ساختمان پزشکان+

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اخبار سیتالوپرام چیست؟ عوارض و موارد استفاده آن کدام اند؟

به کانال تلگرام بپیوندید

Join Our Telegram Channel

سیتالوپرام چیست؟ عوارض و موارد استفاده آن کدام اند؟افزودن دیدگاه

سیتالوپرام (Citalopram یا Celexa) ضدافسردگی و از خانواده داروهای مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) میباشد. این دارو با افزایش ترشح سروتونین، ماده شیمیایی طبیعی که به حفظ تعادل مغز کمک می کند، به بهبود مشکلات روانی از جمله افسردگی کمک می نماید.

موارد مصرف سیتالوپرام

سیتالوپرام عموما برای درمان افسردگی استفاده می شود. سایر موارد مصرف این دارو را می توان درمان اختلال وسواسی جبری، اختلال ترس، سندرم ملال پیش از قاعدگی، اختلال اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه، اختلالات خوردن، الکلیسم و هراس اجتماعی تجویز می شود. این دارو در موارد دیگری نیز بسته به نظر پزشک تجویز می شود.

تداخلات دارویی سیتالوپرام

هیچکدام از داروهای مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین از جمله سیتالوپرام را نباید با داروهای اکسیداز تک آمین از قبیل ایزوکاربوکسازید (isocarboxazid)، فنلزین (phenelzine)، ترانیل سیپرومین (tranylcypromine)، سیلیجیلین (selegiline) و پروکاربازین استفاده نمود. ترکیب این داروها با یکدیگر باعث گیجی، فشارخون بالا، لرزش و بیش فعالی می شود. اگر لازم به تغییر درمان از سیتالوپرام به این داروها و یا برعکس می باشد، باید بین قطع مصرف و شروع مصرف داروی دیگر ۱۴ روز فاصله باشد. تریپوتوفان، یک مکمل غذایی معمول، زمانیکه با سیتالوپرام مصرف می شود باعث سردرد، تهوع، تعریق و سرگیجه می شود. لاینزوئیلید (Linezolid) و متیلین آبی تزریقی نیز نوعی اکسیداز تک آمین بوده و نباید به همراه سیتالوپرام مصرف شود.

مصرف داروهای مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) با آسپیرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و یا داروهای رقیق و یا غلیظ کننده خون باعث افزایش خطر خونریزی بخش فوقانی دستگاه گوارش می شود.

مصرف دربارداری و شیردهی

قرارگرفتن جنین در برابر سیتالوپرام در سه ماهه سوم بارداری می تواند باعث عوارضی شود. سیتالوپرام از طریق شیر وارد بدن نوزاد می شود و در کودکانیکه با شیر مادران تغذیه می شوند، می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی گردد.

عوارض جانبی مصرف سیتالوپرام

شایع ترین عوارض و آثار جانبی همراه با سیتالوپرام شامل تهوع، خشکی دهان، تعریق زیاد، سردرد، لرزش، خواب آلودگی و مشکل در به خواب رفتن می باشند. عموما ۱ نفر از هر ۵ یا ۶ نفر یکی از این عوارض را تجربه می نمایند. همچنین سیتالوپرام می تواند باعث اختلال جنسی شود. بعضی از افراد هنگام قطع مصرف دارو علایمی حس می نمایند. علایم ناشی از قطع مصرف دارو شامل سرگیجه، سوزن سوزن شدن، خستگی، خواب های آشفته، کج خلقی و عصبانیت می باشد.

اخطارهای مصرف داروهای ضدافسردگی و سیتالوپرام

داروهای ضدافسردگی برای درمان طیف گسترده ای از بیماری ها ازقبیل افسردگی و سایر بیماری ها و اختلالات روانی و خلقی مورد استفاده قرار می گیرند. این داروها به افراد برای بهبود حالشان و کمک به پیشگیری از افکار و اقدامات آسیب رسانی بخود و خودکشی کمک می نمایند. بااینحال تحقیقات نشان می دهند که تعداد کمی از افراد (معمولا آنهایی که زیر ۲۵ سال دارند) بعد از مصرف قرص های ضدافسردگی، ممکن است افسردگی و یا سایر اختلالات خلقی آنها بدتر شده و یا افکار خودکشی به آنها دست داده و یا حتی اقدام بخودکشی نمایند، بنابراین لازم است همه افراد (بخصوص افراد زیر ۲۵ سال) حتی آنها که سیتالوپرام  را برای بیماری های غیر از افسردگی استفاده می کنند، با پزشک خود درباره خطرات و مزایای داروهای ضدافسردگی مشورت نمایند. درصورت حس کردن اینکه حال خود و یا فرزند تحت نظر شما بدتر شده و یا احساس خودکشی و یا آسیب رساندن به خود و یا فرزندتان که در حال مصرف دارو است، دست داد، سریعا به پزشکتان مراجعه نمایید. در حین مصرف دارو فرد مصرف کننده و یا خودتان را تحت نظر داشته باشید.

این مطلب فقط برای اطلاع عمومی بوده و بمنظور استفاده پزشکان بوده، استفاده از آن برای خوددرمانی و یا قطع مصرف دارو مجاز نیست و مصرف و یا قطع مصرف دارو فقط با تصمیم پزشک ممکن می باشد. استفاده خودسرانه هرنوع دارو از جمله داروهای ذکر شده می تواند خطرات جبران ناپذیری بهمراه داشته و باعث وخامت بیماری شود.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت روان

کار یا بیکاری؟ کدام یک سالم تر است؟

بارداری

هفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری

اطلاعات پزشکی

سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) چیست؟

سایر مطالب

خنده را جدی بگیرید

خنده را جدی بگیرید!

اطلاعات پزشکی

موارد مصرف دابیگاتران

موارد استفاده و عوارض دابیگاتران (پاراداکسا)

اطلاعات پزشکی

انواع مشکلات قلبی

انواع مشکلات قلبی! علائم، تشخیص و درمان آنها

اطلاعات پزشکی

سردرد مسکن

قرص مسکن بخوریم یا درد بکشیم ؟

اطلاعات پزشکی

اختلالات خواب

مشکلات خواب تا چه حد جدی هستند؟

اطلاعات دارویی

عوارض جانبی ناپروکسن

موارد استفاده و عوارض ناپروکسن

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. علی 😘 گفت:

  خوبه مرسی ازتون 😍😍😍😍😍

 2. زهرا گفت:

  خاکتوسرم بجای قرص اهن خوردم!این حقم نیس

 3. نسرین گفت:

  با سلام مدتی هست قرص سیتالوپرام مصرف میکنم به خاطر حواس پرتی ۲ روز پشت سر هم به جای یک عدد قرص ۲ عدد استفاده کردم میخواستم ببینم مشکلی پیش نمیاد ؟

  1. nel گفت:

   فکر نکنم با منظم شدنش مشکلی پیش بیاد

 4. مریم گفت:

  سلام من بخاطر مشکل عصبیه معدم دکتر این قرصو بهم داد.اما یبار خوردم بشدت خوابالودم کرد دوروز خواب بودم.دیگ قطش کردم نخوردم.دیروز یه مشکل برام پیش اومد میخواسم قرص بخورم که بلا سرخودم بیارم.۱۵تا ازاین قرص رو خوردم ولی هیچیم نشد.حتی به اندازه روز اول خوابمم نگرفت.میدونید دلیلش چیه؟

 5. پوریا گفت:

  باسلام.من ب مدت سه سال ن ب صورت داعم ترامادول مصرف میکردم وب مدت دوماه است ک مصرف نمیکنم وعوارضی چون ترس شدید.قفل دهان.سرگیجه.مشکل درحرکات زبانی برایم پیش امده است خواستم ببینم چ چیزی برای درمان این علاعم مفیداست واینکه ایا این اثرات داعمی است

 6. پارسا گفت:

  من مدتیه که چند هفته اس که قرص لگزاتال اس سیتالوپرام ۱۰ رو مصرف میکنم صبح ها می خواستم ببینم خطره مغزی برام ایجاد نمیکنه من ۱۸ سالمه ممنون میشم اگه به سواله من سریع تر پاسخ بدین متشکرم

 7. مهرداد گفت:

  سلام.من به مدت بیش از یک سال با تجویز پزشک این دارو رو مصرف کردم و به تازگی با مشورت پزشک قطعش کردم.ولی دچار سرگیجه سدم.خواستم بپرسم هیچ گونه ویتامین و یا گیاه دارویی نیست که این سرگیجه خاص رو درمان کنه؟ممنون میشم چند مورد راهنمایی کنید.

 8. فرشته گفت:

  پنج سال سیتالوپرام مصرف میکردم والان سه ماه سیت که قطعش کردم.دوباره افکارمنفی و کاهش وزن پیداکردم باید چه کنم؟

 9. زهرا گفت:

  میخام چاق بشم چه کنم که از پنحاه بالاتر نمیرم؟؟؟؟ راهنمایی لطفا

 10. حسين گفت:

  سلام حسين هستم ٣١ سالمه مدت ٢ سال است كه به شدت حملات شديدي در بدنم متوجه ميشوم ولي در ظاهرم معلوم نيست خودم فكر ميكنم افسردگي شديد باشد چون به همه چيز بي علاقه شده ام وخسته وخوابالودم و در هنگام به خواب رفتن شرايط خيلي بدي برايم پيش مي آيد در ضمن علائم بسيار ديگه اي هم دارم لطفاً من را راهنمايي نماييد ممنونم

 11. حسین گفت:

  سلام
  من یه هفتس سیتالوپرام میخورم و کلی بی اشتها شدم
  میخواستم بدونم این بی اشتهایی حل میشه بعد از مصرف طولانی تر؟

  1. سارا گفت:

   منم اينطورى بودم ولى بعد از چند ماه اشتهام كلى زياد شد

 12. حمید گفت:

  سلام
  ممنون بابت سایت خودتون
  یه مدت دارم میرم پیش دکتر مشکل صرع یا میگرن دارم ۱۷سالمه بابت این که زمان دیر اومدن پیش دکتور و عقب افتادن نوبت گلگی میکردم و وقتی رفتم پیش دکتر درباره چین و چروک های روی صورتم گفتم دکتر احساس کرد که زیادی دارم بهش توجه میکنم و گفت یه قرص بهت میدم برای صورتت و مشکل صرع یا میگرن خوبه منم شک کردم و درباره قرص سیتالوپرام تحقیق کردم و فهمیدم ضد افسردگی هست با این عوارضی که داره استفاده کنم یا نه هنوز شروع نکردم

 13. ستاره گفت:

  سلام من ۲۷ سالمه تقریبا ۵ ساله به خاطر بیماری وسواس فکری با تجویز پزشک سیتالوپرام مصرف میکنم اولش خارجیش بعد ایرانی . من قدم ۱۶۰ وزنم ۴۶ هست میخوام چاق بشم ولی وزنم از ۴۸ بالا نمیره آیا میتونه به سیتالوپرام ربط داشته باشه؟ یه بار دارو رو قطع کردم دو هفته مریض شدم سرگیجه و بدنم درد میکرد و بعد خوب شدم
  بعد به خاطر بازگشت افکار منفی دوباره شروع به مصرف کردم

  1. بیژن گفت:

   دوس دارید چاق بشید؟

 14. Dead گفت:

  سلام من هروز یه ورق الپراز میندازم و یه ورق ترامادول ۲۰۰ و یه ورق سیتالوپرام
  ایا مصرف اینا باهم خطرناکه
  من اوایلش خیلی تو توهم می موندم
  و تو خواب میرفتم
  ولی دیگه عادی شده واسم
  چیکار کنم؟!

 15. الهام گفت:

  سلام،من حدود یک ساله ک قرص سیتالوپرام مصرف میکنم قبلا خارجی و الان ایرانیش رو …ولی چندوقته ک سوزش معده شدید و حالت تهوع دارم و آب زیاد میخورم یعنی ممکنه از این دارو باشه ممنون میشم جواب بدید.

 16. فاطمه گفت:

  سپاسگذارم از وقتی که برای ما می گذارید ….استفاده کردم

 17. مهران گفت:

  اززحمات آموزنده وخوب شما متشکرم.

 18. شهرام گفت:

  سلام میخوام بدانم سیتالوپرام بالووتیروکسین سدیم،نورترپتلین.پروپرانول۱۰،امپرازول تداخل داردیانه؟اینهاباهمدیگرچطور؟تداخل دارند؟لطفاجوابموسریعابدین.ممنونم ازسایت خوبتان.

  1. با سلام سیتالو پرام به تنهایی با داروهای ذکر شده تداخلی ندارد ولی کلادر اشخاصی که لووتیروکسین مصرف می کنند مصرف سایر داروها باید تحت نظر پزشک باشد

 19. منیره گفت:

  برای اعتیاد جنسی میشه این دارو رو مصرف کرد؟لطفا جواب بدین.

  1. با سلام خدمت شما برای درمان میبایست به روانپزشک مراجعه نمایید.

 20. abazar گفت:

  من در مورد زناشوی اطاعات می خوام