محاسبه BMI یا شاخص توده بدنی

 

 • درصورتیکه شاخص توده بدنی یا BMI شما کم تر از 15 می باشد، شما دچار کمبود وزن شدید و خطرناک هستید.
 • درصورتیکه شاخص توده بدنی یا BMI شما بین 15 تا 16 می باشد، شما دچار کمبود وزن شدید هستید.
 • درصورتیکه شاخص توده بدنی یا BMI شما بین 16 تا 18.5 می باشد، شما دچار کمبود وزن هستید.
 • درصورتیکه شاخص توده بدنی یا BMI شما بین 18.5 تا 25 می باشد، شما وزنی طبیعی دارید.
 • درصورتیکه شاخص توده بدنی یا BMI شما بین 25 تا 30 می باشد، شما دچار اضافه وزن هستید.
 • درصورتیکه شاخص توده بدنی یا BMI شما بین 30 تا 35 می باشد، شما دچار اضافه وزن نوع 1 هستید.
 • درصورتیکه شاخص توده بدنی یا BMI شما بین 35 تا 40 می باشد، شما دچار اضافه وزن نوع 2 هستید.
 • درصورتیکه شاخص توده بدنی یا BMI شما بیشتر از 40 می باشد، شما دچار اضافه وزن نوع 3 هستید.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 رای, میانگین: 4٫25 از 5)
Loading...

نظرات

 1. حسین ماضی می گوید

  سلام من متولد 1321 هستم فشار خون دارم قلبم را تعمیر کردم 3تا از شاه رکها کرفته بودمدت 15 ساله هوسه نزدیکی را ندارم زود انزال میشوم چه باید بکنم

 2. حاج عبدالله می گوید

  با سلام .ازاینکه همه را به پزشک معرفی میکنید هنر نمیکنین شما راهکارهای پیشگیری ودرمان را بگین / من 60 سالمه / 175 قدمه / 110 کیلو وزنمه \ روزی هزار بار ازخدا ارزوی مرگ میکنم میدونین چرا ؟ چون از پله نمیتونم بالا برم . کارهای خودمو نمیتونم انجام بدم . نفسم تنگ مشه . فشارخون گرفتم . طپش قلب دارم . آرزو دارم یک دستشوئی راحت برم . زانو درد وکمر درد دارم . داخل خونه نمیتونم بشینم همش باید متکا زیردستم باشه وبیفتم . شبها خوب نمی خوابم . از زمین نمی تونم بلند بشم ووووووووووو هراران زهر مار دیگه . شب وروز مثل کمباین میخورم . به هزاران دکتر مراجعه کردم هیچ مشکل یا بیماری ندارم به توصیه تک تک آنها گوش دادم . از قرص لاغری استفاده کردم بیماری فشار خون گرفتم . واین راهم میدونم که باید غذا کم بخورم شبها کمتر بخورم ورزش کنم از سبزیجات استفاده کنم چربی نخورم کربوهیدرات نخورم نمک نخورم سیگار نکشم راهپیمائی بکنم فعالیت داشته باشم استرس نداشته باشم غذاهائی که نفخ ایجاد میکنند استفاده نکنم با همه این اوضاع واحوال این شکم لامذهب امانمو بریده ونابودم کرده . حالا اگر راست میگی به من بگو چکار کنم اگر بلدی بسم الله . بابا پدر من در اومد . معذرت می خوام معذرت می خوام اونی که درعالمه در آدمه آرزوی یک نزدیکی شیرین وگوارا از من گرفته شده با این شکم بی همه چی . هیچ پزشکی هیچی بلد نیست فقط چند تا گزینه تئوری بلدند که بهت میگن همشون بیسوادند . ببخشید چون دلم ازاین مسئله سالهاست گرفته درد دل کردم همه ببخشند چون من یک جانباز هشت سال دفاع مقدسم به حرمت جانبازیم اگه کسی چیزی میدونه وراهکاری جز راهکارهائی که گفتم بلده منتی سر من بذاره ومنو نجات بده .منتظر نظرات وراهکارهای کارشناسی سایت پزشکی ومجله سلامتی راستینه هستم بازهم ببخشید

  • می گوید

   باسلام خدمت شما
   ضمن ابراز همدردی با شما جانباز بزرگوار و دعای خیر برای شما به بیان مطالبی میپردازیم.
   دلیل اینکه ما سعی میکنیم بیشتر افراد را به پزشک رفتن تشویق نماییم بسیار ساده است.
   1) امکان معاینه افراد از راه دور وجود ندارد، هر فرد میبایست بدقت معاینه و بررسی شود.
   2) خیلی از افراد قادر به بیان همه مشکلاتشان نیستند و نمیشود با مقدار مشکلی که بیان میکنند نتیجه گیری کرد.
   3) خیلی از بیماری ها حتی انواع خطرناک مانند سرطان درصورت مراجعه به موقع به پزشک قابل درمان هستند. اگر ما با توصیه های احمقانه شما را از مراجعه به پزشک بازداریم به شما خیانت کرده ایم.
   4) میزان پزشک کافی برای پاسخگویی به سوالات را فعلا نداریم. اکثر سوالات در نظر ها از روی مقالات سایت و مقالات خارجی و توسط غیر پزشک پاسخ داده می شوند.

   اما در مورد شما
   تقریبا همه آنچه را که لازم است رعایت کنید میدانید و قادر به رعایتشان نیستید
   توصیه ما به شما ترکیبی از موارد مختلف است انشالله که بتوانید عمل کنید.
   1) به طبیب طبیبان و پزشک پزشکان مراجع کنید کسی که همه دردها بدست او درمان میشود و بزرگترین طبیبان عالم نیز در برابر وی دیده نمی شوند. توکل بخدا و درخواست کمک از وی بهترین شروع کار شما میبایست باشد، البته تجوه نمایید که خداوند کار مردم را عموما بدست مردم حل می کند و توکل تنها و استعانت تنها کافی نبوده و بعد از آن میبایست به پزشک مراجعه نمایید.

   2) به پزشک متخصص داخلی مراجعه نمایید تا همه بیماری های ممکنی که می توانند باعث مرضی شما شوند را چک نماید. بعضی اوقات بیماری های باعث پرخوری می شود.

   3) به روانپزشک مراجعه نمایید. با تجویز داروها و روش های درمانی به شما در کاهش اشتها، خواب بهتر و درمان استرس و افسردگی (که حتما دارید اما شاید متوجه نشده اید) کمک می کنید. این رفتار پرخوری شما میتواند در واکنش به مشکلات زندگی و افسردگی و استرس و اضطراب شما باشد. اگر مشکلاتی از زمان جنگ و بعد از آن و یا قبل از آن دارید و شما را آزار میدهد بدون رودربایستی با روانپزشک درمیان گذارید. همچنین از ایشان درباره لزوم مراجعه هفتگی، ماهانه و یا دوره ای به روانشناس هم جویا شوید. بعد از آن بیاد داشته باشید که در صورت تجویز درمان از طرف راون÷زشک امکان بهبودی ناگهانی وجود ندارد، میبایست طبق تجویز ایشان عمل کنید و همچنین ممکن است چندین بار نیاز به تغییر درمان داشته باشید تا بلاخره داروی مناسب شما برایتان پیدا شود. ادامه درمان و مراجعه به روانپزشک امری حیاتی است.

   4) به پزشک جراح مراجعه نمایید تا اگر صلاح دیدند و شرایط جسمی شما مناسب بود معده شما را عمل کنند در این عمل یا در معده چیزی قرار میگیرد، یا حلقه ای برون معده قرار میگیرد و یا معده مستقیما به روده وصل می شود، هریک از این عمل ها می توانند اشتهای شما را بشدت کاهش داده و به کاهش وزن شما کمک شایانی نمایند.

   هرچند راه پیشنهادی ما بنظر نمیرسد باب میل شما باشد، اما از نظر ما تنها راه درمان شماست، تصمیم با خود شماست امروز مراجعه کنید و اقدام به درمان نمایید و یا هرروز وضعیتتان بدتر شود، انتخاب با شماست. انشالله با دنبال کردن درمان و پیگیری درمان های تجویزی از طرف پزشکان سلامتی خود را بازیافته و طعم شیرین زندگی را بچشید.

 3. فریبا فرجی می گوید

  من متولد 1355 هستم قدم 157 و وزنم 115 کیلو است تا حالا چندین بار وزن کم کردم 30 کیلو 20 کیلو 15 کیلو حتی از قرصهای لاغری هم استفاده کردم آخرین بار تا 8 کیلو هم وزن کم کردم ولی هر بار برگشتم به وزن اولیه و حالا دیگه به رژیم جواب نمیدم و بدنم مقاومت میکنه دیگه خسته شدم و به علت کم درد شدید باید لاغر بشم که دیگه نمیتونم شما بگید چکار کنم در ضمن از دکتر تغذیه هم کمک گرفتم ولی بیفایدست تنها فکرم به عمل جراحی میره شما بگید چکار کنم

 4. حاج عبدالله می گوید

  با عرض سلام وعرض ارادات از اینکه این چنین دلسوزانه وبا حوصله به درخواست من گوش دادید ممنون ومتشکرم انشاءالله که همواره در زیر سایه امام زمان ودرکنار خانواده معززتان شاد وسالم وسربلند باشید . راهنمائیهائی که فرمودید را با دیده منت پذیرا هستم به نظر خودم اون گزینه پزشک جراح شاید بهترین گزینه من باشد که بتونند معده منو پر نگهدارند تا شاید گفتار زیبای شما راه چاره ای برای بنده باشد در هر حال امیدوارم نفس خیر شما شفای عاجل بنده شود . از اینکه در درخواست قبلی خودم به صراحت عرایضی را عنوان کردم از صمیم قلب از شما وهمکاران عزیز وزحمت کشتان پوزش می طلبم وامیدوارم بنده را به بزرگی خودتان ببخشید . موفق وپیروز باشید انشاءالله

  • می گوید

   باسلام خدمت شما دوست عزیز
   خوشحالیم که توانستیم خدمتی انجام داده باشیم. از خداوند منان خواستار سلامتی همه بیماران از جمله شما هستیم. دیروز بدلیل درخواست شما و یکی دیگر از دوستان مقاله ای جدید نوشتیم. امیدواریم برای شما کمک کننده و اثر بخش باشد.
   آیا جراحی های درمان چاقی برای شما مناسب اند؟

   ما از مریضانی که سختی مریضی و فشار آن باعث ناراحتی و از کوره بدر رفتن آنها می شود، چیزی بدل نگرفته و ناراحت نمیشویم، عصبانیت شما کاملا قابل درک است. اگر بعضی از اوقات تند جواب میدهیم برای تشویق بیمار به مراجعه به پزشک و پیگیری درمان است تا زودتر مشکلاتی که زندگی اش را تیرو و تار کرده برطرف نماید.
   خدا یار و نگهدارتان

 5. Hamid می گوید

  با سلام خدمت شما عزیزانم. . واقعا عالی هستین. مطالبتون کاملا به درد من خورد . یک سوال دارم. . آیا شما در مورد بیماری آلرژی {حساسیت }هم تخصص دارین؟؟؟؟

 6. ژاله می گوید

  سلام من31 سالمه قدمه 171ووزنم 69 کیلو هست ورزش زومبا و پیلاتس هم انجام میدم ولی اصلا وزنم کم نمیشه میشه بدونم با قرص لاغری جواب می گیرم اگر آره به جز اسلیم فول چای سبز وونوستات چیو پیشنهاد می کنین

  • می گوید

   باسلام خدمت شما دو مورد اولی که فرمودید دارو نبوده و تاثیری ندارند چای سبز نهایتا تاثیر کمی داشته باشد
   در مورد داروی دوم نیز مدفوع چرب عارضه نامطبوع آن بوده و بازهم تاثیر کمی دارد.
   بهترین روش برای لاغری رژیم غذایی و ورزش می باشد.
   به متخصص تغذیه مراجعه نمایید.
   اگر اصرار به مصرف دارو دارید به پزشک مراجعه کنید و با ایشان درباره مصرف قرص متفورمین 500 و یا داروی دیگری مشورت نمایید.
   مصرف دارو بدون تجویز و مشورت با پزشک زیانبار خواهد بود.

 7. حسنی می گوید

  سلام, پیشنهاد میکنم دوستی پیدا کنید, با او ابتدا به پیاده روی سبک بروید, با هم قرار بگذارید که هر روز چه غذایی و به چه مقدار بخورید, کم کم میزان و سرعت پیاده روی را افزایش دهید, فیلمهای خنده دار مشاهده کنید, با صدای بلند بخندید, شبها زود بخوابید و صبح زود بیدار شوید, اگر اتومبیل دارید آنرا کنار گذاشته و پیاده یا با اتوبوس تردد کنید , داشتن مشوق بسیار مهم است, ههمینطور امید.

 8. حمید رضا اشاریان می گوید

  اطلاعات خیلی خوبی بود به این علت که من چند وقتی هست که در فکر استفاده از قرصهای چربی سوز هستم که نمیدانستم که به درد من با وزن 110 کیلو و قد 178میخرد یا نه بااین اطلاعات فکر کنم به من کمک میکند تا به وزن مناسب برسم. خواهش میکنم به من بگویید از کدام برند استفاده کنم تا از عوارض کمتری برخوردار باشه خیلی ممنون از راهنمایتان با تشکر.

  • می گوید

   باسلام خدمت شما
   هر نوع قرصی نیازمند تجویز پزشک میباشد. بعلاوه قرص هایی که در ماهواره تبلیغ می شود تاثیری نداشته و فقط بعضی داروهای خاص تاثیری بسیار کم در کاهش ونز دارند. بهترین کار مراجعه به متخصص تغذیه می باشد.

 9. a2a می گوید

  باسلام
  من ققدم171 وزنم 79 کیلو هستش می خوام وزنم رو پایین بیارم
  چه راه کاری برای من پیشنهاد می کنید.؟

 10. امین می گوید

  سلام من میخوام فقط شکمم آب کنم چون بزرگ شده و غذا هم کم میخوری بعضی وقتها میشه که دوتا قاشق میخورم احساس سیری میکنم بلند میشم و اینو هم بگم قبلا الکل مصرف میکردم من فکر میکنم شاید بخاطر اون باشه ولی پدر میگه از بچه گی همینجور بودی راهنمای کنید چجوری شکمم کوچک کنم

 11. mohamadreza می گوید

  سلام به همه
  اقا لاغری بدون زحمت نمیشه نمیشه نمیشه اگر میخواید لاغر بشید باید جلو اون شکمو بگیرید باید از چیزایی که دوست دارید بگذرید همینطوری لاغر نمیشید من 20 سالمه 4 سال پیش خیلی خوشتیپ بودمو رو فرم ولی یه اتفاقی برام افتاد و مجبور شدم عمل کنم و 1 ماه زمین گیر شدم بعد 1 ماه وزن من شده بود 103 کیلو و هیچ کدوم از شلوارام به پام نمیرفت رفتم باشگاه بدنسازی و با هزار دردسر زحمت وزن خودمو کم کردم و تازه خوشتیب شده بودم که دوباره ورزشو ول کردم و برگشتم سر وزن قبلیم تا 2 ماه نیم پیش که دوباره ورزش رو شروع کردم با وزن 106.600 الان بعد از 2/5 ماه 11 کیلو کم کردم شدم 95 کیلو با رژیم خیلی سخت بود خیلی زحمت کشیدم ولی الان دارم جواب زحمتامو میگیرم من قبلا طوری خر و پف میکردم که هیچکس نمیتونست پیشم بخوابه ولی الان دیگه خر و پف نمیکنم الان سر حال شدم خوشتیپ شدم ولی خوب زحمت کشیدم الان هم باید 8 تا 10 کیلو دیگه کم کنم که بدنم دیگه بدون چربی بشه و فقط عضله باشه
  من رژیم نخوردن نگرفتم رژیم درست خوردن رو گرفتم اول از همه هیچ وقت صبحانه رو ترک نکنید و هر چقد که میخواید صبحانه بخورید مشکلی نداره بعد از اون اگر میان وعده گرسنه شدید فقط میوه بخورید هیچ کربوهیدرات و نشاسته ای نخورید بعد وقت ناهار هر غذایی که بود هیچ مشکلی نداره از هر غذایی بود بخورید ولی مثل همیشه بشقابتونو پر کنید هر همون قدری که همیشه میریختید حالا از بشقابتون 1 چهارم رو کم کنید و بعد غذا رو بخورید و این کارو تا دو هفته انجام بدید بعد از دو هفته 2 چهارم غذا رو خالی کنید تا به تدریج معده تون کوچیک بشه و سعی کنید ناهار رو بین 12:30 تا 14 بخورید حالا بعد از ناهار چیزی نخورید تا ساعت 6 عصر معمولا این ساعت یه چیز سبک و بدون چربی مثل نون و پنیر مثل حبوبات لوبیا عدسی و . . از این قبیل بخورید تا ساعت 8 شب و از 8 شب تا 8 صبح هیچ چیزی نباید بخورید جز میوه جات و برای سیری بیشتر در این ساعات از سیب استفاده بکنید هم چربی سوزه و هم ویتامین B داره که بعث سیری تون میشه با این برنامه کم کم وزن کم مکنید اگر رعایتش کنید 2 هفته اول خیلی سخته و بعد عادت میکنید مثل من که الان این برنامه برام خیلی عادی شده و هیچ فشاری روم نیست نه موهام ریزش داره نه مشکلی تو اعضای بدنم به وجود امده ولی اگر میخواید نتیجه بهتری بگیرید حتما کنارش ورزش بکنید ورزشی که عضلات شما رو به حرکت در بیاره و وادارشون بکنه که انرژی بسوزونن یه چیز دیگه ای که خیلی کمک کرد تو این رژیم به من جویدن غذا بود شاید مسخره بیاد ولی هرچی بیشتر غذا تونو بجوید زودتر احساس سیری میکنید من خودم قبلا 2 تا بشقاب پر ماکارانی میخوردم ولی الان نمیتوم بیشتر از نصف بشقاب بخورم چون زیاد غذامو میجو م و زود احساس سیری میکنم
  انشاالله که همتون از درد و بیماری و چاقی به دور باشد و شفا پیدا بکنید

 12. فاطمه می گوید

  سلام
  من متولد 59 هستم
  وزنم 84 و قدم 163 سالی 10 کیلو اضافه شدم طی سه سال از 59-60 به این وزن(84) رسیدم
  دچار فشارمغز شدم باید وزنم کم بشه اما با هیچ کاری امکانش نیست (از غذا های آبپز شده و کم روغن استفاده میکنم)
  چون هم سرگیجه و هم گزگز بدنم زیاد میشه 2بار دکتر تغذیه رفتم اما تاثیری نداشت یعنی اطلاعات دقیقی در مورد بیماریم نداشتند ومن هم نتونستم رژیم ادامه بدم
  خواهش مکنم راهنماییم کنید متشکرم

 13. زهرا می گوید

  با سلام و خسته نباشید bmi من 26 .من 26 سالمه و قدم161 و وزنم 68 کیلو.بنظرتون وزن نرمال واسه من چیه؟استخوان بندیم هم درشته.و چطور کمش کنم مرسی

 14. شهرام می گوید

  باسلام من 23سالمه و از مشکل چاقی بسیار رنج میبرم از همه جای هیکلم راضیم فقط شکم و پهلو اذیتم میکنه تورو خدا یه قرصی به من معرفی کنید اشتهای منو کور کنه

 15. Hikari می گوید

  سلام، bmi من ۱۴.۸ هستش
  قدم ۱۷۶ وزنم ۴۶
  ۱۹ سالم هم هست
  این bmi خطرناکه آیا؟ چون به نظر خودم هنوز لاغر نیستم :/

 16. رضا می گوید

  سلام ..من 20 سالمه 185 قدمه و 58 کیلو وزن وbmi 16.9…چی کارکنم وزنم متعادل بشه…باتوجه به اینکه لاغری تو خانواده پدرم ارثی بوده وبعداز 27_28 سالگی وزنشون زیاد میشه ….الان تکلیف من چیه ..به مشاور تغذیه هم رفتم گفت سوخت وساز بدنت زیاده…

 17. فرشید می گوید

  سلام من 29سالمه 175 قدمه و 57 کیلو وزن وتوده بدنیم 18/7 چیکار کنم به وزن مناسب برسم خسته شدم از بس تحقیر شدم اشتهام هم خوبه راه چاره چیه ؟همه به من میگن نکنه اعتیاد داری؟ من اصلا این کاره نیستم

نظر خود را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *