دلایل ریزش مو, درمان ریزش مو و تصاویری از انواع آن

ریزش مو (Hair loss) بیماری ای است که در آن موهای سر و یا تمام بدن شما شروع به ریزش می کند. ریزش مو می تواند بدلایل مختلف همچون موارد ارثی، مصرف داروهای خاص و یا ابتلا به بیماری های خاص باشد.هر مرد، زن و یا حتی کودکی ممکن است دچار ریزش مو شود. 

مو از پروتئینی بنام کراتین در ناحیه خارجی پوست سر و توسط فولیکول های (follicles) مو ساخته می شود. وظیفه فولیکول ها تولید مو می باشد، زمانیکه موی جدید ساخته می شود، موی قدیمی از پوست سر خارج شده و شما قادر به دیدن آن می شوید. در واقع مویی که از سر خارج می شود، رشته ای از سلول های کراتینی مرده است. متوسط موهای سر بزرگسالان حدود 100000 تا 150000 بوده و از دست دادن تعداد کمی (مثلا 100 عدد) از این موها در روز معمولا باعث نگرانی نمی شود.

طاسی سر شرایطی است که در آن فرد شدیدا دچار ریزش مو می باشد. بعضی از افراد ترجیح می دهند تاسی سرشان را نادیده گرفته و بعضی دیگر ترجیح می دهند که از روش های موجود همچون درمان دارویی و یا جراحی برای درمان ریزش موی شدید و طاسی استفاده نمایند.

قبل از انتخاب هرنوع درمان برای ریزش مو و طاسی با پزشکتان درباره دلیل ابتلا به این مشکل و بهترین درمان برای نوع خاص ریزش موی خود مشورت نمایید.

علایم ریزش مو

ریزش مو می تواند در شکل های مختلفی بسته بعلت آن خود را نشان دهد. این علایم می توانند ناگهانی ظاهر شده و یا آرام آرام خود را نشان دهند. بعضی از انواع ریزش مو موقتی بوده و بعضی دیگر دائمی می باشند. علایم و نشانه های ریزش مو می تواند شامل:

 • تنک شدن تدریجی بالای سر – این شکل از ریزش مو، معمول ترین شکل ریزش مو است و هر دو مردان و زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. این شکل ریزش مو در مردان معمولا از جلوی سر شروع شده و به سمت پشت سر می رود. زنان معمولا موهای جلوی سر خود را خفظ می کنند اما در بخشی از سرشان مو شروع به ریزش می کند.
 • طاسی نقطه ای یا تکه ای – بعضی افراد دچار این نوع ریزش مو شده و دایره های کوچکی (معمولا حدود 2 سانتیمتر) در سر ایجاد می شود و پوست سر در آن نواحی معلوم می گردد. این نوع ریزش مو معمولا پوست سر را تحت تاثر قرار می دهد اما می تواند برروی سایر نقاط از جمله ریش یا ابرو نیز ظاهر شود. بعضی اوقات پوست قبل از ریزش مو دچار خارش و یا درد می شود.
 • از دست دادن ناگهانی مو – صدمات و شک های جسمی و یا روحی می تواند باعث سست شدن موها شود. در پی این ضعیف شدن زمانی که شانه می کنید و یا موی سر خود را می شوید، ناگهان مشت شما پر از مو می شود.
 • ریزش موی تمام بدن – بعضی از بیماری ها و درمان های پزشکی، از قبیل شیمی درمانی، می تواند باعث ریزش موی همه بدن شما شود. معمولا موها بعد از پایان درمان شروع به رشد مجدد می کنند.

دلایل ریزش مو

اکثر افراد بصورت طبیعی و عادی روزانه 50 تا 100 عدد از موهایشان می ریزد. اما هرچه سن افراد بیشتر شده موهای بیشتری در روز شروع به ریختن می کند. سایر علل ریزش مو شامل مشکلا هورمونی، بیماری های خاص و مصرف داروهای خاص می باشد. در زیر به معرفی و توضیح بعضی از علت های ریزش مو پرداخته ایم:

 • مشکلات هورمونی – از قبیل سطوح غیرطبیعی آندروژن (نوعی هورمون مردانه که توسط هردو مردان و زنان ساخته می شود)
 • ژنتیک – یکی دیگر از عوامل ریزش مو بوده و باعث افزایش استعداد ریزش موی افراد و در نتیجه ابتلای افراد به دونوع ریزش موی الگوی مردانه و ریزش موی الگوی زنانه شود.
 • استرس، بیماری و یا زایمان – همه مشکلات ذکر شده از جمله استرس و  می تواند باعث ریزش مو و طاسی موقتی شود. همچنین بعضی از عفونت های قارچی هم باعث ابتلا به این مشکل می شود.
 • داروها – داروهای مختلف از جمله داروهای شیمی درمانی، داروهای رقیق کننده خون، مسدود کننده های بتا آدرنرژیک که برای کنترل فشار خون استفاده می شوند و داروهای پیشگیری از بارداری می توانند باعث ابتلا به این مشکل شوند.
 • سوختن، آسیب دیدن و یا اشعه ایکس – همه موارد ذکر شده می تواند باعث ریزش موی موقتی شود، در این موارد بعد از درمان و خوب شدن مشکل، موها مجددا به شکل قبل از آسیب بر میگردند.
 • بیماری های خود ایمنی – این بیماری ها ممکن است در مواردی باعث ابتلا به ریزش مو شوند. در اکثر افراد مبتلا به این نوع ریزش مو، موها بر می گدند هر چند که ممکن است بصورت موقتی پس از برگشت موها نازک تر و یا روشن تر باشند.
 • لوازم آرایشی بهداشتی – مصرف بیش از حد و یا نامناسب رنگ مو، اتو مو، فر کننده های دائمی و یا استفاده بیش از حد از شامپو ها می تواند باعث ریزش مو و تنک شدن موها شود. در بیشتر موارد ریزش موی ناشی از این موارد قابل درمان است اما آسیب های شدید ممکن است درمان نشود. همچنین انواع مدل های مو که باعث کشیدن محکم موها می شود، نیز خطرزاست.
 • بیماری های خاص – بیماری های تیروئیدی، دیابت، کمبود آهن و کم خونی نیز می توانند باعث ریزش مو شوند. البته در این موارد با درمان بیماری ریزش مو هم بهبود پیدا می کند.
 • رژیم غذایی – رژیم غذایی کم پروتئین و یا خیلی محدود نیز می تواند باعث ریزش مو شود.

درمان ریزش مو

در بعضی از انواع ریزش مو، ممکن است بدون هیچگونه درمان خاصی موها دوباره شروع به رشد نمایند. در سایر موارد درمان می تواند به بهبود رشد موها و یا پوشاندن جاهای خالی کمک نماید. درمان های مورد استفاده شامل درمان دارویی و یا جراحی می شوند.

درمان دارویی ریزش مو

درصورتیکه مشکل ریزش موی شما بدلیل بیماری خاصی ایجاد شده باشد، درمان آن بیماری لازم برای درمان ریزش مو لازم است. داروهایی که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان ریزش مو تایید شده اند، شامل:

 • ماینوکسیدیل (مینوکسیدیل یا Minoxidil) – مینوکسیدیل دارویی مایع و یا کف مانند است که دوبار در روز باید در سر مالیده شود تا به رشد موها و جلوگیری از ریزش موها کمک نماید. این دارو در مقادیر 2 و 5 درصد موجود می باشد. عوارض جانبی این دارو عموما شامل سوزش سر و یا رشد موهای ناخواسته در صورت می باشد.
 • فیناستراید (Finasteride) – این دارو برای طاسی الگوی مردانه، بشکل قرص و بصورت روزانه تجویز می گردد. اکثر مردانیکه این دارو را مصرف میکنند شاهد کاهش ریزش مو و حتی رشد موهای جدید بوده اند. عوارض جانبی نادر آن شامل کاهش میل جنسی مردانه و عملکرد جنسی می شود. FDA هشدار می دهد که این دارو ممکن است خطر سرطان پروستات را در بعضی از مردان افزایش دهد. زنانی که در سن باروری هستند نیز باید از مصرف این دارو خودداری نمایند.

درمان ریزش مو با جراحی

 در معمول ترین شکل ریزش موی دائمی، فقط بالای سر تحت تاثیر قرار گرفته و با جراحی می شود، بیشتر موهای از دست داده را جبران کند. انواع جراحی ها شامل:

 • پیوند مو – در این شیوه جراحی شاخه های کوچکی از پوست پشت و یا کنار سر که حاوی تعداد کمی مو هستند، جدا شده و در نواحی طاس سر کاشته می شود. ممکن است چندین بار این جراحی لازم شود.
 • کاهش پوست سر (Scalp reduction) – در این شیوه بخش هایی از پوست طاس سر جدا شده و بعد از اینکه نواحی طاس برداشته شود پوست سر با نواحی حاوی مو پوشیده می شود. 

درمان خانگی ریزش مو

با رعایت موارد زیر می شود از بعضی از انواع ریزش مو پیشگیری کرد:

 1. رژیم غذایی سالم و مناسب
 2. اجتناب از مدل های موی سفت و مدل هایی که کشش مو در آنها وجود دارد
 3. اجتناب از کشیدن، مالش و پیچاندن موها شدید موها

توجه داشته باشید که اگر یک رژیم غذایی کامل و سالم دارید، استفاده از مکمل های تقویتی برای پیشگیری و درمان ریزش مو مورد نیاز نمی باشد.

تصاویر انواع مختلف ریزش مو

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 رای, میانگین: 3٫50 از 5)
Loading...

نظرات

 1. SAEED می گوید

  عالي بود ،فقد اگه ميشه تاثيرات سيگار وقليون بر موي سر راهم بيفذاييد ،ممنون

 2. ریحانه می گوید

  با سلام 26 سالمه سه ماهه ریزش مو ی شدید دارم به طوریکه موهام حتی با دست کشیدن هم میریزند اکثر موهام هم با پیاز مو کنده میشن البته استرس و کم خونی هم دارم که برای کم خونیم دارو مصرف میکنم میشه بگید باید چیکار کنم ؟

 3. فاطمه می گوید

  سلام.من دختری 16 ساله هستم و مدتیه دچار ریزش مو شدم ب طوری ک بدون این که حتی موهام رو هم شونه کنم ریزش شدیدی دارن فقط کافیه ب موهام دست بزنم شاید بیست تا در میاد.علاوه بر این استرس شدیدی هم دارم.تازگیا ب این مشکل دچار شدم.لطفا کمکم کنید

 4. هونام می گوید

  با سلام دختری 13 ساله هستم که حدود یک سال و نیم است که به ریزش مو دچار شده ام…چند ماه بعد با مراجعه به دکتر پوست، استفاده از محلول لامینین رو شروع کردم که ریزش قطع شد ولی رویشی ندیدم تا یک سال همین دارو رو استفاده کردم که دکتر برایم محلول ماینوکسیدیل 2% تجویز کرد الان حدودا یک ماهه که از این محلول استفاده میکنم ولی نه تنها هیچ بهبودی حاصل نشد بلکه ریزش موهایم نیز شدیدتر شد.
  در حال حاضر موهای ناحیه جلوی سرم بسیار بسیار کم پشت هستند

 5. منیراحمد می گوید

  تشکر ازمعلومات مفید تان اگر لطف بفرماید که ایا ریزش مو ارثی است یاخیر وبرای جلوگیری از ریزش مو به شکل ارثی آن کدام راه حل وجود دارد یا خیر
  تشکر

 6. هلنا می گوید

  سلام منم موهام میریزه وقتی دست میکشم رو موهام بیستا میریزه موهای من خیلی پرپشت بود ولی الان تقریبا نصف شده و متوسطه نمیدونم چی کار کنم این ریزش از زمان کنکور شروع شد و الان یکسال ونیم که میگذره تو رو خدا کمکم کنید واینو میدونم که بیشتر به خاطر کمبد اهنه ولی من نمیتونم قرص بخورم حالت تهوع بهم دست میده.

 7. شبنم می گوید

  باسلام خدمت شما من دختری پانزده ساله هستم که بعد ازکوتاه کردن موهایم دچار کم پشتی وریزش موهایم شده ام.ایا نزد دکتر پوست ومو بروم یادرمان های خانگی راانجام دهم؟

 8. abdull fatah می گوید

  واقعاً که یک سایت بسیار عالی و بسا خوبتر برای کسانیکه موارد این سایت را مطالعه مینماید ، آرزوی موفقیت مینمایم .

 9. عليرضا می گوید

  سلام
  پسر 22 ساله اي هستم يه مدتي از كه ريزش مو پيدا كرده ام اين ريزش مو بعد از ماه رمضان شدت پيدا كرد اگه ميشه كمكم كنيد و راهنمايي كنيد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 10. milad می گوید

  سلام من میلاد ۱۸سالمه یه سه ماه هست موهام بد جور ریزش پیدا کرده میشه کمکم کنید یه سوال دیگه این سرم موها واقعا فایده دارن مرسی

 11. ahmad jamshid می گوید

  سلام !
  من دچار مرض مزمن روماتیزم استم چی نوع ورزش کنم تا عضلاتم از این مرض مزمن در امان باشد زیرا وقتی پیچکاری کنم هرروز درد نمیداشته باشم وقتی نکنم بند دست و بند پا هایم درد میداشته باشد
  بااحترام
  جمشید

 12. حسین می گوید

  سلام
  من 22 سالمه
  حدود 3 ماهی میشه ریزش مو پیدا کردم یعنی در حمام که هستم زمان شامپو زدن به سر تعدادی مو که شاید به 50 تار مو نرسه از سرم کم میشه !!! قبلا اینطور نبوده
  در روز هم دست که به موهام میکشم گاهی اوقات تارهای مو از سرم کنده میشن که فکر میکنم با پیازچه مو باشند چون سفید و محکم هستند !!!
  کمی هم حس کم شدن جلوی سرم حس میکنم البته در نور زیاد مثلا جلوی خورشید !!
  ارثی هم ممکنه باشه چون هم از طایفه مادری کچل زیاد هست و هم از طایفه پدریم !!!!
  لطف کنید بفرمایید چه گلی به سرم به زنم !!!
  هنوز خیلی جوونم و ریزش مو برای من واقعا یعنی خیلی بد !!!
  لطفا راهنمایی کنید .
  ممنون

 13. محمد می گوید

  آیا محصول تونیک گیاهی تقویت و رویش موی طلسم برای جلوگیری از ریزش مو چه ارثی و چه غیر ارثی مناسب است.

 14. مهرداد می گوید

  من 18 ساله ام از تبریز حدود 13 یا 14 ساله دچار الوپسی شدم مو های کل سرم ریخته الان بعضی جا ها هست دکترا زیادی رفتم خیلی تاثیر نداشته لطفا شما کمک کنید دیگه خسته شدم از بس این دکتر اون دکتر رفتم

 15. علی رضا می گوید

  باسلا م من پسری 14 ساله هستم چند روز دوچار ریزش مو شدم لطفا بگو ید چی کار کنم than kyou

 16. امیر می گوید

  باسلام اوایل شهریور93 ی سری مکمل غذایی برای بدن سازی مثل وی و کراتین و بعضی ویتامین ها رو از داروخانه تهیه کردم و مصرف کردم، موهام به طور ناحیه ای بعد یه ماه کمپشت شد درمان موهامو شروع کردم بهتر شده اما هنوز مثل اول نشده میخواستم بدونم ایا با قطع مصرف مکمل ها بمرور هم خوب میشه!؟

 17. sardar می گوید

  Slm.منوموهام و تراشیدم موهام به نسبت بلند شدن ولی خارش و شوره دارن وقتی میرم حمام میبینموموهای بسیار ریز ریخته تورو خدا کمکم کنید

 18. مارال می گوید

  سلام من هم یک ماه و نیم است که موهایم شدید میریزد و به متخصص هم مراجعه کردم اما دارو هایی که مصرف میکنم فعلا اثری نداره.دلیل ریزش موی من بخاطر رژیمی هست که میگرفتم.چه کنم?

 19. zahra می گوید

  من19سالمه.پارسال تابستون عقد کردم.وامسال آخرای تابستون عروسی.از پارسال ریزش مو پیدا کردم و الان که چندماه از ازدواجم میگذره پشت موهام یعنی پشت سرم خیلی خیلی خالی شده به حدی که حس میکنم کف سرم معلوم شده.راه درمانی برا من هست?چرا اینجوری شدم.من قبلا ریزش مو نداشتم و موهای خوبی داشتم.الان از زندگی سیر شدم.کممممممک

 20. zahra می گوید

  من 19 سالمه.پارسال تابستون عقد کردم وامسال آخرای تابستون عروسی کردم.از همون موقع که نامزد کردم ریزش موهام شروع شد.والان که چند ماه از زندگی مشترکم میگذره پشت موهام یعنی پشت سرم خالی شده درحدی که کف سرم معلومه.چیکارکنم?راه درمانی برا من هست?اززندگی سیر شدم.کمممممک

 21. محمد می گوید

  باسلام چند روز پیش برنامه خانواده درباره یک محصول ریزش مو تبلیغ می کرد ( سامانه40 50) که شامل چند شامپو و روغن بود می خواستم نظرتان را درباره این دارو را بپرسم

 22. نوید می گوید

  سلام.من 19 سالمه و از سن 18 سالگی ریزش مو شدید داشتم الان قسمتی از پشت سرم خیلی کم پشت شده و جلو سرم همه نو ع شامپو هم مصرف کردم ولی فایده نداشت ایا با مراجعه به دکتر متخصص موهام دوباره رشد میکنه یا نه.ممنون میشم کمکم کنید.

 23. aida می گوید

  با سلام من دختر 16 ساله ای هستم که از همون بچگی مو های سرم کم بود ول الان احساس میکنم که این کمی خیلی بیشتر شده جلوی مو هام واقعا کمه کلافه شدم جمع کلی جلوی سرم یه 40 تا مو ندارم این موضوع عذابم میده جا داره که بگم خیلی استرسی هستم چی کار کنم نمی دونم کم خون هستم یا نه

 24. ارش می گوید

  سلام بنده ۲۰سال دارم و موهای خیلی پرپشتی دارم
  ناگهانی خواهرم یک تکه کچلی دایره شکلی در وسط سرم دید که خودم با دست زدن متوجه شدم به اندازه دوسانت دایره شکل اصلا مو ندارم و قبلا وجود نداشت و نمیدانم از چه زمانی به وجود امده است که نگران ان هستم که خانواده میگویند سیر بزارم شاید رشد کند
  اطفا راهنمایی کنید که چیکار کنکم
  مچکرم

 25. سمیه می گوید

  سمیه هستم : خیلی وقت ریزش مو دارم جلوی موهام داره کجل میشه اعصابم خیلی خورده که جرا اینطوری هستش .سنم 33 هست و قرض وداروهای مختلف هم استفاده کنم ولی فایده نداشته .

 26. فرزان می گوید

  سلام.من 24 سالمه دوماهه ریزش شدید مو گرفتم.بطوریکه دیگه جرات نمیکنم به موهام دست بزنم .هروقت بهشون دست میزنم یه مشت مو تو دستم میاد توروخدا کمکم کنید

 27. رسول می گوید

  با سلام من 28 سالمه موهای پر پشتی داشتم که شاید بگم در عرض سه ماه موهام شروع به ریزش کرد و کف سرم پوسته می داد و خارش شدید که کف سرم قرمز میشد از همون روزای اول بفکر درمان شدم پیش دکترا متخصص هم رفتم ولی جواب قانع کننده ای ندادن که یک دکتر چندتا دارو و شامپو داد یه مدت ریزش موهام کم شد ولی باز ریزش دارم و موهام کم پشتر شدن البته اون خارش شدید و پوسته دادن کم شده
  اگه بتونید راهنماییم کنید تشکر می کنم

 28. پارسا منفرد می گوید

  سلام من يك پسر سيزده ساله هستم كه موهام از حدود شش ماه پش دچار ريزش شديد شده و تقريبا نيمي از موهام ريخته به پزشك مراجعه كردم و گفت موهايي كه ريخته ديگه در تمياد ميشه كمكم كنيد و بگيد نظرتون چيه

 29. oranoos می گوید

  سلام . پسری هستم 28 ساله . که دو ساله که زیر نظر متخصص هستم که به سرم مزوتراپی تزریق میکنه و داروهایی به نام فینستراید و ماینکسدیل 5 درصد برام تجویز کرده . ریزش موهام قطع شده . تا اینکه چند روزه که ریزش موهام شدید شده به طوری که وقتی راه میرم رو لباسام پر مو میشه . برام خیلی عجیبه . لطفا راهنماییم کنید چکار کنم . لطفا منتظر جوابم .لطفااااااااا

 30. فرزان می گوید

  سلام من 5 ماه پیش یه لکه سفید پشت کردنم ایجادشد رفتم دکتر گفت بیماری خود ایمنی ویتیلیگو داری پماد نوشت بعده 3 ماه خوب شده لکم اما الان چند وقت ریزش شدید مو گرفتم ازمایش دادم تیروییدم کمکاره قرص لوتوروکسین مصرف میکنم اما الان 20 روزه میگزره هنوز موهام تو حموم مخصوصا خیلی میریزه چکار کنم لطفا راهنماییم کنید؟؟؟

 31. هلنا می گوید

  سلام من 17 سالمه و موهای قسمت های بالای سرم و بقل های سرم به شدت خالی شده تا حدی که کاملا سفیدی معلونه و وقتی فرق وسط باز میکنم خیلی فاصلله زیاده.. من مدتی ماینوکسیدیل 2 درصد استفاده کردم اما تغییری ندیدم پوستم در ناحیه ی گونه جوش میزد و موهام میریخت دکتر با توجه به مشکل زیاد بودن هورمون آندروژن برام ماینوکسیدیل رو تجویز کرد ولی من تغییری ندیدم واقعا موهام اذیتم میکنه و باعث افسردگیم شده … من موهای نازک و لختی دارم و جنس موهام هم چربه ولی دیگه این خالی شدنه عذابه .. خواهش میکنم کمک کنید من حنا گذاشتم روغن بادام زیتون نارگیل و سس مایونز گذاشتم هیچ کدوم تغییری حاصل نکرد… خواهش میکنم کمکم کنید

 32. الهام می گوید

  سلام
  من ریزش شدید مو گرفتم طوری که موهام خالی خالی شده و کف سرم معلومه. من موهام رو تو 2 ماه بیشتر از 10 بار رنگ کردم و بعد کراتینه کروم که صاف بشه چون موهام خیلی پرپشت و فرفری بود. دوباره بعد رنگ کردم و بعد دو هفته موهام شروع به ریزش شدید کرد. چی کار کنم یعنی دارم کچل میشم، امکان داره دوباره موهام برگرده. موهام خیلی نازک شده ممکنه پیاز موهام رو کشته باشم.

 33. بدشانس غیر ارثی می گوید

  سلام‌و‌خسته نباشید پسری هستم 21ساله که اصلا تو ارثمون کچلی نداریم ن دایی ن عمو ولی موهای من نازکه و میریزه دکتر بهم فیناستراید داد ک من نمیخورم چون اگه قطع کنم میریزه موهام در ضمن من موهام قارچ و خارش داره دکتر گفت دلبل ریزش موهات قارچ‌نیست ولی مچکف سرم بو میده و میخان با تیغ بزنم آیا تیغ زدن تو درمان قارچ موثره

  • haseeb می گوید

   بله جانم من خودم این کارا انجام دادم ولی بعد از مدت دوباره ریزش داشتم ولی دوباره این کارو کردم الوارا استفاده کردم‌ خیلی موهام بهتر هستند

 34. مجید می گوید

  سلام من ۲۰ ساله و رژیم سختی گرفتم حدود ۲.۵ ۱۷ کیلو کم کردم موهام ۲ ماه میریزه موقع شستن یا موقع یکم که میکشی تعداد۱۰ تایا بیشتر میاد داخل دس ات دکترم رفتم قرص زینک برام نوشته ولی بازم ریزش مو رو دارم.

 35. مریم می گوید

  سلام من 23 سالمه … 3 ماهه دچار ریزش موی شدید شدم حس میکنم جلوی سرم خیلی موهاش کم شده و حتی بعضی نواخی سفیدی پوست سرم مشخصه … ازمایش هورمونی دادم دکتر گفت چیزی نیست رفتم دارو گیاهی با یکسری علایم دیگه گفتن که عفونت رحم دارم من واقعا چکار کنم ،؟؟ استرسم دارم اما واقعا با وجود ریزش مویی که جدیدا دارم استرسم خیلی خیلی شدید شده همش میترسم بر اثر ارث خانوادگی ای ک دارم منم موهامو از دست بدم کمکم کنید البته من جوابش را نشان دکتر عمومی دادم

 36. سارا می گوید

  سلام
  الان تقریبا سه هفته است که دچار ریزش موی بسیار شدید شده ام طوریکه موهایم مرتبا در حال ریختن است : وقتی که شونه مکیکنم، حمام میرم، وقتی که دست میکشم، مرتبا لباسام هم پر از مو هست.لازم به ذکر است که بگویم من ام اس دارم. تقریبا 3 ماه پیش یه حمله داشتم و مقدار زیادی پالس کورتون(پردنیزولون) گرفتم و تعداد زیادی هم آمپول دگزامتازون زدم. آیا این داروها یا بیماری ام اس ممکن است دلیل این ریزش موی ناگهانی و شدید باشد؟ و در کل من باید چکار کنم؟

 37. amir می گوید

  سلام من 17 سالمه یک دو ماهی هست که ریزش مو دارم قبلا اصلا سابقه نداشته و سابقه ارثی نیز وجود ندارد البتع حدود 80 تار مو در روز و مو هام خیلی چرب شده است

  • میثم می گوید

   چربی سر خودش عامل ریزش می باشد از شامپوی استم سل استفاده کن ازمایشم بده شاید چربیت بالا باشه

 38. اميد می گوید

  با سلام خدمت هم وطنان عزيز،در كل اكثرا ريزش مو به ٤ دسته تقسيم ميشه: ١ كم خوني ٢ مشكل تيروئيد ٣ ريزش موي مدل مردانه ٤ ريزش موي مدل زنانه،

 39. پرویز می گوید

  سلام موی سر من چند روز دچار ریرش شده از وسط بد جوری می سوزه یا می خاره پوست سرم به خوبی دیده میشه من باید چیگار کنم.الانم زود زود موهام چرب میشه خواهشا راهنمایی کنین

  • میثم می گوید

   بعد از ازمایش مشخص میشه اگر سرت چرب میشه یکی علتش چربی سرته شاید چربیت بالاست در کنارش آهن بدن روی بدن و انواع ویتامینا مشخص میشه کمبود نداشته باشی موفق باشی

 40. MOHAMMAD می گوید

  سلام ببخشید میخاستتم ببینم موهای من۸ سانته بعد وقتی میرم حموم حداقل ۳۰ الی۴۰ تا مو میاد پایین در روزم ۵ الی۱۰ میاد میخاستم ببینم ب چ علت ریزش دارم ب دلیل بلند بودن مو؟

  • میثم می گوید

   نه در روز ۱۰۰ تا باید بریزه نگران نباش موی بلند تاثیر کمی در ریزش داره بهتره کوتاه کنی تا خون بهتری جریان کنه روی سرت

 41. هرا می گوید

  سلام خسته نباشید.
  من پونزده سالمه.موهای فروخشکی دارم که خیلی وز هستن.واسه همین موهامو همیشه میبافمو محکم میبندم.ازچند وقت ثیش حدود یک سال جلوی موهام شروع به ریزش کرد ینی نه اینکه بریزه ها بخاطره اینکه موهامو محکم میبستم جلوی سرم به اندازه یه سکه کوچیک ریخته وفقط چند تار مو وجود داره.خیلی بد شده.لطفا بگین از چه چیزی استفاده کنم تا دوباره موهای جلوی سرم پر شه.موهامم خیلی پرپشت وکلفته

 42. مجتبی می گوید

  سلام من 38 سالمه امروز با دست کشیدن روی سرم دیدم یک تیکه از موهام 2 سانت خالی شده خیلی ناراحتم لطفا راهنمایی کنید

  • میثم می گوید

   خوب می تونه عوامل زیادی داشته باشه باید به پزشک مراجعه کنید و ازماش بدید ویتامین یا فقر اهن کمبود خون مطمعن شوید

 43. میثم می گوید

  سلام ..
  پسری هستم ۲۳ ساله از ۱۷ سالگی ریزشم شروع شد پیش دکتر رفتم انواع قرص به من داد ولی الان ۳ ۴ ماه مصرف می کنم ولی ریزشم همونه حالا نمی دونم طبیعی یا واقعا میریزه دکتر که گفت طبیعی ولی =جای سرم خالی یا کم باشه هنوز نشده ولی خوب ریزشم همونه چه دارو مصرف کنم یا نکنم دست که می برم تو موهام خود به خود میاد تو دستم الانم تنها جاای که ریزش دارم جلویموها سمت راست هر باری یه جا ریزشم شدید میشه سرمم خیلی چرب میشه فقط می خوام بدونم طبیعی یا وقعا دارم کچل میشم ته موه هم سفیدی همراشه لطفا کمکم کنید راهنماییم کنید ….مرسی

  • فاطمه می گوید

   دختری 20ساله هستم من موهای نسبتا معمولی دارم و ریزش ندارم ولی به تازگی متوجه شدم جلوی سرم اونجایی ک فرق سرم باز میشه یکم ب اندازه یک سکه کوچک خالی شده ولی قبلن هم کمی بود ولی الان فک میکنم بیشتر شده چیکارکنم خیلی میترسم

 44. فلورا می گوید

  سلام من حدود4 سال ریزش مو دارم موی سرم تنک شده در قسمت گیجگاه بیشتره وموهام سفید هم شدن ونازک دکتر رفتم مشکل تیروید ندارم کم خونی هم ازمایش میگه ندارم اما من از بچگی کم خونی داشتم ولی الان ازمایشا ت زیادی دادم که سالمم ریزش موی من وسفیدی ناگهانی اتفاق افتاد شما میگید ازمایش باید بدیم چه ازمایشاتی لطفا اسم ازمایشا روبنویسید تا ما بریم همونا رو انجام بدیم مدت 4سال کم نیست که دکترا متوجه ریزش نمیشند اگه هیچیم نیست چرا تو جوونی موهام داره میریزه وسفید میشه لطفا جواب بدید تشکر

 45. سمی بلا می گوید

  سلام توروخدا بمنم کمک کنید وسط سرم تو سرم کاملا بعد استفاده از رنگ و دکلره خالی شده البته قبلا چرب بود موهام ریزش مو ارثی هم داریم ولی قبل رنگ موهام بهتر بود الان چیکار کنم بعد زایمانم میترسم کچل کچل شم اینجوری شوهرم طلاقم میده کمکم کنید

 46. ادریس می گوید

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما و سایت خوبتون
  من پسرم و از بیست سالگی موهام رو به اندازه یک سال بلند گذاشتم و همزمان با شروع دانشگاهم در بیرون از استان محل زندگیم بود و در طی اون سال بیشتر از کش و تل استفاده میکردم و ریزشش هم از پنج ماهگی بلند شدنش شروع شد و بعدش که کلافه شدم با تیغ زدم ولی جلوی سرم کامل رفته و الان که نزدیک دو سال میگذره هنوز ریزش داره سابقه ارثی هم دارم مثل داداشم که مو کاشت و بابام که موهاش ریخته…یه کمکی بکنید کلافه کلافه شدم

 47. amir می گوید

  سلام.من ۱۸سالمه و تقریبا هفت ماهی هست ک ریزش مو دارم به طوری که وقتی میرم حموم چهل پنجاتا تا از موهام میریزه و وقتی سشوار میکنم ده پونزده تا.ولی تو این هفت ماه احساس نمیکنم که موهام خالی شده یا پوست سرم معلومه.ایا این ریزش عادیه؟؟امکان بیشتر شدنش هست؟؟

قوانین نظرات:سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه مختار به رد یا تایید نظرات شما بوده، همچنین ممکن است آنها را ویرایش نماید.

نظر خود را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *