ساختمان پزشکان+

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه سلامتی ضعف اعصاب چیست و راههای درمان آن

به کانال تلگرام بپیوندید

Join Our Telegram Channel

ضعف اعصاب چیست و راههای درمان آنافزودن دیدگاه

مدتی است که پس از انجام فعالیت‌های مختصر جسمی یا فکری، احساس ضعف و فرسودگی می‌کنی. گویا انرژی و توان روحی و جسمی‌ات بدون آن‌که علت‌اش را بدانی، بشدت تحلیل رفته است و ادامه این روند همراه با بدخوابی، سر درد، ضعف حافظه و کاهش تمرکز بسیار آزاردهنده شده است؛ بنابر تشخیص روانپزشک، تو مبتلا به خستگی عصبی یا ضعف اعصاب هستی، اما ضعف اعصاب چیست؟

دکتر سید هادی معتمدی روانپزشک در پاسخ به این پرسش می گوید: ضعف اعصاب درباره اختلالی به کار می رود که با خستگی مزمن و ناتوانی بروز پیدا می کند. این اختلال با خستگی ناشی از کار و فعالیت های جسمی و فکری مختصر، سردرد و بی خوابی همراه است و در بسیاری موارد به اشتباه، نوعی اختلال اضطرابی یا حتی افسردگی تلقی می شود. بویژه در کشور ما که مردم نمی خواهند به داشتن بیماری روانی متهم شوند، ضعف اعصاب تشخیص ارجح محسوب می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در گفت و گو با جام جم توضیح می دهد: این بیماری از یک سو می تواند در قالب شکایت از خستگی فزاینده پس از فعالیت ذهنی بروز کند که همراه با کاهش نسبی در عملکرد شغلی و حتی انجام فعالیت های روزانه خواهد بود. از سوی دیگر ضعف اعصاب می تواند بیمار را دچار احساس ضعف جسمی یا بدنی و فرسودگی ناشی از کمترین فعالیت کند که با دردها و ناراحتی عضلانی و ناتوانی در شل کردن آنها همراه است.

فشار بیش از حد به اعصاب

روانپزشکان دریافته اند علت ضعف اعصاب، فرسودگی عصبی است که ناشی از تخلیه سلول عصبی از ذخیره مواد غذایی است. البته این تخلیه به دنبال وارد شدن تنش های مداوم ناشی از کار و فعالیت بیش از حد ایجاد می شود و فرد را به جایی می رساند که حتی با انجام فعالیت های مختصر نیز دچار ضعف و ناتواتی می شود. در چنین شرایطی احساسات جسمی ناخوشایند مانند سرگیجه، سردردهای تنشی، احساس بی ثباتی عمومی و اختلال خواب بر بیمار غالب می شود.

به گفته دکتر معتمدی، بیماران دچار ضعف اعصاب به طور پیوسته از احساس فرسودگی، خستگی و ضعف جسمی پس از انجام فعالیت های معمول روزانه شکایت می کنند.

این روانپزشک با اشاره به این که طول مدت این اختلال روانشناختی دست کم سه ماه است، اظهار می کند: بیمار دچار ضعف اعصاب در شرایط جسمی و روحی خاصی قرار می گیرد که حتی با استراحت و تفریح نیز از احساس ناتوانی، درد و ناراحتی عضلانی اش کم نمی شود.

از تشخیص درست تا درمان

از آنجا که بسیاری از علائم و نشانه های ضعف اعصاب با هر یک از اختلالات شایع روانشناختی چون اضطراب، افسردگی و اختلالات شبه جسمی همپوشانی دارد، تشخیص این بیماری حتی برای متخصص اعصاب و روان نیز دشوار است. پس این اختلال در صورت درمان نشدن، معمولا به صورت مزمن در می آید و بیمار را دچار ناتوانی های جسمی جدی تری خواهد کرد.

بررسی ها نشان داده است که بروز ضعف اعصاب در نوجوانی و دوران میانسالی بسیار شایع است و حتی مورد شناسایی قرار نگرفتن و درمان نشدن این اختلال در دوران کودکی می تواند در قالب بروز مشکلاتی در کارکرد تحصیلی نظیر گرفتن نمرات پایین و مدرسه گریزی بروز پیدا کند.

در بزرگسالی درمان نشدن این اختلال می تواند به تخریب عملکرد شغلی فرد منتهی شود یا ممکن است بیمار را چنان ناتوان کند که کار کردن برایش غیرممکن شود.همچنین روابط اجتماعی و زناشویی، بیمار را دچار مشکل خواهد کرد.

دکتر معتمدی حتی به بروز نشانه هایی چون اختلال در کارکرد جنسی بیماران دچار ضعف اعصاب اشاره کرده و می گوید: بروز اختلالات جنسی در کنار گرگرفتگی، ضعف حافظه، بدبینی، کاهش تحمل به صدا و نور، سوء هاضمه، تپش قلب، مشکلات گوارشی، تعریق بیش از حد و احساس نگرانی و ناامیدی از دیگر نشانه هایی است که می تواند به تشخیص صحیح ضعف اعصاب یا خستگی روحی کمک کند.

درمان در مصرف دارو خلاصه نمی شود

به گفته دکتر معتمدی مفهوم کلیدی در درمان ضعف اعصاب این است که روانپزشک درک کند که نشانه های بیمار خیالی نیست. از سوی دیگر باید به بیماران دچار ضعف اعصاب که بشدت به مصرف دارو تمایل دارند، اطمینان داده شود که تجویز دارو فقط در صورتی نشانه های این بیماری را تخفیف می دهد که به طور همزمان با مداخله روان درمانی همراه شود. همچنین باید به بیمار کمک شود که نه تنها شیوه زندگی را اصلاح کند، بلکه بر استرس های زندگی اش غلبه کند و روش کنار آمدن با آنها را بشناسد. گرچه مبتلایان به ضعف اعصاب به خوددرمانی و استفاده نابه جا از دارو تمایل دارند، ولی باید بدانند که انتخاب داروی مناسب و دستور مصرف باید حتما زیر نظر روانپزشک باشد.

پونه شیرازی – گروه سلامت

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

چگونگی مصرف امپرازول

موارد استفاده و عوارض امپرازول (پریلوسک)

اطلاعات پزشکی

انواع مشکلات چشم

انواع مشکلات چشم! علائم، تشخیص و درمان آنها

اطلاعات پزشکی

سردرد مسکن

قرص مسکن بخوریم یا درد بکشیم ؟

اطلاعات دارویی

عوارض جانبی ناپروکسن

موارد استفاده و عوارض ناپروکسن

بارداری

هفته یازدهم بارداری

هفته یازدهم بارداری

اطلاعات دارویی

اس سیتالوپرام

موارد استفاده و عوارض اس سیتالوپرام (لکساپرو)

اطلاعات پزشکی

استرس

استرس چه مشکلاتی برای ما به وجود می آورد؟

اطلاعات پزشکی

موارد استفاده و عوارض لیزینوپریل

موارد استفاده و عوارض لیزینوپریل

اطلاعات پزشکی

علائم هشدار دهنده عود افسردگی

علائم هشدار دهنده عود افسردگی

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. میلاد گفت:

  راه درمان چیه, من به دلیل فشار کاری زیاد دچار این مشکل شدم در اوج جونی حس میکنم پیر شدم با اینکه خداروشگر زندگیم روبه راهه تمام این مواردی که در مقاله نوشته شده رو دارم, از طرف دیگر تعقیر شغل واسم مقدور نیست. چیکار باید کنم? لطفا راهنمای کنید.

 2. محمدی گفت:

  سلام..
  من دقیقن نمی دانم مشکلم چیست!!
  نمیدانم که ضعف اعصاب دارم یا نه..
  فقط اعصابم زود به زود خراب میشود، کوچکترین صدا روی اعصابم رژه میره، خیلی زیاد دعوا میکنم ..
  لطفن رهنمایی کنید!!
  ممنون

 3. علیرضا گفت:

  نمی دونم الان این نامه به دست کی میرسه ولی هر کی هس میدونم دارم دردمو بهش میگم من خیلی ناراحت وخسته ام از دنیا واین احساس ناامیدی فقط چند ماهه به من روی داده شاید۶ ماهی بشه همشم بخاطر خونواده بدی که دارمه هس همه منو اذیت میکنن پدرو مادرم خیلی منو ازار میدن هر اذیتی بگین شامل روزگاره منه عینه سگ از خونوادم متنفرم وقتی دوستام تو مدرسه از داشتن پدرو مادرخوب سخن میکنن اشک از چشام میریزه الانم نمی دونم این نامه به دست کی میرسه ولی الانم حتی اشکام وناراحتیام منو تنها نمیزاره مدرسه ودرسمو خیلی دوس دارم ولی بااین حالی که دارم نمی دونم بتونم ادامه دم یانه علیرضام۱۶ساله ازاردبیل لصفن اگه میشه منو ازاین درد رها کنین رازی ام در خانه ای تنها زندگی کنم ولی اینجا نه دردام زیاده نمیشه اینجا گفت شماره میزارم اگه خواستین واسم لصف بزرگی کنین زنگ بزنین .بای

  1. sedi گفت:

   سلام متاسفم برای مشکلی که واست پیش اومده.و واسه خیلی از همسن های تو هم یقینا اتفاق افتاده.
   سعی کن بفهمی از کدوم اخلاق و رفتارت بدشون میاد،وبرای مدتی تقریبا ،نه کلا ،طبق نظر اونا رفتارکن.
   کارایی که دوس دارن انجام بده.تا این تغییر رفتارو ببینن و باور کنن.
   تا یه مدت ک اعتمادشون جلب شد دیگه آنچنان بهت گیر نمیدن.

 4. فاطمه گفت:

  ۱۳سال است مشکل اعصاب دارم استرس مداوم افسردگی وحالا بعداز۱۳سال مبتلا به ده هابیماری ناشی ازاضطراب شدم ….درحالی که تنها۲۴سال دارم .دعایم کنید منکه ازدرمان نتیجه نگرفتم شاید معجزه ای شود ومراازاین جهنم نجات دهد.التماس دعا ……..فاطمه

 5. دنیا گفت:

  سلام ببخشید من میتونم شماره تماس داشته باشم تا سوالم رو بپرسم

 6. MOHSEN گفت:

  افزایش اطلاعات پزشکی