ساختمان پزشکان+

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اخبار ذبح غیر بهداشتی و تماس با دام آلوده عامل ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو

به کانال تلگرام بپیوندید

Join Our Telegram Channel

ذبح غیر بهداشتی و تماس با دام آلوده عامل ابتلا به بیماری تب کریمه کنگوافزودن دیدگاه

وزارت بهداشت هشدار داد: ذبح دام در شرایط غیر بهداشتی و تماس با خون و ترشحات دام آلوده از مهمترین عوامل ابتلا به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو است.

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، رضا سعیدی،گوسفند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در همایش استانی پیش بینی، کنترل و آمادگی مقابله با بیماری تب کریمه کنگو در روانپزشکی ابن سینا، اظهار داشت:‌ تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بیماری حاد ویروسی خونریزی دهنده قابل انتقال از حیوان به انسان است که فرد به دنبال تماس با دام آلوده، خون و ترشحات لاشه دام آلوده ،گزش کنه و تماس با خون و ترشحات و نمونه‌های بافتی بیمار آلوده مبتلا می‌شود.

 

وی افزود:‌ این بیماری در دام هیچ گونه علامتی ندارد اما در انسان در مراحل اولیه با علائمی مانند سرماخوردگی و در مراحل پیشرفته با خونریزی داخلی، خونریزی لثه، خونریزی ادرار و بینی و در صورت درمان نشدن به موقع با مرگ همراه است.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گروههای پرخطر در معرض این بیماری را شامل دامداران، دامپزشکان، کارمندان کشتارگاه و کارکنان بهداشتی درمانی (پزشک ، پرستار و بهیار) برشمرد و گفت: علاوه بر آن احتمال ابتلا به این بیماری در همه افراد جامعه وجود دارد.

 

بر اساس این گزارش صفری، کارشناس مبارزه با بیماریهای مرکز بهداشت استان خراسان رضوی نیز گفت:اگر دام آلوده در همان روزهای عود بیماری ذبح شود و در کنار آن سلاخ هم دستکش دستش نباشد یا دستش هنگام ذبح خراش بردارد، سریعا ویروس منتقل می‌شود. برای همین اصرار ما بر این است که دام‌های وارداتی حتما توسط دامپزشک معاینه شوند و بعد در اختیار کشتارگاه‌ها قرار بگیرند.

 

وی بر توجه و نظارت بر ذبح دام در معابر عمومی و اجتناب از خرید گوشتهای بازرسی نشده و بدون مهر دامپزشکی (کشتار غیرمجاز) به منظور جلوگیری از انتشار بیماری تأکید کرد.

 

همایش استانی پیش بینی، کنترل و آمادگی مقابله با بیماری تب کریمه کنگو با توجه به فرا رسیدن فصل تابستان و احتمال شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و لزوم آگاهی و آموزش در این خصوص به میزبانی بیمارستان ابن سینای مشهد برگزار شد.

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *