ساختمان پزشکان+

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی دلایل ریزش مو, درمان ریزش مو و تصاویری از انواع آن

به کانال تلگرام بپیوندید

Join Our Telegram Channel

دلایل ریزش مو, درمان ریزش مو و تصاویری از انواع آنافزودن دیدگاه

ریزش مو (Hair loss) بیماری ای است که در آن موهای سر و یا تمام بدن شما شروع به ریزش می کند. ریزش مو می تواند بدلایل مختلف همچون موارد ارثی، مصرف داروهای خاص و یا ابتلا به بیماری های خاص باشد.هر مرد، زن و یا حتی کودکی ممکن است دچار ریزش مو شود. 

مو از پروتئینی بنام کراتین در ناحیه خارجی پوست سر و توسط فولیکول های (follicles) مو ساخته می شود. وظیفه فولیکول ها تولید مو می باشد، زمانیکه موی جدید ساخته می شود، موی قدیمی از پوست سر خارج شده و شما قادر به دیدن آن می شوید. در واقع مویی که از سر خارج می شود، رشته ای از سلول های کراتینی مرده است. متوسط موهای سر بزرگسالان حدود ۱۰۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ بوده و از دست دادن تعداد کمی (مثلا ۱۰۰ عدد) از این موها در روز معمولا باعث نگرانی نمی شود.

طاسی سر شرایطی است که در آن فرد شدیدا دچار ریزش مو می باشد. بعضی از افراد ترجیح می دهند تاسی سرشان را نادیده گرفته و بعضی دیگر ترجیح می دهند که از روش های موجود همچون درمان دارویی و یا جراحی برای درمان ریزش موی شدید و طاسی استفاده نمایند.

قبل از انتخاب هرنوع درمان برای ریزش مو و طاسی با پزشکتان درباره دلیل ابتلا به این مشکل و بهترین درمان برای نوع خاص ریزش موی خود مشورت نمایید.

علایم ریزش مو

ریزش مو می تواند در شکل های مختلفی بسته بعلت آن خود را نشان دهد. این علایم می توانند ناگهانی ظاهر شده و یا آرام آرام خود را نشان دهند. بعضی از انواع ریزش مو موقتی بوده و بعضی دیگر دائمی می باشند. علایم و نشانه های ریزش مو می تواند شامل:

 • تنک شدن تدریجی بالای سر – این شکل از ریزش مو، معمول ترین شکل ریزش مو است و هر دو مردان و زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. این شکل ریزش مو در مردان معمولا از جلوی سر شروع شده و به سمت پشت سر می رود. زنان معمولا موهای جلوی سر خود را خفظ می کنند اما در بخشی از سرشان مو شروع به ریزش می کند.
 • طاسی نقطه ای یا تکه ای – بعضی افراد دچار این نوع ریزش مو شده و دایره های کوچکی (معمولا حدود ۲ سانتیمتر) در سر ایجاد می شود و پوست سر در آن نواحی معلوم می گردد. این نوع ریزش مو معمولا پوست سر را تحت تاثر قرار می دهد اما می تواند برروی سایر نقاط از جمله ریش یا ابرو نیز ظاهر شود. بعضی اوقات پوست قبل از ریزش مو دچار خارش و یا درد می شود.
 • از دست دادن ناگهانی مو – صدمات و شک های جسمی و یا روحی می تواند باعث سست شدن موها شود. در پی این ضعیف شدن زمانی که شانه می کنید و یا موی سر خود را می شوید، ناگهان مشت شما پر از مو می شود.
 • ریزش موی تمام بدن – بعضی از بیماری ها و درمان های پزشکی، از قبیل شیمی درمانی، می تواند باعث ریزش موی همه بدن شما شود. معمولا موها بعد از پایان درمان شروع به رشد مجدد می کنند.

دلایل ریزش مو

اکثر افراد بصورت طبیعی و عادی روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ عدد از موهایشان می ریزد. اما هرچه سن افراد بیشتر شده موهای بیشتری در روز شروع به ریختن می کند. سایر علل ریزش مو شامل مشکلا هورمونی، بیماری های خاص و مصرف داروهای خاص می باشد. در زیر به معرفی و توضیح بعضی از علت های ریزش مو پرداخته ایم:

 • مشکلات هورمونی – از قبیل سطوح غیرطبیعی آندروژن (نوعی هورمون مردانه که توسط هردو مردان و زنان ساخته می شود)
 • ژنتیک – یکی دیگر از عوامل ریزش مو بوده و باعث افزایش استعداد ریزش موی افراد و در نتیجه ابتلای افراد به دونوع ریزش موی الگوی مردانه و ریزش موی الگوی زنانه شود.
 • استرس، بیماری و یا زایمان – همه مشکلات ذکر شده از جمله استرس و  می تواند باعث ریزش مو و طاسی موقتی شود. همچنین بعضی از عفونت های قارچی هم باعث ابتلا به این مشکل می شود.
 • داروها – داروهای مختلف از جمله داروهای شیمی درمانی، داروهای رقیق کننده خون، مسدود کننده های بتا آدرنرژیک که برای کنترل فشار خون استفاده می شوند و داروهای پیشگیری از بارداری می توانند باعث ابتلا به این مشکل شوند.
 • سوختن، آسیب دیدن و یا اشعه ایکس – همه موارد ذکر شده می تواند باعث ریزش موی موقتی شود، در این موارد بعد از درمان و خوب شدن مشکل، موها مجددا به شکل قبل از آسیب بر میگردند.
 • بیماری های خود ایمنی – این بیماری ها ممکن است در مواردی باعث ابتلا به ریزش مو شوند. در اکثر افراد مبتلا به این نوع ریزش مو، موها بر می گدند هر چند که ممکن است بصورت موقتی پس از برگشت موها نازک تر و یا روشن تر باشند.
 • لوازم آرایشی بهداشتی – مصرف بیش از حد و یا نامناسب رنگ مو، اتو مو، فر کننده های دائمی و یا استفاده بیش از حد از شامپو ها می تواند باعث ریزش مو و تنک شدن موها شود. در بیشتر موارد ریزش موی ناشی از این موارد قابل درمان است اما آسیب های شدید ممکن است درمان نشود. همچنین انواع مدل های مو که باعث کشیدن محکم موها می شود، نیز خطرزاست.
 • بیماری های خاص – بیماری های تیروئیدی، دیابت، کمبود آهن و کم خونی نیز می توانند باعث ریزش مو شوند. البته در این موارد با درمان بیماری ریزش مو هم بهبود پیدا می کند.
 • رژیم غذایی – رژیم غذایی کم پروتئین و یا خیلی محدود نیز می تواند باعث ریزش مو شود.

درمان ریزش مو

در بعضی از انواع ریزش مو، ممکن است بدون هیچگونه درمان خاصی موها دوباره شروع به رشد نمایند. در سایر موارد درمان می تواند به بهبود رشد موها و یا پوشاندن جاهای خالی کمک نماید. درمان های مورد استفاده شامل درمان دارویی و یا جراحی می شوند.

درمان دارویی ریزش مو

درصورتیکه مشکل ریزش موی شما بدلیل بیماری خاصی ایجاد شده باشد، درمان آن بیماری لازم برای درمان ریزش مو لازم است. داروهایی که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان ریزش مو تایید شده اند، شامل:

 • ماینوکسیدیل (مینوکسیدیل یا Minoxidil) – مینوکسیدیل دارویی مایع و یا کف مانند است که دوبار در روز باید در سر مالیده شود تا به رشد موها و جلوگیری از ریزش موها کمک نماید. این دارو در مقادیر ۲ و ۵ درصد موجود می باشد. عوارض جانبی این دارو عموما شامل سوزش سر و یا رشد موهای ناخواسته در صورت می باشد.
 • فیناستراید (Finasteride) – این دارو برای طاسی الگوی مردانه، بشکل قرص و بصورت روزانه تجویز می گردد. اکثر مردانیکه این دارو را مصرف میکنند شاهد کاهش ریزش مو و حتی رشد موهای جدید بوده اند. عوارض جانبی نادر آن شامل کاهش میل جنسی مردانه و عملکرد جنسی می شود. FDA هشدار می دهد که این دارو ممکن است خطر سرطان پروستات را در بعضی از مردان افزایش دهد. زنانی که در سن باروری هستند نیز باید از مصرف این دارو خودداری نمایند.

درمان ریزش مو با جراحی

 در معمول ترین شکل ریزش موی دائمی، فقط بالای سر تحت تاثیر قرار گرفته و با جراحی می شود، بیشتر موهای از دست داده را جبران کند. انواع جراحی ها شامل:

 • پیوند مو – در این شیوه جراحی شاخه های کوچکی از پوست پشت و یا کنار سر که حاوی تعداد کمی مو هستند، جدا شده و در نواحی طاس سر کاشته می شود. ممکن است چندین بار این جراحی لازم شود.
 • کاهش پوست سر (Scalp reduction) – در این شیوه بخش هایی از پوست طاس سر جدا شده و بعد از اینکه نواحی طاس برداشته شود پوست سر با نواحی حاوی مو پوشیده می شود. 

درمان خانگی ریزش مو

با رعایت موارد زیر می شود از بعضی از انواع ریزش مو پیشگیری کرد:

 1. رژیم غذایی سالم و مناسب
 2. اجتناب از مدل های موی سفت و مدل هایی که کشش مو در آنها وجود دارد
 3. اجتناب از کشیدن، مالش و پیچاندن موها شدید موها

توجه داشته باشید که اگر یک رژیم غذایی کامل و سالم دارید، استفاده از مکمل های تقویتی برای پیشگیری و درمان ریزش مو مورد نیاز نمی باشد.

تصاویر انواع مختلف ریزش مو

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

سرطان مثانه

سرطان مثانه چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آن

اطلاعات درمانی

مو و پوست سر

آنچه مو و پوست سر شما در مورد سلامتی تان می گویند!

اطلاعات پزشکی

عرق کردن

۱۹ مشکل جسمی مردان که باعث شرمندگی آنها میشود!

پوست و مو

شکستن ناخن

هر آنچه که باید در مورد شکستن ناخن ها بدانید

تغذیه و سلامتی

تاثیر تغذیه در کهنسالی

تاثیر تغذیه در کهنسالی

اطلاعات دارویی

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل چیست؟ کاربردها، عوارض و دوز ماینوکسیدیل

پوست و مو

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد چیست؟ نتایج٬مزایا٬ریسکها و هزینه آن

اطلاعات پزشکی

ریزش مو مردان ٬ درمان ها و راه حل ها

پوست و مو

از میان شامپو ها کدام یک برای ما مناسب تر است؟

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. نیهان گفت:

  سلام به همگی.من بیست و دو سالمه تقریبا یک سال و نیم که ریزش موی شدیدی دارم البته بگم من موهای خیلی بلندی دارم نزدیک ده ساله کوتاهشون نکردم گاهی پایینشونو برای تقویت مو و نداشتن مو خوره چند سانت کوناه میکردم ولی متاسفانه از عید سال پیش موهام شدید شروع به ریزش کرد به حدی که رفتم دکتر تمام ارمایشان مربوط به کم خونی و اهن و روی و هرجی که شما فکر کنین حتی سونو هم رفتم چون گاهی ریزش مو دلیل از عفونت ممکن باشه هر داروی گیاهی که فکرکنین امتحان کردم از زرده تخم مرغ و عسل و ابلیمو گرفته تا…. اما فقط نتیجه ازمایشم یه چیز بود کمبود ویتامین d3داشتم اونم خیلی زیاد بطوری که چهار تا امپول d3به مدت دهروز یکبار زدم و تعداد ۶۰ دونه قرص کلسیم دی و دو بسته قرص زینک و دکتر توصیه کرد حتما روزی ۱۵ دقیقه جلو افتاب بشینم وقتی این کارارو کردم خیلی خوب شدم تا سه ماه روزی سه چهار دونه تار مو از سرم کم میشد بعد از قطعشون متاسفانه باز شروع شد موهای من خیلی پر پشت بودن خیلی الان انقد کم شدن حتی با کلیپسم گرفته نمیشن دلمم نمیاد با این حجم بلندی کوتاهشون کنم اینم بگم که هر شامپوییکه فکر کنین استفاده کردم از صدو پنجاه هزار تومن تا همین شامپوتخم مرغی های داروگر اما نشد که نشد من به مدت پنج سال شامپوم کلیر بود خیلی راضی بودم بعد از اپتحان هر چیزی دست اخر دارم از همون شامپوی قدیمیم استفاده میکنم منتظر تابستون زود بیاد بشه یه دل سیر هر روز رفت جلوی افتاب .اینو به همنون توصیه میکنم از نور افناب غافل نشین .اگه کسی هم راهکاری داشت ممنون میشم در اختیار بقیه بزاره

 2. مریم گفت:

  سلام من ریزش موی شدید دارم، آزمایش خون دادم بااینکه هیچوقت مشکل تیروئید نداشتم، عرض چندماه دیدم کم کاری شدید تیرویید گرفتم و همینطور کم خونی و کمبود ویتامین د۳ ،که دارم درمان میکنم، فقط خواهش میکنم بهم بگین موهام برمیگرده یا نه؟ اگه برنگرده و بیشتر بریزه کچل میشم :)) آخه الانم ریزشش کم نشده، یه ماهه دارم درمان میکنم

 3. زمستون گفت:

  من این مشکل رو ۶ ماه داشتم. الان برطرف شده. فکر میکنم به خاطر تو کم نوری بودن یا کم بودن ویتامین دی باشه. از وقتی اتاقم رو روشن کردم و ویتامین دی مصرف کردم اوکی شد. گفتم شاید کسی شرایط مشابه داشته باشه

 4. amir گفت:

  سلام.من ۱۸سالمه و تقریبا هفت ماهی هست ک ریزش مو دارم به طوری که وقتی میرم حموم چهل پنجاتا تا از موهام میریزه و وقتی سشوار میکنم ده پونزده تا.ولی تو این هفت ماه احساس نمیکنم که موهام خالی شده یا پوست سرم معلومه.ایا این ریزش عادیه؟؟امکان بیشتر شدنش هست؟؟

 5. ادریس گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما و سایت خوبتون
  من پسرم و از بیست سالگی موهام رو به اندازه یک سال بلند گذاشتم و همزمان با شروع دانشگاهم در بیرون از استان محل زندگیم بود و در طی اون سال بیشتر از کش و تل استفاده میکردم و ریزشش هم از پنج ماهگی بلند شدنش شروع شد و بعدش که کلافه شدم با تیغ زدم ولی جلوی سرم کامل رفته و الان که نزدیک دو سال میگذره هنوز ریزش داره سابقه ارثی هم دارم مثل داداشم که مو کاشت و بابام که موهاش ریخته…یه کمکی بکنید کلافه کلافه شدم

 6. سمی بلا گفت:

  سلام توروخدا بمنم کمک کنید وسط سرم تو سرم کاملا بعد استفاده از رنگ و دکلره خالی شده البته قبلا چرب بود موهام ریزش مو ارثی هم داریم ولی قبل رنگ موهام بهتر بود الان چیکار کنم بعد زایمانم میترسم کچل کچل شم اینجوری شوهرم طلاقم میده کمکم کنید

 7. علی گفت:

  من ۱۶سالمه ریزش مو دارم ریزش موهام بین ۱۲تا۱۹تار موهست درمانی داره

 8. فلورا گفت:

  سلام من حدود۴ سال ریزش مو دارم موی سرم تنک شده در قسمت گیجگاه بیشتره وموهام سفید هم شدن ونازک دکتر رفتم مشکل تیروید ندارم کم خونی هم ازمایش میگه ندارم اما من از بچگی کم خونی داشتم ولی الان ازمایشا ت زیادی دادم که سالمم ریزش موی من وسفیدی ناگهانی اتفاق افتاد شما میگید ازمایش باید بدیم چه ازمایشاتی لطفا اسم ازمایشا روبنویسید تا ما بریم همونا رو انجام بدیم مدت ۴سال کم نیست که دکترا متوجه ریزش نمیشند اگه هیچیم نیست چرا تو جوونی موهام داره میریزه وسفید میشه لطفا جواب بدید تشکر

 9. میثم گفت:

  سلام ..
  پسری هستم ۲۳ ساله از ۱۷ سالگی ریزشم شروع شد پیش دکتر رفتم انواع قرص به من داد ولی الان ۳ ۴ ماه مصرف می کنم ولی ریزشم همونه حالا نمی دونم طبیعی یا واقعا میریزه دکتر که گفت طبیعی ولی =جای سرم خالی یا کم باشه هنوز نشده ولی خوب ریزشم همونه چه دارو مصرف کنم یا نکنم دست که می برم تو موهام خود به خود میاد تو دستم الانم تنها جاای که ریزش دارم جلویموها سمت راست هر باری یه جا ریزشم شدید میشه سرمم خیلی چرب میشه فقط می خوام بدونم طبیعی یا وقعا دارم کچل میشم ته موه هم سفیدی همراشه لطفا کمکم کنید راهنماییم کنید ….مرسی

  1. فاطمه گفت:

   دختری ۲۰ساله هستم من موهای نسبتا معمولی دارم و ریزش ندارم ولی به تازگی متوجه شدم جلوی سرم اونجایی ک فرق سرم باز میشه یکم ب اندازه یک سکه کوچک خالی شده ولی قبلن هم کمی بود ولی الان فک میکنم بیشتر شده چیکارکنم خیلی میترسم

 10. مجتبی گفت:

  سلام من ۳۸ سالمه امروز با دست کشیدن روی سرم دیدم یک تیکه از موهام ۲ سانت خالی شده خیلی ناراحتم لطفا راهنمایی کنید

  1. میثم گفت:

   خوب می تونه عوامل زیادی داشته باشه باید به پزشک مراجعه کنید و ازماش بدید ویتامین یا فقر اهن کمبود خون مطمعن شوید

 11. هرا گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من پونزده سالمه.موهای فروخشکی دارم که خیلی وز هستن.واسه همین موهامو همیشه میبافمو محکم میبندم.ازچند وقت ثیش حدود یک سال جلوی موهام شروع به ریزش کرد ینی نه اینکه بریزه ها بخاطره اینکه موهامو محکم میبستم جلوی سرم به اندازه یه سکه کوچیک ریخته وفقط چند تار مو وجود داره.خیلی بد شده.لطفا بگین از چه چیزی استفاده کنم تا دوباره موهای جلوی سرم پر شه.موهامم خیلی پرپشت وکلفته

  1. میثم گفت:

   روغن رز ماری استفاده کن به نواحی خلی سر بزن ادامش بده تا رشد کنه

 12. MOHAMMAD گفت:

  سلام ببخشید میخاستتم ببینم موهای من۸ سانته بعد وقتی میرم حموم حداقل ۳۰ الی۴۰ تا مو میاد پایین در روزم ۵ الی۱۰ میاد میخاستم ببینم ب چ علت ریزش دارم ب دلیل بلند بودن مو؟

  1. میثم گفت:

   نه در روز ۱۰۰ تا باید بریزه نگران نباش موی بلند تاثیر کمی در ریزش داره بهتره کوتاه کنی تا خون بهتری جریان کنه روی سرت

 13. پرویز گفت:

  سلام موی سر من چند روز دچار ریرش شده از وسط بد جوری می سوزه یا می خاره پوست سرم به خوبی دیده میشه من باید چیگار کنم.الانم زود زود موهام چرب میشه خواهشا راهنمایی کنین

  1. میثم گفت:

   بعد از ازمایش مشخص میشه اگر سرت چرب میشه یکی علتش چربی سرته شاید چربیت بالاست در کنارش آهن بدن روی بدن و انواع ویتامینا مشخص میشه کمبود نداشته باشی موفق باشی

 14. اميد گفت:

  با سلام خدمت هم وطنان عزيز،در كل اكثرا ريزش مو به ٤ دسته تقسيم ميشه: ١ كم خوني ٢ مشكل تيروئيد ٣ ريزش موي مدل مردانه ٤ ريزش موي مدل زنانه،

 15. amir گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه یک دو ماهی هست که ریزش مو دارم قبلا اصلا سابقه نداشته و سابقه ارثی نیز وجود ندارد البتع حدود ۸۰ تار مو در روز و مو هام خیلی چرب شده است

  1. میثم گفت:

   چربی سر خودش عامل ریزش می باشد از شامپوی استم سل استفاده کن ازمایشم بده شاید چربیت بالا باشه

 16. سمیه گفت:

  سلام موهای منم به شدت ریخت ولی وقتی حناگذاشتم. دیگه نریخت

 17. سارا گفت:

  سلام
  الان تقریبا سه هفته است که دچار ریزش موی بسیار شدید شده ام طوریکه موهایم مرتبا در حال ریختن است : وقتی که شونه مکیکنم، حمام میرم، وقتی که دست میکشم، مرتبا لباسام هم پر از مو هست.لازم به ذکر است که بگویم من ام اس دارم. تقریبا ۳ ماه پیش یه حمله داشتم و مقدار زیادی پالس کورتون(پردنیزولون) گرفتم و تعداد زیادی هم آمپول دگزامتازون زدم. آیا این داروها یا بیماری ام اس ممکن است دلیل این ریزش موی ناگهانی و شدید باشد؟ و در کل من باید چکار کنم؟

 18. مریم گفت:

  سلام من ۲۳ سالمه … ۳ ماهه دچار ریزش موی شدید شدم حس میکنم جلوی سرم خیلی موهاش کم شده و حتی بعضی نواخی سفیدی پوست سرم مشخصه … ازمایش هورمونی دادم دکتر گفت چیزی نیست رفتم دارو گیاهی با یکسری علایم دیگه گفتن که عفونت رحم دارم من واقعا چکار کنم ،؟؟ استرسم دارم اما واقعا با وجود ریزش مویی که جدیدا دارم استرسم خیلی خیلی شدید شده همش میترسم بر اثر ارث خانوادگی ای ک دارم منم موهامو از دست بدم کمکم کنید البته من جوابش را نشان دکتر عمومی دادم

 19. مجید گفت:

  سلام من ۲۰ ساله و رژیم سختی گرفتم حدود ۲.۵ ۱۷ کیلو کم کردم موهام ۲ ماه میریزه موقع شستن یا موقع یکم که میکشی تعداد۱۰ تایا بیشتر میاد داخل دس ات دکترم رفتم قرص زینک برام نوشته ولی بازم ریزش مو رو دارم.

 20. بدشانس غیر ارثی گفت:

  سلام‌و‌خسته نباشید پسری هستم ۲۱ساله که اصلا تو ارثمون کچلی نداریم ن دایی ن عمو ولی موهای من نازکه و میریزه دکتر بهم فیناستراید داد ک من نمیخورم چون اگه قطع کنم میریزه موهام در ضمن من موهام قارچ و خارش داره دکتر گفت دلبل ریزش موهات قارچ‌نیست ولی مچکف سرم بو میده و میخان با تیغ بزنم آیا تیغ زدن تو درمان قارچ موثره

  1. haseeb گفت:

   بله جانم من خودم این کارا انجام دادم ولی بعد از مدت دوباره ریزش داشتم ولی دوباره این کارو کردم الوارا استفاده کردم‌ خیلی موهام بهتر هستند

 21. الهام گفت:

  سلام
  من ریزش شدید مو گرفتم طوری که موهام خالی خالی شده و کف سرم معلومه. من موهام رو تو ۲ ماه بیشتر از ۱۰ بار رنگ کردم و بعد کراتینه کروم که صاف بشه چون موهام خیلی پرپشت و فرفری بود. دوباره بعد رنگ کردم و بعد دو هفته موهام شروع به ریزش شدید کرد. چی کار کنم یعنی دارم کچل میشم، امکان داره دوباره موهام برگرده. موهام خیلی نازک شده ممکنه پیاز موهام رو کشته باشم.

 22. هلنا گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و موهای قسمت های بالای سرم و بقل های سرم به شدت خالی شده تا حدی که کاملا سفیدی معلونه و وقتی فرق وسط باز میکنم خیلی فاصلله زیاده.. من مدتی ماینوکسیدیل ۲ درصد استفاده کردم اما تغییری ندیدم پوستم در ناحیه ی گونه جوش میزد و موهام میریخت دکتر با توجه به مشکل زیاد بودن هورمون آندروژن برام ماینوکسیدیل رو تجویز کرد ولی من تغییری ندیدم واقعا موهام اذیتم میکنه و باعث افسردگیم شده … من موهای نازک و لختی دارم و جنس موهام هم چربه ولی دیگه این خالی شدنه عذابه .. خواهش میکنم کمک کنید من حنا گذاشتم روغن بادام زیتون نارگیل و سس مایونز گذاشتم هیچ کدوم تغییری حاصل نکرد… خواهش میکنم کمکم کنید

 23. فرزان گفت:

  سلام من ۵ ماه پیش یه لکه سفید پشت کردنم ایجادشد رفتم دکتر گفت بیماری خود ایمنی ویتیلیگو داری پماد نوشت بعده ۳ ماه خوب شده لکم اما الان چند وقت ریزش شدید مو گرفتم ازمایش دادم تیروییدم کمکاره قرص لوتوروکسین مصرف میکنم اما الان ۲۰ روزه میگزره هنوز موهام تو حموم مخصوصا خیلی میریزه چکار کنم لطفا راهنماییم کنید؟؟؟

 24. oranoos گفت:

  سلام . پسری هستم ۲۸ ساله . که دو ساله که زیر نظر متخصص هستم که به سرم مزوتراپی تزریق میکنه و داروهایی به نام فینستراید و ماینکسدیل ۵ درصد برام تجویز کرده . ریزش موهام قطع شده . تا اینکه چند روزه که ریزش موهام شدید شده به طوری که وقتی راه میرم رو لباسام پر مو میشه . برام خیلی عجیبه . لطفا راهنماییم کنید چکار کنم . لطفا منتظر جوابم .لطفااااااااا

 25. پارسا منفرد گفت:

  سلام من يك پسر سيزده ساله هستم كه موهام از حدود شش ماه پش دچار ريزش شديد شده و تقريبا نيمي از موهام ريخته به پزشك مراجعه كردم و گفت موهايي كه ريخته ديگه در تمياد ميشه كمكم كنيد و بگيد نظرتون چيه

 26. رسول گفت:

  با سلام من ۲۸ سالمه موهای پر پشتی داشتم که شاید بگم در عرض سه ماه موهام شروع به ریزش کرد و کف سرم پوسته می داد و خارش شدید که کف سرم قرمز میشد از همون روزای اول بفکر درمان شدم پیش دکترا متخصص هم رفتم ولی جواب قانع کننده ای ندادن که یک دکتر چندتا دارو و شامپو داد یه مدت ریزش موهام کم شد ولی باز ریزش دارم و موهام کم پشتر شدن البته اون خارش شدید و پوسته دادن کم شده
  اگه بتونید راهنماییم کنید تشکر می کنم

 27. فرزان گفت:

  اوایل خارش وشوره زیاد داشت وبعد دیگه موهام ……

 28. فرزان گفت:

  سلام.من ۲۴ سالمه دوماهه ریزش شدید مو گرفتم.بطوریکه دیگه جرات نمیکنم به موهام دست بزنم .هروقت بهشون دست میزنم یه مشت مو تو دستم میاد توروخدا کمکم کنید

  1. با سلام ریزش مو علل مختلفی دارد که ابتدا باید علت مشخص شود بهتر است به متخصص مراجعه نمایید

 29. سمیه گفت:

  سمیه هستم : خیلی وقت ریزش مو دارم جلوی موهام داره کجل میشه اعصابم خیلی خورده که جرا اینطوری هستش .سنم ۳۳ هست و قرض وداروهای مختلف هم استفاده کنم ولی فایده نداشته .

  1. با سلام کم خونی و بیماریهای تیرویید از علل ریزش مو می باشند بهتر است ابتدا ازمایش کامل انجام دهید

 30. ارش گفت:

  سلام بنده ۲۰سال دارم و موهای خیلی پرپشتی دارم
  ناگهانی خواهرم یک تکه کچلی دایره شکلی در وسط سرم دید که خودم با دست زدن متوجه شدم به اندازه دوسانت دایره شکل اصلا مو ندارم و قبلا وجود نداشت و نمیدانم از چه زمانی به وجود امده است که نگران ان هستم که خانواده میگویند سیر بزارم شاید رشد کند
  اطفا راهنمایی کنید که چیکار کنکم
  مچکرم

  1. با سلام این حالت معمولا در اثر استرس ایجاد می شود و خود بخود درمان میشود

 31. aida گفت:

  با سلام من دختر ۱۶ ساله ای هستم که از همون بچگی مو های سرم کم بود ول الان احساس میکنم که این کمی خیلی بیشتر شده جلوی مو هام واقعا کمه کلافه شدم جمع کلی جلوی سرم یه ۴۰ تا مو ندارم این موضوع عذابم میده جا داره که بگم خیلی استرسی هستم چی کار کنم نمی دونم کم خون هستم یا نه

  1. با سلام کم خونی و بیماریهای تیرویید می توانند منجر به ریزش مو شوند بهتر است ابتدا ازمایش کامل انجام دهید

 32. نوید گفت:

  سلام.من ۱۹ سالمه و از سن ۱۸ سالگی ریزش مو شدید داشتم الان قسمتی از پشت سرم خیلی کم پشت شده و جلو سرم همه نو ع شامپو هم مصرف کردم ولی فایده نداشت ایا با مراجعه به دکتر متخصص موهام دوباره رشد میکنه یا نه.ممنون میشم کمکم کنید.

  1. با سلام بله حتما باید تحت نظر متخصص باشید

 33. محمد گفت:

  باسلام چند روز پیش برنامه خانواده درباره یک محصول ریزش مو تبلیغ می کرد ( سامانه۴۰ ۵۰) که شامل چند شامپو و روغن بود می خواستم نظرتان را درباره این دارو را بپرسم

 34. zahra گفت:

  من ۱۹ سالمه.پارسال تابستون عقد کردم وامسال آخرای تابستون عروسی کردم.از همون موقع که نامزد کردم ریزش موهام شروع شد.والان که چند ماه از زندگی مشترکم میگذره پشت موهام یعنی پشت سرم خالی شده درحدی که کف سرم معلومه.چیکارکنم?راه درمانی برا من هست?اززندگی سیر شدم.کمممممک

 35. zahra گفت:

  من۱۹سالمه.پارسال تابستون عقد کردم.وامسال آخرای تابستون عروسی.از پارسال ریزش مو پیدا کردم و الان که چندماه از ازدواجم میگذره پشت موهام یعنی پشت سرم خیلی خیلی خالی شده به حدی که حس میکنم کف سرم معلوم شده.راه درمانی برا من هست?چرا اینجوری شدم.من قبلا ریزش مو نداشتم و موهای خوبی داشتم.الان از زندگی سیر شدم.کممممممک

  1. با سلام با توجه به مشکل حادی که پیدا کردید بهتره ابتدا به تجویز پزشک ازمایشات لازم رو انجام بدید

 36. مارال گفت:

  سلام من هم یک ماه و نیم است که موهایم شدید میریزد و به متخصص هم مراجعه کردم اما دارو هایی که مصرف میکنم فعلا اثری نداره.دلیل ریزش موی من بخاطر رژیمی هست که میگرفتم.چه کنم?

  1. با سلام معمولا رژیمهای نا درست و غیر اصولی موجب این مشکلات می شود با مصرف دارو و گرفتن رژیم تحت نظر متخصص تغذیه مشکل شما حل می شود

 37. sardar گفت:

  Slm.منوموهام و تراشیدم موهام به نسبت بلند شدن ولی خارش و شوره دارن وقتی میرم حمام میبینموموهای بسیار ریز ریخته تورو خدا کمکم کنید

  1. با سلام باید شامپوی ضد شوره مصرف کنید

 38. امیر گفت:

  باسلام اوایل شهریور۹۳ ی سری مکمل غذایی برای بدن سازی مثل وی و کراتین و بعضی ویتامین ها رو از داروخانه تهیه کردم و مصرف کردم، موهام به طور ناحیه ای بعد یه ماه کمپشت شد درمان موهامو شروع کردم بهتر شده اما هنوز مثل اول نشده میخواستم بدونم ایا با قطع مصرف مکمل ها بمرور هم خوب میشه!؟

  1. با سلام مصرف مکمل به طور نرمال باعث ریزش مو نمی شود بنابراین به دنبال علل دیگر ریزش مو باشید

  1. سلام و سپاس از محبت شما خواننده گرامی.

 39. علی رضا گفت:

  باسلا م من پسری ۱۴ ساله هستم چند روز دوچار ریزش مو شدم لطفا بگو ید چی کار کنم than kyou

  1. باسلام خدمت شما
   شما میبایست برای بررسی و درمان به متخصص پوست مراجعه نمایید.

 40. مهرداد گفت:

  من ۱۸ ساله ام از تبریز حدود ۱۳ یا ۱۴ ساله دچار الوپسی شدم مو های کل سرم ریخته الان بعضی جا ها هست دکترا زیادی رفتم خیلی تاثیر نداشته لطفا شما کمک کنید دیگه خسته شدم از بس این دکتر اون دکتر رفتم

  1. باسلام خدمت شما
   شما هم میبایست آزمایش کامل انجام دهید و هم برای تعیین نوع ریزش مو و تفسیر آزمایشتان به متخصص پوست و مو و زیبایی مراجعه نمایید.

 41. محمد گفت:

  آیا محصول تونیک گیاهی تقویت و رویش موی طلسم برای جلوگیری از ریزش مو چه ارثی و چه غیر ارثی مناسب است.

  1. باسلام خدمت شما
   در مورد این داروی خاص اطلاعی نداریم ولی بجز داروهایی که توسط پزشک تجویز می شوند، بقیه دارو ها و مکمل ها جنبه تبلیغاتی دارند.

 42. حسین گفت:

  سلام
  من ۲۲ سالمه
  حدود ۳ ماهی میشه ریزش مو پیدا کردم یعنی در حمام که هستم زمان شامپو زدن به سر تعدادی مو که شاید به ۵۰ تار مو نرسه از سرم کم میشه !!! قبلا اینطور نبوده
  در روز هم دست که به موهام میکشم گاهی اوقات تارهای مو از سرم کنده میشن که فکر میکنم با پیازچه مو باشند چون سفید و محکم هستند !!!
  کمی هم حس کم شدن جلوی سرم حس میکنم البته در نور زیاد مثلا جلوی خورشید !!
  ارثی هم ممکنه باشه چون هم از طایفه مادری کچل زیاد هست و هم از طایفه پدریم !!!!
  لطف کنید بفرمایید چه گلی به سرم به زنم !!!
  هنوز خیلی جوونم و ریزش مو برای من واقعا یعنی خیلی بد !!!
  لطفا راهنمایی کنید .
  ممنون

  1. ریزش مو تا ۱۰۰ عدد در روز طبیعی بوده و نیازی به نگرانی نیست. با اینحال اگر قسمت هایی از سر شما خالی شده است میبایست برای آزمایش و درمان به متخصص پوست مراجعه نمایید.

 43. ahmad jamshid گفت:

  سلام !
  من دچار مرض مزمن روماتیزم استم چی نوع ورزش کنم تا عضلاتم از این مرض مزمن در امان باشد زیرا وقتی پیچکاری کنم هرروز درد نمیداشته باشم وقتی نکنم بند دست و بند پا هایم درد میداشته باشد
  بااحترام
  جمشید

 44. milad گفت:

  سلام من میلاد ۱۸سالمه یه سه ماه هست موهام بد جور ریزش پیدا کرده میشه کمکم کنید یه سوال دیگه این سرم موها واقعا فایده دارن مرسی

  1. باسلام خدمت شما
   شما میبایست چکاپ کامل شده و نتیجه آزمایش را برای متخصص پوست و زیبایی ببرید.

 45. nadia گفت:

  بسیارعالی بود.

 46. عليرضا گفت:

  سلام
  پسر ۲۲ ساله اي هستم يه مدتي از كه ريزش مو پيدا كرده ام اين ريزش مو بعد از ماه رمضان شدت پيدا كرد اگه ميشه كمكم كنيد و راهنمايي كنيد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 47. abdull fatah گفت:

  واقعاً که یک سایت بسیار عالی و بسا خوبتر برای کسانیکه موارد این سایت را مطالعه مینماید ، آرزوی موفقیت مینمایم .

 48. مرتضی گفت:

  من ازوقتی دانشگاه امدم وسط سرم موهاش میریزه باید چیکارکنم

 49. شبنم گفت:

  باسلام خدمت شما من دختری پانزده ساله هستم که بعد ازکوتاه کردن موهایم دچار کم پشتی وریزش موهایم شده ام.ایا نزد دکتر پوست ومو بروم یادرمان های خانگی راانجام دهم؟

 50. هلنا گفت:

  سلام منم موهام میریزه وقتی دست میکشم رو موهام بیستا میریزه موهای من خیلی پرپشت بود ولی الان تقریبا نصف شده و متوسطه نمیدونم چی کار کنم این ریزش از زمان کنکور شروع شد و الان یکسال ونیم که میگذره تو رو خدا کمکم کنید واینو میدونم که بیشتر به خاطر کمبد اهنه ولی من نمیتونم قرص بخورم حالت تهوع بهم دست میده.

 51. منیراحمد گفت:

  تشکر ازمعلومات مفید تان اگر لطف بفرماید که ایا ریزش مو ارثی است یاخیر وبرای جلوگیری از ریزش مو به شکل ارثی آن کدام راه حل وجود دارد یا خیر
  تشکر

  1. باسلام خدمت شما
   ریزش موی ارثی را با درمان و استفاده از محلول های ریزش مو، می توان کاهش داد. توصیه می شود برای بهترین نتیجه به متخصص پوست و مو مراجعه نمایید.

 52. هونام گفت:

  با سلام دختری ۱۳ ساله هستم که حدود یک سال و نیم است که به ریزش مو دچار شده ام…چند ماه بعد با مراجعه به دکتر پوست، استفاده از محلول لامینین رو شروع کردم که ریزش قطع شد ولی رویشی ندیدم تا یک سال همین دارو رو استفاده کردم که دکتر برایم محلول ماینوکسیدیل ۲% تجویز کرد الان حدودا یک ماهه که از این محلول استفاده میکنم ولی نه تنها هیچ بهبودی حاصل نشد بلکه ریزش موهایم نیز شدیدتر شد.
  در حال حاضر موهای ناحیه جلوی سرم بسیار بسیار کم پشت هستند

  1. باسلام خدمت شما
   ابتدا میبایست به متخصص داخلی برای انجام آزمایش های مربوط به تیروئید و کم خونی مراجعه نمایید، شاید علت ریزش مو این مشکل ها باشد.

 53. فاطمه گفت:

  سلام.من دختری ۱۶ ساله هستم و مدتیه دچار ریزش مو شدم ب طوری ک بدون این که حتی موهام رو هم شونه کنم ریزش شدیدی دارن فقط کافیه ب موهام دست بزنم شاید بیست تا در میاد.علاوه بر این استرس شدیدی هم دارم.تازگیا ب این مشکل دچار شدم.لطفا کمکم کنید

  1. باسلام خدمت شما
   توصیه می شود که آزمایش کم خونی و تیروئید بدهید. در صورتیکه مشکلی وجود نداشت به متخصص پوست و مو مراجعه نمایید. برای کنترل استرس و اضطراب مقالات زیر نیز توصیه می شود:
   استرس چیست؟ چگونه با آن زندگی کنیم؟
   %d8%a7%d8%b6%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%a8-%d9%88-%d9%be%db%8c%d8%b4/” title=”اضطراب چیست؟ انواع، دلایل، پیشگیری و درمان آن” target=”_blank”>اضطراب چیست و درمان آن چگونه است
   استرس و تاثیر آن برریزش مو

   1. sana گفت:

    استرس وعلاعم تاثیر آن برمو

 54. ریحانه گفت:

  با سلام ۲۶ سالمه سه ماهه ریزش مو ی شدید دارم به طوریکه موهام حتی با دست کشیدن هم میریزند اکثر موهام هم با پیاز مو کنده میشن البته استرس و کم خونی هم دارم که برای کم خونیم دارو مصرف میکنم میشه بگید باید چیکار کنم ؟

  1. باسلام خدمت شما ریزش موی شما شدید شده و میبایست حتما به متخصص پوست مراجعه نمایید. بعلاوه با ایشان برای مراجعه به روانپزشک هم صحبت کنید.

 55. SAEED گفت:

  عالي بود ،فقد اگه ميشه تاثيرات سيگار وقليون بر موي سر راهم بيفذاييد ،ممنون