ساختمان پزشکان+

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه سایر مطالب رونمایی از سند طب ایرانی

به کانال تلگرام بپیوندید

Join Our Telegram Channel

رونمایی از سند طب ایرانیافزودن دیدگاه

معاون طب ایرانی – اسلامی وزارت بهداشت، از رونمایی سند طب ایرانی – اسلامی در روزهای آینده خبر داد و گفت: وزارت بهداشت برای گنجاندن واحد درسی طب ایرانی – اسلامی در رشته های پزشکی و پیراپزشکی و همچنین کتابهای درسی دانش آموزان، پیشنهاداتی را به وزارتخانه های علوم و آموزش و پرورش ارائه داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمود خدادوست تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب با توجه به اهمیت و ضرورتی که طب ایرانی – اسلامی دارد توصیه و تاکیدات فراوانی را به دولتهای گذشته داشتند که متاسفانه مورد بی توجهی واقع شد اما در دولت نهم دانشکده آن راه اندازی و در دولت دهم معاونت آن در وزارت بهداشت ایجاد شد تا با یک برنامه زمانبندی شده و پشتیبانی قوی نظام سلامت بتواند از ظرفیتهای طب ایرانی – اسلامی برخوردار شود.

وی خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری زمانی که دانشکده طب ایرانی – اسلامی در دولت نهم راه اندازی شد در جمع مسئولین وزارت بهداشت فرمودند “این خبر برای من یک مژده بود” و به واقع هم طب سنتی و طب مکمل برای نظام سلامت یک ضرورت می باشد که خوشبختانه دولت عدالت خواه به آن جامه عمل پوشاند.

خدادوست افزود: طب سنتی در ایران پیشینه ۷ هزار ساله دارد و روایات ائمه معصومین(ع) هم گویای پیشینه اسلامی بودن طب سنتی در ایران است که باید در دانشگاههای علوم پزشکی به صورت جامع تدریس شود.

طب ایرانی – اسلامی مکمل طب رایج پزشکی است

وی با اشاره به ضرورت طب ایرانی-اسلامی و استفاده از آن در درمان بیماریها گفت: امروزه علم پزشکی با توجه به پیشرفتهای چشمگیر متاسفانه هنوز قادر به درمان کامل بسیاری از بیماریهای مزمن نیست به همین خاطر طب ایرانی-اسلامی و مکمل در کنار آن در تمام دنیا در حال استفاده است و این در حالی است که کشور ما با توجه به تحریمهای استکبار جهانی در خصوص تامین دارو و مواد اولیه دارو نیاز بیشتری را برای ورود به طب ایرانی-اسلامی احساس می کند.

توصیه های طب ایرانی – اسلامی اصلاح سبک زندگی است

معاون طب ایرانی – اسلامی وزارت بهداشت تصریح کرد: بیش از ۷۰-۸۰ درصد تدابیر و توصیه های طب ایرانی-اسلامی اصلاح سبک زندگی است که اگر بخواهیم سبک زندگی مردم را بر اساس آموزه ها و تعالیم طب ایرانی – اسلامی اصلاح کنیم به جرات می توان گفت که بسیاری از مشکلات مردم در حوزه سلامت قابل حل است.

انکار طب ایرانی – اسلامی از سوی جامعه پزشکی

خدادوست با اشاره به اینکه طب ایرانی – اسلامی در فرهنگ ما ایرانیها ریشه دوانده و مردم تجربه طب ایرانی – اسلامی را در درمان بیماریهای خود دارند تاکید کرد: اگر مشکلی باشد بیشتر در جامعه پزشکی است چون پزشکان تعالیم طب ایرانی – اسلامی را در نگاه آکادمی و علمی خود نمی بینند و ممکن است آن را انکار کنند.

وی افزود: تدریس در رشته های طب ایرانی-اسلامی در دانشگاهها می تواند این نگاه را تغییر دهد و باعث می شود تا پزشکان توانایی ها و ظرفیتهای این طب را بپذیرند و به آن جامه عمل بپوشند اما در مجموع نیاز به فرهنگ سازی دارد هم فرهنگ سازی عمومی و هم تخصصی.

معاون طب ایرانی – اسلامی وزارت بهداشت در ادامه یادآور شد: سازمان بهداشت جهانی از حدود ۳۰ سال پیش استفاده از ظرفیتهای طب سنتی و مکمل را در دستور کار قرار داده و مقرر کرده بود که تا پایان سال ۲۰۰۷ در نظام سلامت کشورها قرار گیرد که در ایران و در دولتهای گذشته مقاومت شد و این کار صورت نگرفت اما در دولت نهم طب ایرانی-اسلامی و داروسازی سنتی به عنوان رشته های تخصصی در دانشگاههای علوم پزشکی مورد توجه قرار گرفت و این کار پیشرفتهای خوبی در دولت دهم به همراه داشت.

وی اظهار کرد: برای بهره مندی بیشتر مردم از این طب رئیس جمهور شخصا در جلسات کارشناسی حضور یافت و در نهایت دستور داد تا نظام نامه طب ایرانی – اسلامی ترسیم شود و این کار در سال گذشته انجام شد و همزمان با ایجاد معاونت طب ایرانی – اسلامی در وزارت بهداشت سند توسعه طب ایرانی – اسلامی ایران مورد تصویب دولت قرار گرفت.

رونمایی از سند طب ایرانی – اسلامی ایران طی روزهای آینده

خدادوست به اقدامات صورت گرفته در این خصوص اشاره کرد و گفت: ظرف چند روز آینده از سند طب ایرانی – اسلامی ایران رونمایی خواهد شد.

تصویب سند راهبردی طب ایرانی – اسلامی ایران

معاون وزیر بهداشت، همچنین از تصویب سند راهبردی طب ایرانی-اسلامی در کمیته راهبردی نقشه جامع علمی کشور، تصویب سند توسعه طب ایرانی – اسلامی در مجمع تشخیص مصلحت نظام و طراحی نمودار سازمانی معاونت طب ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت خبر داد.

وی برای اجرایی شدن طب ایرانی – اسلامی به لزوم انجام مقدماتی اشاره کرد و تصریح کرد: یک بسته آموزشی تدابیر حفظ سلامتی و اصلاح سبک زندگی به زبان ساده نوشته شد که به مجموعه آموزشی بهورزان اضافه خواهد شد و ۶قلم داروی گیاهی نیز به دارونامه بهورزان که در خانه های بهداشت داروهای شیمیایی را با پروتکل خاص در اختیار مردم قرار می دهند اضافه شد.

خدادوست همچنین به اضافه شدن بسته آموزشی طب ایرانی – اسلامی به همراه برخی گیاهان دارویی با مجوز به بسته آموزشی پزشکان خانواده اشاره کرد و گفت: تا پایان سال بحث توسعه رشته طب ایرانی-اسلامی در دانشگاههای تیپ یک علوم پزشکی را دنبال خواهیم کرد و انشاالله آیین نامه ها و ضوابط مربوط به نحوه آموزشی طب ایرانی-اسلامی به پزشکان عمومی کشور تدوین خواهد شد.

معاون وزیر بهداشت در ادامه افزود: بحث ایجاد برخی رشته های پشتیبان طب ایرانی-اسلامی در ۱۰ رشته و در مقاطع مختلف طراحی شده و در حال تدوین برنامه های آموزشی آن هستیم که انشااله بتوانیم این رشته ها را وارد دانشکده های طب ایرانی-اسلامی کنیم.

وی همچنین از ارائه پیشنهاداتی به شورای عالی آموزشی وزارت بهداشت برای گنجاندن ۱ یا ۲ واحد درسی طب ایرانی – اسلامی در تمامی رشته های پزشکی و پیراپزشکی و پیشنهاد به آموزش و پرورش برای گنجاندن مطالب طب ایرانی – اسلامی بر اساس قواعد آموزشی متناسب در کتابهای درسی خبر داد.

استفاده از تجربیات حکما و خبرگان طب ایرانی – اسلامی در دانشکده ها

خدادوست در پایان به ضرورت استفاده از توانایی آن دسته از افرادی اشاره کرد که ممکن است تجارب ارزنده ای در حوزه طب ایرانی – اسلامی داشته باشند اما فاقد تحصیلات دانشگاهی باشند که در این خصوص بسترهایی فراهم شده تا خبرگان و حکما به معاونت طب ایرانی – اسلامی وزارت بهداشت یا معاونتهای درمان دانشگاههای علوم پزشکی کشور مراجعه کنند تا از تجربیات آنها برای آموزش دستیاران در دانشکده های طب ایرانی – اسلامی و یا ارائه خدمات به مردم استفاده شود.

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات دارویی

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل چیست؟ کاربردها، عوارض و دوز ماینوکسیدیل

اطلاعات پزشکی

دوپینگ خون

دوپینگ خون چیست ؟ آزمایش ها ٬ عوارض و خطرات دوپینگ خون

تغذیه و تناسب اندام

پنج غذای فوق العاده برای مردان

۵ غذای فوق العاده برای مردان

اطلاعات درمانی

۵ پیشنهاد طب سنتی برای کاهش درد

تغذیه و سلامتی

هنگام سردرد چه بخوریم چه نخوریم؟

اطلاعات درمانی

رژیم غذایی مناسب برای پاییز

اطلاعات درمانی

طب سوزنی

طب سوزنی چیست؟ فواید و خطرات طب سوزنی کدام اند؟

پوست و مو

رفع بوی بد عرق با طب سنتی

اطلاعات پزشکی

درمان سرماخوردگی با طب سنتی

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *