ساختمان پزشکان+

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی سرطان کولون یا روده بزرگ چیست؟ دلایل سرطان روده بزرگ کدام‌اند؟

به کانال تلگرام بپیوندید

Join Our Telegram Channel

سرطان کولون یا روده بزرگ چیست؟ دلایل سرطان روده بزرگ کدام‌اند؟افزودن دیدگاه

سرطان روده بزرگ (colon یا کولون) در روده بزرگ، که پایین ترین بخش دستگاه گوارش است، اتفاق می‌افتد. کولون طولانی ترین قسمت روده بزرگ می‌باشد، که وظیفه جداکردن آب و نمک از مدفوع را دارد. سرطان مقعد (رکتال یا rectal) در آخرین بخش‌های روده بزرگ اتفاق می‌افتد، گاهی اوقات به هردو این ها سرطان های کولورکتال (colorectal cancers) گفته می‌شود. اغلب موارد سرطان روده بزرگ با انبوهی از سلول‌های خوش خیم و غیر سرطانی پولیپ آدنتومی (بواسیر لحمی) شروع می‌شوند. در گذر زمان بعضی از انواع این پولیپ ها تبدیل به سرطان می‌شوند. پزشکان برای شناسایی این پولیپ ها و پیشگیری از تبدیل این پولیپ ها به سرطان، پیشنهاد می‌کنند که فرد به طور منظم اقدام به تست های غربالگری نماید.

علایم سرطان روده بزرگ (کولون)

نشانه ها و علایم سرطان روده بزرگ می‌تواند شامل:کولون یا روده بزرگ

 • تغییر در اجابت مزاج، شامل اسهال، یبوست و یا درجه غلظت و ثبات مدفوع شود.
 • خونریزی مقعد و یا وجود خون در مدفوع.
 • مشکلات مزمن شکمی همچون انقباض ماهیچه های شکم، درد شکم و یا باد معده.
 • احساس اینکه مدفوعتان کاملا تخلیه نشده است.
 • خستگی و یا ضعف.
 • کاهش وزن غیرقابل توضیح.
 • مدفوع باریک
 • درد هنگام اجابت مزاج
 • کم خونی یا فقر آهن

خیلی از افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ در ابتدای ابتلا به این بیماری هیچ یک از این علایم و نشانه‌های سرطان روده بزرگ را تجربه نمی‌کنند. وقتی علایم ظاهر شود، بسته به اندازه تومور و مکان آن متفاوت هستند.

اگر شما هریک از علایم سرطان روده بزرگ همچون خون در مدفوع، یا تغییرات طولانی مدت در اجابت مزاج و غیره خود دیدید، باید به پزشک مراجعه نمایید. 

دلایل ابتلا به سرطان روده بزرگ (کولون)

با اینکه دانشمندان دلایل اصلی سرطان روده بزرگ (کولون) را کشف نکرده اند، اما بعضی از موارد زیر ممکن است بتواند باعث ابتلا به سرطان روده بزرگ شود، این دلایل شامل:

 • پولیپ- سرطان روده بزرگ معمولا از تبدیل پولیپ های پیش سرطانی درون روده بزرگ به غذه سرطانی ناشی می‌شود.
 • ژن ها و دی ان ای- اگر سلول های بدن آسیب دیده و یا جهش بیابند، ممکن است رشدشان افزایش پیدا کرده و تبدیل به سرطان شوند.
 • ژن ها و خانواده- سرطان می‌تواند در نتیجه ژن های ارثی باشد. بنظر می‌رسد، تقریبا ۲۰ درصد از موارد سرطان روده بزرگ به دلیل سابقه خانوادگی و ژن های ارثی است.
 • عادات و رژیم غذایی- سیگار کشیدن و یا رژیم های غذایی بدن فیبر، پرچربی و گوشت قرمز رشد و توسعه سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد. درواقع رژیم های غربی که عموما در آمریکا و اروپا دنبال می‌شود، یکی از عوامل ابتلا به سرطان روده بزرگ است.
 • مصرف الکل- الکل و مصرف آن نیز ممکن است بتواند یکی دیگر از عوامل ابتلا به سرطان روده بزرگ باشد.
 • سایر عوامل پزشکی- چند تا از سایر مشکلات و بیماری ها که با افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ (کولون) در ارتباط اند شامل دیابت، پرتو درمانی (برای درمان سایر سرطان ها)، کولیت اولسراتیو و بیماری کرون می‌باشند.

چه کسانی در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ (کولون) هستند؟

بغیر از موارد بالا، عواملی که می‌تواند خطر ابتلای شما به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد، شامل:

 • افزایش سن- اکثر افرادیکه به سرطان روده بزرگ ابتلا شده‌اند، بالای ۵۰ سال سن دارند. سرطان کولون ممکن است در جوان ها هم رخ دهد اما شیوع آن در افراد مسن بیشتر است.
 • نژاد آفریقایی آمریکایی- افراد این نژاد در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.
 • پولیپ روده بزرگ
 • افرادیکه در خانواده‌شان سابقه ابتلا به سرطان روده بزرگ داشته اند.
 • رژیم غذایی کم فیبر و پر چربی و گوشت قرمز.
 • فعالیت کم و یا عدم فعالیت- اگر شما کم تحرک هستید، خطر ابتلای شما به سرطان روده بزرگ (کولون) بیشتر از سایر افراد است. ورزش و فعالیت منظم می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.
 • افراد دیابتی- افراد دیابتی ممکن است خطر بیشتری در ابتلا به سرطان روده بزرگ داشته باشند.
 • چاقی و اضافه وزن- افرادیکه چاق هستند، در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان روده بزرگ (کولون) و مردن در اثر این سرطان در مقایسه با افراد متناسب و لاغر قرار دارند.
 • افراد سیگاری و کسانیکه الکل مصرف می‌کنند.

سرطان روده بزرگ چگونه مشخص می‌شود؟

اگر شما به علایم و نشانه‌های سرطان کولون مبتلا شده باشید و یا در خطر این بیماری باشید، پزشکتان برای شما از آزمایش تشخیص سرطان کولون تجویز می‌کند، این آزمایش ها شامل:

 • کولونوسکوپی، استفاده از اسکوپ برای آزمایش و دیدن درون کولون و رکتوم.
 • استفاده از CT اسکن که به آن کولونوسکوپی مجازی یا کولونوگرافی هم می‌گویند، برای تشخیص ابتلا به این بیماری استفاده می‌شود.

سرطان روده بزرگ (کولون) چگونه درمان می‌شود؟

درمان سرطان روده بزرگ بسته به نوع آن، پیشرفت بیماری، مکان بیماری، سن شما، وضعیت سلامتی شما و … توسط پزشک تجویز می‌شود. معمول ترین شیوه های درمان سرطان کولون شامل:

 • جراحی- در جراحی پزشک بخشی از تومر یا پولیپ را برمی‌دارد و یا اگر بیماری پیشرفته باشد مجبور به برداشتن کل کولون درگیر سرطان می‌شود.
 • شیمی درمانی- در این درمان از دارو برای نابود کردن سلول های سرطانی استفاده می‌شود. شیمی درمانی معمولا پس از جراحی استفاده می‌شود.
 • پرتو درمانی (رادیو تراپی)- از این روش برای کشتن سلول‌های سرطانی پس از جراحی و یا کوچک کردن تومور های کوچک قبل از جراحی استفاده می‌شود.

پیشگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ

شما می‌توانید با رعایت مواردی خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهید و به نوعی از سرطان پیشگیری نمایید، این موراد شامل:

 • خوردن طیف گسترده ای از میوه، سبزیجات و غلات کامل و رعایت یکرژیم غذایی سالم.
 • ترک مصرف الکل و ترک سیگار.
 • تمرین و ورزش در بیشتر روزهای هفته. 
 • حفظ تناسب اندام و وزن سالم.
 • در افرادیکه در خطر زیادی برای ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارند، مصرف داروی آسپیرین و یا سلکوکسیب (و یا سایر دارو های خانواده COX-2 inhibitors ممکن است بتواند از ابتلا به سرطان روده بزرگ پیشگری نماید البته خطر این داروها بسیار زیاد بوده و حتی دوتا از انواع این داروها از بازار جمع آوری شده اند چراکه خطر بیماری های قلبی و سکته قلبی را افزایش می‌دهند) که البته بدلیل خطرات و عوارض جانبیشان فقط باید با دستور پزشک مصرف شوند.

برای اطلاعات بیشتر و درمان بیماری سرطان روده کلیک نمایید

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) چیست؟

اطلاعات پزشکی

12 نشانه ابتلا به بیماری های قلبی

۱۲ نشانه ابتلا به بیماری های قلبی

اطلاعات پزشکی

موارد استفاده و عوارض پردنیزون

موارد استفاده و عوارض پردنیزون

اطلاعات پزشکی

لنف ادم

لنف ادم چیست؟ پیشگیری، علائم، تشخیص و درمان آن

اطلاعات دارویی

ختم ذهبی

۱۴ مکمل گیاهی که نباید آنها را امتحان کنید!

اطلاعات پزشکی

سرطان روده

سرطان روده چیست ؟ علائم و نشانه های سرطان روده بزرگ

تغذیه و سلامتی

خوراکی هایی که حال روحی شما را بهتر میکنند

خوراکی هایی که حال روحی شما را بهتر میکنند

تغذیه و تناسب اندام

تمرین ورزش

۵۰ دلیل برای شروع تمرینات ورزشی از همین امروز

تغذیه و سلامتی

کلم بروکلی

چرا باید کلم بروکلی بخوریم ؟

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. حمید گفت:

  تنها راه مشکل انسداد روده عکس برداری هنگام درد دور ناف است،علاءم اون هم استفراغ و عرق کردن و درد شدید هستش

 2. سامی گفت:

  سلام من دچار سرطان روده شدم که مقعدم هم درگیره و میخوان اونو بردارن و برام کیسه دائمی بزارن و این زندگیمو نابود میکنه ایا رکش دیگه ای وجود نداره که کیسه نزارن

 3. ارادتمند گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  من ۳۸سالمه مذکرم باعرض پوزش از وقتی یادمه (کل زندگیم)حتی زمانهایی که پر تحرکم و ورزش منظم دارم
  شاید به تعداد انگشت شمار مدفوعم قوام و شکل داشته
  معمولا بی شکل و چسبنده .بوی نرمال .بدون خون .البته به نسبت خوراکم حجم و دفعات کم. رنگ نیمه روشن به نوعی انگار سوخت وسازی درش انجام نشده.
  میشه بگین علامت خاصیه یا نیازی به پیگیری نداره و میتونه عادی باشه

 4. سحر گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشيد من ٢٥ سالمه و ٢ماه كه يك مشكل داخل بدنم هست اما دكترا ميگن چيزي نيست اما من خودم از اين وضعيت خسته شدم من سفكسيم استفاده كردم و علايم شديد عوارض سفكسيم پس دادم اما ميرفتم دكتر همه ميگفتن از عصابت كه بلاخره خودم متوجه شدم از سفكسيم اسهال شديد داشتم پروبيوتيك استفاده كردم و الان خيلي بهترم اما مدفوع چسبناك و نرمي دارم همينطور ادرار رنگ زرد پر رنگ حالت تهوع هم داشتم اون هم قطع شده اما فقط لوزه سمت راستم كمي ورم داره و اصلا نمي خوابه همينطور زبانم پر از دانه هاي سفيد مثل حساسيت و گاهي گلوم درد ميگيره گوش سمت راستمم زنگ ميزنه بشدت ضعف دارم با يك لقمه غذا زود سير ميشم وزنمم از ٤٨ به ٤٤ رسيده و خيلي زياد ميخوابم سبكي سر دارم و قبل از سفكسيم هيچ يك از اينهارو نداشتم هر كار ميكنم انرژي دختر قبل ندارم ديگه خسته شدم چيكار كنم؟

 5. ماسوله گفت:

  سلام.پدرمن ۵۱سالشه.الان حدودا۸ماه میشه دچار نفخ وگاز شدید روده و یبوست و باریک شدن مدفوعه.۳بارکلونسکپی انجام داده و۱بار سی تی اسکن.جواب پاتولوژی هایپرپلازی بوده ولی دکترش قبول نداره ومیگه باید عمل بشه و نمونه برداری انجام بده.بنظرشما پدرمن دچار سرطان راست رودست؟

 6. سمیرا گفت:

  باسلام.ممنون از مطالب خوبتون.من کمی استرسم زیاده باد روده دارم مدفوعم گاهی بطور اسهال و گاهی بطور یبوست است و نفخ معده دارم بخصوص بعد از غذا.اسیدمعدمم کمی زیاده.دکترم بدون انجام ازمایشی گفتن ک ای بی اس دارم تنها معاینشونم کمس روده و معدم از روی شکم بوده.مدتیه ک چیزایی حالت پوست قرمز داخل مدفوعم هست و رنگ مدفوعم دائم تغییرمیکنه و بافت همگنی نداره.ممکنه بیماری دیگه ای بجز ای بی اس داشته باشم درضمن ۲۰سالمه.

 7. ارادتمند گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  من ۳۸سالمه مذکرم باعرض پوزش از وقتی یادمه (کل زندگیم)حتی زمانهایی که پر تحرکم و ورزش منظم دارم
  شاید به تعداد انگشت شمار مدفوعم قوام و شکل داشته
  معمولا بی شکل و چسبنده .بوی نرمال .بدون خون .البته به نسبت خوراکم حجم و دفعات کم. رنگ نیمه روشن به نوعی انگار سوخت وسازی درش انجام نشده.
  میشه بگین علامت خاصیه یا نیازی به پیگیری نداره و میتونه عادی باشه

 8. زینب گفت:

  سلام من دختری۱۷ساله هستم و اکثر علایم رو دارم .ینی ممکنه مبتلا شده باشم. فکر هر مریضی رو میکردم جز سرطان

 9. پونه گفت:

  سلام‌من ۲۲ساله‌هستم‌گاهی‌اوقات‌توی‌مدفوعم‌خون‌میبینم‌دائمی‌نیست‌چند‌وقت‌پیش‌به‌خاطر‌درد‌‌کمرم‌ پیش ارتوپد رفتم سلکسیب فاموتیدین کلیدینیوم وکاتافلام برام نوشت بعضی وقتا احساس درد شدید مثل پیچ خوردگی روده ام دارم دلیلش چیه

  1. با سلام بهتر است ابتدا یک ازمایش مدفوع انجام دهید

 10. رعنا گفت:

  راستی من منظورم کرونه یه مطلبی در مورد کرون خوندم که علائمش مثل منه.منظورم کولون نیست.

 11. رعنا گفت:

  با سلام من تقریبا از ۷ سالگی درد دور ناف دارم خیلی دکتر رفتم آزمایش انجام دادم سونو ،UBT، انجام دادم بیشتر از ۱۰ تا دکتر عوض کردم نفهمیدن چمه میگن التهاب روده و معده است من درد معده زیاد ندارم ففط ناحیه ی دور نافمه مخصوصا وقتی سمت چپ میخوابم یا صبح زود که از خواب پا میشم یا بعد غذا خوردن،دستشوییم بعضی وقتا خوب میرم ولی بعضی وقتا نه،بعضی موقع ها هم میرم دستشویی اسهال نیستما ولی یه چیزای مثل کف زردو سفید دفع میکنم آخرین دکتریم که رفتم متخصص گوارش که نوشته برم آندوسکوپی،راستی زیادم عصبی میشم وقتیم عصبی میشم دردم بیشتر میشه خیلیم بی اشتهام به نظرتون چیکار کنم یعنی منم کرون دارم یا نه.با تشکر

  1. با سلام بهتره ازمایش مدفوع و اندوسکوپی انجام دهید

  2. حمید گفت:

   باسلام
   من هم مشکل شما رو داشتم ،فقط موقع درد میشه فهمید مشکل چیه،درنهایت من جراحی و عمل انسداد روده انجام دادم.

 12. نازنین 1354 گفت:

  زنی ۴۰ ساله هستم پارسال شکمم درد می کرد به پزشک متخصص داخلی رفتم برایم آندوسکپی وکولونوسکوپی نوشت الحمدالله سالم بودم یکسال گذشت دوباره الان شکمم درد می کند دکتر برایم آزمایش خون و ادرار و مدفوع سه نوبت آزمایش نوشت سالم بودم خونریزی ندارم و درد خفیف شکمی دارم که اصلا قطع نمی شود چکار کنم با تشکر

  1. با سلام ممکنه مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر باشید بهتر است ابتدا استرس را از خود دورنمایید به یک متخصص روانپزشک مراجعه نمایید

 13. نگار گفت:

  سلام دختر ۱۹ساله ای هستم ک دوماهه شدیدا دچار استرس شده ام تازگیا دچار گرفتگی شکم و درد در دنده ها میشم. میخواسم بدونم ایا سرطان رودس؟یا بخاطر استرسه؟با توجه ب سنم احتمال سرطان هست؟در ضمن من سونو از شکم انجام دادم ک همه چیز نرمال بود
  ولی ایا میشه سرطان روده باشه و ب کبد زده باشه؟خیلی نگرانم

  1. با سلام احتمالا مشکلات شما مربوط به استرس می باشد بهتره به روانپزشک مراجعه نمایید

 14. مصطفی گفت:

  مطلب بسیار مفید بود
  نزدیک به ۲ماهه که مدفوع من حالت سفت نداره و چسبناک و گاهی مواقع اسهال دارم به متخصص داخلی مراجعه کردم و ایشون گفته بخاطر فشار عصبی هستش که اینجور شدم و برام دارو تجویز کرده (مری لاکس و نورتریپتیلین)من نگران مساله سرطان بودم ولی پزشکم گفته نیازی به اون آزمایشها نیست لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. باسلام خدمت شما در صورتیکه پزشک معالج شما نیازی احساس نکرده پس دلیلی به نگرانی نمی باشد.
   با پزشک خود در ارتباط بوده و اجازه دهید ایشان فرآیند درمان را انجام دهند.

 15. عطی گفت:

  سلام من دختر ۲۷ ساله ای هستم که بسیار استرسی و اضطرابی هستم و زود عصبی میشوم و غصه میخورم .از حدود ۱۱ ماه پیش دچار وجود خون در مدفوع ، کم خونی ،انقباض ماهیچه های شکم، درد شکم و … شدم که با مراجعه به پزشک فهمیدم که دچار کولون روده هستم.کولونوسکوپی و نمونه برداری انجام شد و خوشبختانه مورد خاصی نداشتم در حال حاضر داروی مزالازین(روز ۸ عدد )و آزارام ( روزی ۲ عدد ) و فولیک اسید استفاده میکنم و مشکل خاصی ندارم . دکتر علت اصلی بیماریم رو استرس و اضطراب بیان میکند و لی توضیح کاملی از بیماری ام به من نمیدهد و فقط میگوید طول دوره درمانی طولانی است و ممکن است به ۱۰ یا ۱۲ سال برسد، خیلی فکرم مشغول این موضوع و بیماری ام است.
  فقط میخوام بدونم امکان این هست که بیماری من به سرطان منجر بشه و دیگه اینکه میتونم با داشتن این بیماری ازدواج کنم؟(چون بدلیل این بیماری به خواستگارام جواب منفی میدم)
  فوق العاده استرس این بیماری مزخرف رو دارم که خدای نکرده به سرطان منجر نشه…
  خواهشمندم جواب منو بدید و منو از این حالت سردرگمی خارج کنید. خواهش میکنم…

  1. باسلام خدمت شما
   شما بیشتر از سرطان میبایست نگران استرس و اضطراب خود بوده و برای درمان به متخصص روانپزشکی مراجعه نمایید.

   1. عطی گفت:

    با سلام و احترام
    از راهنماییتون بسیار سپاسگزارم
    ولی متاسفانه شما اصلا جواب سوالات بنده را ندادید و من بدتر گیج شدم
    خواهشمندم جواب سوالات قبلی ام را بدهید، چون برایم خیلی مهم و ضروری است و در حال حاضر به جواب شما نیازمندم خواهش میکنم…

 16. ابوالفضل گفت:

  خدا همه مریضها رو شفا عنایت کنه خودتونم نذر و انفاق کنید تا خوب شید دوستان پیشنهاد میکنم به دکتر مراجعه کنید و خودتون رو اذیت نکنید چون این علایم در بیماری های دیگه هم هست حتی ترس و اضطراب از داشتنش باعث ایجاد چنین عواملی مثل سردرد و تهوع و بی اشتهایی میشه هیچم خجالت نداره سلامتی از همچی مهمتره اگه داشته باشید راه درمان بدلیل زود فهمیدن بازتره اگه نداشته باشید که خدارو شکرکنید و بندگیش کنید اگه نرید ترس و اضطرابش شما رو بدتر مریض میکنه اونم مریضی روحی و افسردگی که ازجسمی خیلی خیلی بدتره در پناه حق:)

 17. ملینا گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و اینکه ببخشیدا
  ولی توی مدفوعم خون بعضی وقتا هست
  از علائم بالا هم ۲-۳ تاشو دارم
  یعنی من الان سرطان روده گرفتم ؟
  خیلی نگرانم ممنون میشم بهم بگین زود تر

  1. باسلام خدمت شما
   احتمالا دچار پولیپ روده هستید برای انجام آزمایش های لازم به متخصص داخلی مراجعه نمایید.

 18. مينا گفت:

  من دخترى٢٥ساله هستم كه مبتلا به سندرم روده بزرگ هستم و٣سال هست كه به طور مداوم بعد از خوردن غذا بالا بعد چند دقيقه اونو بالا ميارم و هىچوقت احساس سيرى ندارم و هميشه نفخ وسوزش معده شديدى دارم،از خوردن دارو خسته شدم و ١سالى هست كه نمى خورم،مشكلى كه الان دارم حدود ٢هفته است كه نتونستم غذا بخورم فقط آب ميوه و چاى ودر هفته دوم تونستم چند عدد بيسكوييت بخورم چون حالت تهوع شديدى دارم و همچنان در بعضى روزا نفخم دارم،سرم و ويتامين و آمپولهاى تقويتى تو اين مدت زدم اما گلوم به خاطر بالا آوردن زياد زخم و ملتهب شده طورى كه با درد آب دهنمو قوت ميدم آمپول قوي آنتى بيوتيكم زدم اما همچنان گلو دردم دارم،سوزش معده شديد دارم همراه با بيرون روى خفيف و تكرر ادرار،ضعف و بى حالى وكم خوابى شديد،خسته شدم ازاين وضعيت اما حتى نمى تونم اقدامى بكنم ميشه راهنماييم كنيد

  1. باسلام خدمت شما
   نیاز به مراجعه به فوق تخصص گوارش و آندوسکوپی و کلونوسکوپی می باشد. بدون انجام آزمایش های لازم امکان نظر دادن وجود ندارد.

 19. ایمان گفت:

  سلام..
  با تشکر از مطالب خوب و کاملتون..
  دایی بنده به تازگی متوجه شده که سرطان روده ی بزرگ شماره ۴ داره و سرطان به کبدشونم منتقل شده..
  میخواستم بدونم ایشون احتمال بهودیشون حدودا چقدره و به نسبت کسیایی که به این مرحله رسیده اند و شما اطلاع دارین, چند درصدشان بهبود یافته اند..؟
  با تشکر و ارزوی بهبودیه همه ی بیماران

  1. باسلام خدمت شما
   باسلام خدمت شما مشکل ایشان بستگی به درجه درگیری در سی تی اسکن دارد ولی عموما زمانیکه به سایر ارگان ها هم سلول های سرطانی نفوذ می کنند شانس بهبودی کاهش می یابد. با اینحال همه چیز بسته به خواست خداوند بوده و فقط پزشک متخصص و درمانگر ایشان می توانند نظر دهند.

 20. ماهور گفت:

  سلام عمه من دچارکولون روده بزرگ شده بعدازجراحی تودوره درمانه دکترش نظرمساعدداره.این بیماری قابل درمانه؟

  1. باسلام خدمت شما
   هرتوده ای که از بدن خارج می شود، به آزمایشگاه پاتولوژی رفته بررسی می شود. شدت بیماری و شانس درمان به نظر آزمایشگاه پاتولوژی نسبت به آن توده است. در صورتیکه پزشک ایشان خوشبین بوده پس احتمالا توده مورد نظر قابل درمان است.
   بیاد داشته باشید عموما بیماری سرطان درمان دائمی ندارد و باید همیشه بیماری مدیریت و بررسی شود. اما کولون یکی از سرطان هایی است که بیشتر از بقیه شانس درمان دارد.

 21. زهرا گفت:

  با سلام مجدد.
  من به توصیه شما عمل کردم و به متخصص داخلی مراجعه کرده و آزمایش دادم و مشخص شد که یبوست من بعلت ناراحتی و استرس و اعصاب است.دکتر برام قرص “کلیدینیوم” تجویز کرده از وقتی این قرص رو استفاده میکنم دچار دل درد و یبوست و نفخ شدید و احساس فشار به معده شدم.و مصرف این قرص رو قطع کردم و هنوز خوب نشدم .علت چیست و من باید چکار کنم؟

  1. باسلام خدمت شما
   کلیدینیوم برای آرام کردن گرفتگی شکم و روده تجویز میشه
   از عوارض جانبی اون میتونه مشکل شما باشه
   توصیه میشه موقع مصرف دارو مقادیر زیادی میوه و فیبر مصرف کنید
   آب زیاد بنوشید
   ورزش نمایید
   اگر مشکلتون برطرف نشد با پزشکتون صحبت کنید تا داروی جایگزینی براتون معرفی نماید.

 22. زهرا گفت:

  سلام دوست عزیز یه سوال دارم.مادر بزرگم سرطان معده خوش خیم داره و خاله مادرم سرطان روده بزرگ داره و قراره شیمی درمانی بشه.من ۲۳ ساله هستم آیا ممکنه من و خانواده م هم دچار این سرطان بشیم؟من چند مدت هست که دچار یبوست هستم و خیلی نگرانم.لطفا به ایمیلم پاسخ بدید.ممنونم

  1. باسلام خدمت شما معمولا وقتی بیان میکنیم خانواده بیشتر منظور پدر و مادر و خواهر و برادر هستند. بعلاوه عامل خانوادگی فقط یکی از عوامل خطرزا است. مصرف میوه و سبزیجات رو در رژیم غذاییتون افزایش بدید، مصرف روزانه پنج وعده غذایی سبزیجات و میوه ها و همچنین ورزش هم به یبوست شما کمک می کنه هم به پیشگیری از انواع سرطان برای اطمینان بیشتر هم بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید تا درصورتیکه پولیپ روده و یا مشکلی دیگری دارید به موقع مشخص بشه
   تشخیص بموقع هم جلوی سرطان رو میگره و هم در صورت ابتلا به درمان کافی اون کمک می کنه.

 23. مهدی احمدی محمدآبادی گفت:

  دررابطه با درصد درمان پذیری سرطان روده و روش های درمان مطلبی ذکر نشده است. با سپاس

 24. مهدی ابطحی گفت:

  حرفی از درمان نزدید
  ممنون

  1. باسلام درمان درح نیاز توضیح داده میشه ولی چون برای درمان نیاز به پزشک هست، پس بیشتر از این نیازی به توضیح نداره

 25. m.alizade گفت:

  باسلام.ممنون از مطالبتون.واقعا خیلی به درد میخورن.از دانشجویان پرستاری تبریزم. زیاد کمک کننده اند.به خصوص برا ارایه کلاسیام.
  باتشکر.موفق باشید.

  1. ممنون از لطف شما خوشحالیم که تونستیم به شما دوست عزیز کمکی بکنیم