ساختمان پزشکان+

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی سندرم پای بی قرار چیست؟ با پاهای بی قرار و ضعف کرده چه کنیم؟

به کانال تلگرام بپیوندید

Join Our Telegram Channel

سندرم پای بی قرار چیست؟ با پاهای بی قرار و ضعف کرده چه کنیم؟افزودن دیدگاه

سندرم پای بی قرار (Restless legs syndrom) مشکلی است که در آن فرد احساس نوعی ناراحتی (بخصوص در عصرها و شب‌ها) کرده و می‌خواهد با راه رفتن یا مالش پا این حس ناخوشایند را برطرف نماید. از آنجا که این سندروم معمولا پا را هنگام خواب تحت تاثیر قرار می‌دهد، نوعی از اختلالات خواب به شمار می‌آید. سندرم پای بی قرار در هر سنی می‌تواند شروع شود و با گر زمان شدت بیماری افزایش می‌یابد. در این مقاله راستینه می‌خواهیم به بیان علایم، دلایل، درمان و تغییرات سبک زندگی که می‌تواند بر سندرم پای بیقرار تاثیر داشته باشد، بپردازیم.

علایم سندرم پای بق قرار

سندرم پای بیقرارافراد مبتلا به سندرم پای بی قرار دچار احساستی ناراحت کننده در پاها (بعضی اوقات در دست یا سایر اعضای بدن) و نیازی شدید به تکان دادن پاها برای آسایش از این مشکل دارند. بیماری باعث انواع احساسات از جمله سوزن سوزن شدن، خارش، ضربان و کوبیدن، سوزش، کشش و خزیدن چیزی در پاهای فرد مبتلا می‌شود. نوسان شدت علایم سندرم پای بیقرار عادی بودهو می‌تواند رخ دهد.

این مشکل معمولا هنگام دراز کشیدن و یا نشستن طولانی مدت برروی صندلی ماشین، هواپیما و یا سینما رخ دهد. علایم سندرم پای بیقرار با تکان دادن پا و یا ایستادن بهتر شده و کم تر آزار می‌دهد. این علایم می‌تواند باعث مشکل در خوابیدن، خواب آلودگی روزانه و کاهش کیفیت زندگی شود.

بعضی از افراد مبتلا به سندرم پای بی قرار هیچگاه به پزشک مراجعه نمی‌کنند، چراکه بیان کردن علایم و توضیح مشکل برایشان دشوار می‌باشد. اگر فکر می‌کنید، دچار این بیماری هستید برای درمان آن و دریافت مشاوره به پزشک مراجعه نمایید.

دلایل ابتلا به سندرم پای بی قرار

در اکثر موارد، پزشکان دلیلی برای بیماری سندرم پای بی قرار نمی یابند. هرچند آنها اعتقاد به تاثیر نقش ژن ها و عامل وراثتی در این بیماری دارند(تقریبا ۵۰ درصد افراد مبتلا به بیماری سابقه خانوادگی دارند). سایر عوامل تاثیر گذار بغیر از ژن و وراثت شامل:

 • بیماری های مزمن. بعضی از بیماری های مزمن و خاص همچون کمبود آهن، بیماری پارکینسون، نارسایی کلیه، دیابت و نوروپاتی محیطی معمولا با سندرم پای بی قرار مرتبط هستند. درمان این بیماری ها معمولا باعث درمان سندرم پای بی قرار هم می‌شود.
 • داروها. بعضی از انواع داروها همچون داروهای ضدتهوع، داروهای آنتی سایکوتیک، داروهای ضدافسردگی و داروهای درمان سرماخوردگی و یا آلرژی که شامل آرام بخش آنتی هیستامین هستند، می‌توانند بیماری را شدیدتر نمایند.
 • بارداری. بعضی از خانم ها در دوران بارداری بخصوص سه ماه آخر بارداری دچار سندرم پای بی قرار می‌شوند. بیماری معمولا ۱ ماه بعد از زایمان برطرف می‌شوند.

سایر عواملی که می‌ـواند باعث ابتلا به سندرم پای بی قرار شود شامل مصرف الکل و بی خوابی است. بهبود خواب و ترک مصرف الکل می‌تواند به بهبود بیماری کمک نماید.

درمان سندرم پای بی قرار چگونه است؟

بعضی برای درمان سندرم پای بی قرار باید سایر بیماری های مرتبط همچون کمبود آهن یا نوروپاتی محیطی را باید درمان نمود. درمان کمبود آهن ممکن است با تجویز مکمل های آهن در ارتباط باشد. با اینحال دقت نمایید که برای دریافت آهن باید قبل از آن سطح آهن خونتان را چک کرده و با تجویز پزشک اقدام به دریافت دارو نمایید.

اگر سندرم پای بی قرار در شما با هیچ بیماری دیگری مرتبط نباشد، برای درمان آن می‌بایست بر تغییرات سبک زندگی و یا درمان دارویی تمرکز نمایید. درمان دارویی فقط با دستور پزشک مجاز بوده و بدون مراجعه به پزشک ممکن نیست.

درمان سندرم پای بی قرار با تغییرات سبک زندگی

تغییرات ساده سبک زندگی می‌توانند نقش مهمی در آرام کردن بیماری بهمراه دارند. نکاتی که در ادامه بیان می‌کنیم می‌توانند کمک بزرگی برای شما باشند:

 • حمام و ماساژ. حمام آب گرم و ماساژ پاها می‌تواند کمک بزرگی برای آرام کردن پاهای شما باشد.
 • کمپرس آب گرم و یا آب سرد. استفاده از کمپرس های آب گرم و سرد مفید بوده، بسته به اینکه کدام بیشتر بر شما تاثیر می‌گذارد از کمپرس سرد یا گرم استفاده نمایید.
 • استفاده از تکنیک های آرام کننده. تکنیک های آرام کننده (relaxation) همچون یوگا و مدیتیشن بخصوص قبل از خواب ممکن است بتواند به شما کمک نماید.
 • برنامه ریزی مناسب برای خواب. خستگی می‌تواند باعث بدتر شدن شدت سندرم پای بی قرار شود، پس حفظ بهداشت خواب بسیار مهم می‌باشد. دریافت خواب مناسب و همچنین برنامه ریزی مناسب برای خواب و محیط آرام بخش خواب می‌تواند به شما کمک نماید.
 • ورزش و تمرنیات بدنی. ورزش و تمرین معتدل و آرام می‌تواند باعث بهبود سندرم پای بی قرار شود. اما فشار زاد هنگام ورزش بخصوص بر پاها می‌تواند اثر معکوس داشته باشند.
 • اجتناب از مصرف کافئین. بعضی اوقات کاهش مصرف کافئین و یا قطع آن می‌تواند شدت بیماری را کاهش دهد. برای آزمایش این موضوع برخود می‌توانید چند هفته مصرف خوراکی های حاوی کافئین می‌تواند به شما کمک نماید.
 • عدم مصرف سیگار و الکل. هردو سیگار و الکل می‌توانند شدت بیماری را افزایش دهند. ترک سیگار و الکل ممکن است بتواند به شما در بهبود بیماری کمک نماید.

درمان سندرم پای بی قرار با طب سنتی یا جایگزین

از آنجاییکه بعضی اوقات سندرم بوی بی قرار می‌تواند بدلیل مشکلات تغذیه‌ای باشد، بعضی اوقات خوراکی ها و بعضی از انواع مکمل می‌تواند در درمان بیماری موثر باشد. این مکمل ها شامل:

 • آهن
 • فولیک اسید
 • ویتامین B
 • منیزیم

می‌باشد. مصرف این مکمل ها پس از آنجام آزمایش و با دستور پزشک ممکن است بتواند به شما کمک نماید. مصرف خوراکی‌های حاوی این مکمل ها هم ممکن است به شما در بهبود بیماری کمک نماید.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

انواع مشکلات قلبی

انواع مشکلات قلبی! علائم، تشخیص و درمان آنها

اطلاعات پزشکی

اختلالات خواب

مشکلات خواب تا چه حد جدی هستند؟

اطلاعات درمانی

در هوای آلوده بیشتر ادویه بخورید

در هوای آلوده بیشتر ادویه بخورید!

اطلاعات پزشکی

اجتناب از بالا و پایین رفتن سطح قند خون

اجتناب از بالا و پایین رفتن سطح قند خون!

اطلاعات دارویی

اس سیتالوپرام

موارد استفاده و عوارض اس سیتالوپرام (لکساپرو)

اطلاعات پزشکی

استرس

استرس چه مشکلاتی برای ما به وجود می آورد؟

اطلاعات پزشکی

موارد عجیبی که به کلیه های شما صدمه می زنند

موارد عجیبی که به کلیه های شما صدمه می زنند!

اطلاعات پزشکی

12 نشانه ابتلا به بیماری های قلبی

۱۲ نشانه ابتلا به بیماری های قلبی

اطلاعات پزشکی

موارد استفاده و عوارض لیزینوپریل

موارد استفاده و عوارض لیزینوپریل

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. رضا گفت:

  سلام
  آیا کسی که این بیماری رو داره درد لگن هم داره؟
  من در ناحیه ماهیچه ساق پا و مفصل لگن احساس درد و سوزش شدید دارم و همه علایم این بیماری رو هم دارم فقط میخواستم بدونم آیا کسانی که مبتلا هستن در ناحیه لگن هم درد دارند یا نه؟

 2. جواد گفت:

  عزیزانی که سندرم پای بیقرارداریدبنده فقط بخاطررضای خداوندآمدم تاکسانی را که دچارسندرم پای بیقرارهستندومثل خودم که حدود۴۰سال یودکه شبهاخواب راحت نداشتم واخیرا یک پزشک طب سنتی با سفارشهایی که بمن کردند۱۰شب است که چنان راحت میخوابم که گویی فقط۲ساعت درشب خوابیده ام.احساس میکنم تازه بدنیاآمده ام.این نسخه ای را که میگم اجراکنیداگرشفا یافتیدبنده وپدرومادر مرحومم رادعاوکنید.کسانی که دچارسندرم پای بیقرارهستندبه احتمال۹۵درصدازلحاظ طبع مزاجی طب سنتی طبع سوداوی وبه عبارت دیگرطبع سردوخشک دارند.چنین افرادی معمولا زود عصبانی میشوند.غیراجتماعی هستندوتاحدودی هم افسردگی دارند.دراستانهایی که معمولا آب وهوای سرد دارنداین بیماری درآنجا بیشتراست.امارژیم درمانی:چنین افرادی بایدغذاهای باطبع مزاج سردمانندبرنج سفید،شیرولبنیات،گوشت گاو،عدس،نان سفید،قندوچای،ترشیجات،وهرغذایی که طبع سرد داردبایدکناربگذارند.وبجای آنهاغذاهایی که دارای طبع گرم هستندمیل بفرمایندبجای چای دمنوش های متنوع گیاهی که خاصیت گرمایی دارنددوسه نوعش را باهم مخلوط ودم کرده وحتماباخرما ویاکشمش بجای قنداستفاده بفرمایید.استفاده ازآبلیموی طبیعی نه آنچه درفروشگاها میفروشندبه همراه عسل نسبتا خوب هم یادتان نرود.این سبک غذایی را ۱۰ روز امتحان کنیدتامعجزه اش را ببینیدوازدست داروهای شیمیایی هم که مضر به سایرقسمتهای بدن هستندراحت شوید

 3. ر جم گفت:

  ۱۰ ساله پاهام بیقراره ورزشکار هستم الان ساعت ۶ صبح شده بیشتر شبو بیدار بودم من برای بیقری پا هر دکتری که گفتن رفتم حتی ام آر آی از کمرهم دادم قرص پرگابالین ..گاباپنتین …آهن فولیک اسید ویتامین بی …هم تاثیری در درمان نداره فقط نقش مسکن دارن اونم مزه خوابو نمیفهمی
  اگر کسی درمانشو تجربه کرده لطفا ما را هم خبر کنه

 4. رویا گفت:

  سلام ممنون از مطالبتون .منم به علت خونریزی های شدید قائدگی دچار کم خونی شدید هستم و دقیقا این مشکل رو دارم به طوری که شبها مغز استخوان پاهام واقعا تیر میکشه و زمانهایی که آهن مصرف میکنم کمتر میشه .من به تجربه احساس کرده بودم از کمبود آهنم هست اما دکتر ها واقعا تشخیص نمی دادند

 5. کرامت گفت:

  من از سال ۷۲در گیر این بیماری شدم به دکتر مغز واعصاب مراجعه کردم نوار مغزی متعدد گرفتم دکتر باشتباه تشخیص اپی لپسی شب داد داروی این بیماری اثر بخش نبود مخصوصا فنوباربیتال
  خلاصه مطلب از ناچاری به تریاک مراجعه کردم بیماری خوب نشد بلکه سرکوب شد وعلی الظاهر دیگر زمان خواب موردی نداشتم گرفتاریم بیشتر شد پیش پزشک ترک اعتیاد رفتم با بوپرنورفین شروع کرد دوباره شبها ارووم گرفتم ولی خوب نشدم چونکه این دارو هم مخدره الان برای کاری خارج از ایران هستم پلیس خودمون تا فی خالدون ادمو میگرده که داروی مخدر نداشته باشی با هزار دوز وکلک ۸تا بوپرنورفبن بردم یک نسخه هم از دکترم گرفتم که شاید در اروپا بتوانم تهیه کنم داروخانه گفت نسخه های مخصوصیه که باید توسط اون سفارش بدم تا برای داروخانه ارسال کنند خلاصه نشد که نشد روزی یک قرص میخوردم کردم یک چهارم بیچاره ام کرده
  اصلا طرف مخدر جهت درمان نرید از متخصص داخلی شروع کنید انشا’الله جواب میگیرید وشاید هم شما را به متخصص مربوطه معرفی کرد
  باز هم میگم مخدر را فراموش کنید هم تهیه اش هزینه بره )۱۰۰عدد تا ۱۵۰هزار تومان هم خریدم وکنار گذاشتنش ۲تا درد را با خودش به همراه داره یکی عوارض ترک اعتیاد بقرص ودیگری بیماری بیقراری پا با شدت بیشتر
  خداوند دشمن منو به این درد مبتلا نکنه
  امیدوارم شماها خوب بشید دیگر مریض ها رو دعا کنید
  یاعلی عزت زیاد

 6. احسان گفت:

  سلام من یک بار رفتم دکد ارتوپد برای پام بهم قرص پرگابالین داد ولی زیاد روم تاثیر ی ندار خیلی هم رنج میبرن از این بیماری..

 7. لعیا گفت:

  ای وااااااای که بیچاره شدم از این مشکل ضعف پا و دست موقع خستگی و خواب…. ینی بدترین حالت ممکن

 8. حسین گفت:

  من هم این بیماری را مدتهاست دارم و از شدت آن شب ها موقع خواب واقعا دچار مشگل میباشم به پزشگ ها مراجعه کردم ولی متاسفانه پزشگ هابا این پدیده آشنا نبودند چرا با این همه پیشرفت علم پزشگی این بیماری برای اکثریت پزشگان شناخته شده نیست وراهکار مناسبی برای درمان آن وجودندارد؟

 9. درويش گفت:

  باعرض سلام من هرروزمطا لب پزشكي رادنبال ميكنم لطفا درمورذ بيماريهاي خاص بيشتر بنويسيد

 10. امیر گفت:

  سلام

  در شبکه ی سلامت برای درمان سندروم پا گفته شده بود که باید به روانپزشک مراجعه کرد.

 11. صدرا گفت:

  خستگي سرپا ايستادن عصبانيت شدت اين بيماري را افزايش مي دهد. مصرف مواد مخدر و متادون جهت كاهش موقت آن پيشنهاد شده است. آيا هيچ ارتباط منطقي بين درمان سندروم بي قراري پا و مصرف مواد مخدر مثل ترياك سواي مشكلات اعتياد و وجود دارد يا خير و اگر وجود دارد چه موادي در مصرف مواد فوق هست كه باعث درمان موقتي آن ميشود .

  1. باسلام خدمت شما
   خیر هیچکدام از موارد ذکر شده درمان سندرم پای بی قرار نبوده و ربطی به این بیماری ندارد.

  2. محسن گفت:

   لطف کنید و پاسخ دهید برای درمان به چه پزشکی مراجعه نماییم

 12. همراه متین گفت:

  لطفامنو راهنمایی کنیدبهترین مارک لوازم آرایشی چیه .کرم ضدآفتاب چنددرصدبرای پوست مختلط خوبه متشکرم

 13. همراه متین گفت:

  سلام چگونه ازپوست خشک مراقبت کنیم

  1. باسلام به طور کلی استفاده از کرم های ضدآفتاب و مرطوب کننده برای محافظت از پوست مناسب می باشند.
   مقالات مربوط به سلامت و زیبایی پوست را در سایت بررسی نمایید.

 14. leila گفت:

  سلام خسته نباشید برای این بیماری پیش چه دکتری برویم و شدت این بیماری از بهار تا اواخر تابستان میباشد

  1. باسلام به پزشک عمومی مراجعه نمایید ایشان بعد از بررسی درصورت نیاز شما را به پزشک متخصص ارجاع می دهند

 15. leila گفت:

  سلام خسته نباشید برای این بیماری پیش چه دکتری برویم

  1. zahra گفت:

   باسلام وخسته نباشید
   برای مشورت در مورد این بیماری باید به چه پزشکی مراجعه کرد

   1. باسلام خدمت شما برای شروع بهتر است به پزشک عمومی یا پزشک متخصص داخلی مراجعه نمایید.
    درصورتیکه مشکل جسمی خاصی نداشتید باید برای درمان به روانپزشک و یا پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید.

  2. ارمان گفت:

   سلام لیلا برو پیش ارتوپد
   منم رفتم پیش ارتوپد

   1. صفرعلی گفت:

    باسلام مدت ۵ سال است که از بیماری سندروم زجر می کشم دکتر زیادی رفتم اثری نداشته است داروهایشان برای مدتی تسکین دردسندروم می باشد لطفا آدرس دکتری دراصفهان برابم ارسال کنید (خداوند همه مریضا را شفا بدهدوآنها که به این مریضی مبتلا هستند ) انشاءلله

 16. zahra گفت:

  من مطالب پزشکی راخیلی دوست دارم