاز است.

نحوه درمان اوتیسم

هرچند درمان کاملی برای بیماری اوتیسم وجود ندارد، ترکیبی از درمان های خانگی و مدرسه‌ای می تواند به درمان این بیماری کمک نماید. هدف درمان افزایش عملکرد کودک با کاهش شدت بیماری می باشد. پزشک کودکتان بسته به مشکل و شدت آن یکی از درمان های زیر و یا ترکیبی از آنها را پیشنهاد می کند.

 • درمان های رفتاری و ارتباطی
 • درمان های آموزش
 • درمان های خانوادگی
 • درمان دارویی

کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است به بیماری های دیگر ناشی از اوتیسم همچون بیماری صرع، اختلالات خواب و مشکلات معده باشند و باید در کنار درمان اوتیسم به درمان این بیماری ها هم پرداخت.

پیشگیری از اوتیسم

هنوز هیچ راهی برای پیشگیری از ابتلای کودک به اوتیسم یافت نشده است. با اینحال با درمان بموقع بیماری بهبود یافته و مهارت های اجتماعی و کلامی کودک ارتقا پیدا می کند. اگر کودک شما مبتلا به اوتیسم است با مراجعه به مشاوران و متخصصان برای آشنایی با راههای مختلف بهبود کودک، به کودکتان کمک نمایید. درمان بموقع برای کودک مفید بوده، زندگی را برای او آسان تر کرده و از افزایش شدت بیماری اوتیسم پیشگیری می نماید.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 رای, میانگین: 2٫96 از 5)
Loading...

نظرات

 1. reza می گوید

  باعرض سلام وخسته نباشید.
  عزیزان باید در مورد بیماری اوتیسم بیشترتبلیغ کنید تاخانواده ها بیشتر با این بیماری آشنا شوند.
  ارزوی موفقیت برای شماوارزوی سلامتی برای همه بیماران.

 2. tara می گوید

  سلام می خواستم خواهش کنم اگه میشه مطالبی درباره ی سندروم کابوکی هم بزارید
  ممنون

 3. سارا می گوید

  برادره من اختلاله اوتیسم داره مادره من در دوره بارداری دچاره آنفلونزای شدید شد این تشخیص دکتر بود از آنتی بیوتیک زیاد استفاده کرد همچنین استرس زیاد داشت به نظره من باید رابطه ای بین اوتیسم و ویروس باشه و استرس و عوامله بیرونی

 4. nasrin می گوید

  باید تبلیغات زیادی راجب این بیماری بشه چون خیلی از خانواده ها با ناآگاهی از این بیماری تصورات خرافی دارند و قکر می کنند که فرزندشون جنی شده و تحد انجام کارای غیر معقول قرارشون میدن من خودم پرستار یکی از این بچه ها هستم و فقط نیاز به صبر و حوصله و تمرین داره تا این بچه ها بهبود پیدا کنند.

  به امید سلامتی برای همه این فرشته های دوست داشتنی..

 5. من می گوید

  سلام.من در فامیل پسر بچه ای رو میشناسم ک تا حدودی این علایم رو داره ولی اون حالت گوشه گیری یا دوری از اجتماع رو نداره و برعکس زیاد تو جمع هم حضور پیدا میکنه ولی تو صحبت کردن و یادگیری و بعضی چیزای دیگه مشکل داره. فک نکنم پدرومادرشم اینها رو بعنوان یک بیماری بپذیرند.سنشم حدود هفت هشت ساله
  ایا با این خصوصیاتی ک گفتم با توجه ب اینکه گوشه گیر نیس این مشکل اوتیسمه?

 6. ... می گوید

  من یه اوتیستیک هستم
  خواستم بگم اگه به فردی مشکوک هستین سریع اقدام به درمان کنین
  خیلی سخته
  خیلی…

 7. پیمان خرم می گوید

  پسر خواهرم این علایم را داشته حالا 4.5 سالشه ولی پدرش قبول نمیکنه اگه بتونیم با یک خانواده که بچه اوتیسم دارند اشنا بشیم خیلی خوبه ادرس فارس شهر خنج تلفن 09171804464

  • می گوید

   باسلام خدمت شما
   به ایشان بفرمایید با انکار بیماری و عدم مراجعه به پزشک فقط مشکل کودک را شدیدتر می نمایند. همچنین اگر بازهم نتوانستید ایشان را قانع کنید حداقل خود و خواهرتان برای دریافت مشاوره های لازم به روانپزشک مراجعه نمایید.

 8. رضا می گوید

  با سلام لطفا یک متخصص خوب برای درمان بیماری اوتیسم بمن معرفی کنید هم منصف باشه هم بیخودی خرج در دستمون نذاره موسسه کار درمانی خوب می خوام ممنون میشم

 9. farhadahmadvand می گوید

  سلام من پسری دارم که تا 3سالگی صحبت کرده است الان 6 سالش است که اتیسم دارد و بیش فعال است میبایست چکار کنم

 10. مسعود می گوید

  با سلام
  1- احتمال وقوع بیماری پس از 4 سالگی یعنی بعد صحبت کردن کامل پسر بچه امکان پذیر است یا این بیماری از بدو تولد اغاز می سود؟؟
  2-نحوه درمان آن یا کارهایی که والدین باید برای بهبود هر چه سریعتر ورشد بهتر فرزند انجام دهند چیست؟
  3- اشنای ما بصورت کامل تکلم می نموده که پس از مدتی تکلم هم اکنون صحبت نمی کند و نسبتا منزوی می باشد و حرکات تکراری مانند دست زدن انجام می دهد و در روابط با محیط دچار مشکل است چند درصد احتمال بیماری اوتیسم وجود دارد؟

 11. شهربانو می گوید

  با سلام
  من یه دختر 4 ماهه دارم که هشت ماهه با پاره شدن کیسه آب به دنیا اومد .منتهی دکتر سه روز منو بستری کرد تا آمپول دگزا بزنه تا ریه هاش کامل بشه . دختر من خیلی کم گریه میکنه و تا 3 ماهگی اکثرا خواب بودو ارتباط چشمی نداشت .همیشه سقف رو نگاه میکرد .از ماه 4 خیلی بهتر شده ولی با این حال من خیلی نگرانم .آخه میگن موقع تولد اگه اکسیژن به بچه نرسه ممکنه مبتلا به اوتیسم بشه .لطفا منو راهنمایی کنید خیلی نگرانم شبا از فکر نمیتونم بخوابم . با کسی هم نمیتونم در میون بزارم.ممنون

 12. مجتبی.ر می گوید

  سلام. ممنون از مطالبی که گذاشتید. من پسری دارم که در یک سالگی بعلت تب بالا تشنج کرد و این موضوع تا یک سال بعدش متاسفانه سه بار تکرار شد. و تا اون زمان فرزندم مثل بچه های دیگه در حال یادگیری و تکامل گفتارش بود اما تقریبا تو سه سالگیش متوجه شدیم به درستی صحبت نمیکنه و در ادای کلمات مشکل داره. حتی زمانهایی میشد که بعلت اینکه نمیتونه منظورش رو برسونه خودشم عصبی میشد یا غصه میخورد. در تمام این مدت هم از قرصهایی مثل فنوباربیتال استفاده میکرده و ما گمان بر این داشتیم این اختلال از عوارض همین دارو هست اما تو سن 5 سالگی دکتر متخصص مغز و اعصاب به ما گفت که باید از گفتار درمانی برای این بچه استفاده بشه و طی دوسال استفاده از گفتار درمانی شرایط گفتگو کردنش بهتر شده اما مثل هم سن و سالهای خودش نیست و این موضوع در دورانی که تو پیش دبستانی بود براش مشکل ایجاد میکرد و بچه های دیگه به تمسخر میگرفتنش.امسال هم کلاس اول دبستانه و متاسفانه دل به درس خوندن و انجام تکالیف نمیده و همش میگه نمیتونم یا بلد نیستم و به هر طریقی از زیر بار تکالیف شونه خالی میکنه. در کنار این قضیه همچنان گفتارش هست که مشکل داره و این موضوعات باعث شده آموزگارش و مدیر در خصوص انجام تکالیفش ما رو خواستم و یه تذکر سفت و سخت دادن. حتی مدیر مدرسه گفته اگه تا اواسط سال تحصیلی نتونه خودش رو با دانش آموزای دیگه تطبیق بده مجبوریم عذرش رو بخوایم. ما هم برای این بچه از روشهای مختلف تشویق و تنبیه و جایزه و … استفاده کردیم تا بتونه رغبت به درس خوندن داشته باشه اما بازهم از زیر بار دذس و مشق در میره. خواستم از شما مشاوره بگیرم که بنظر کارشناسای پزشکیتون الان با این شرایط ما چه اقدامی برای بهبود شرایط تحصیلی و گفتاری پسرمون میتونیم انجام بدیم. لازم به ذکره که تو کارهای دیگه خیلی هوشش بالاست و مشکل ما فقط همون مواردی هستش که عرض کردم.ممنون

 13. رویا می گوید

  سلام خسته نباشید.پسر من ۲ سال و ۷ ماهش.۳ ماه پیش تشخیص مشکوک به اوتیسم گرفت روزی هم ۷ ساعت تلویزیون نگاه میکرد.حرف نمیزد. تلویزیون قطع کردیم.الان تو این ۳ ماه ۱۰۰ تا کلمه میگه وجملات ۲ کلمه ای.ارتباط چشمی خوبی داره.وبا دیگران خوب ارتباط میگیره و تو جمع بودن دوست داره.کار تکراری نمیکنه.یادگیری شم خوبه.در دو هفته ۴ رنگ و شمارش ۱ تا ۱۰ یاد گرفت با اشکال هندسی…آیا پسر من اوتیسم داره؟

قوانین نظرات:سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه مختار به رد یا تایید نظرات شما بوده، همچنین ممکن است آنها را ویرایش نماید.

نظر خود را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *