چرا زیاد عرق می کنیم و برای درمان تعریق زیاد چه کنیم؟

Excessive-Sweating

در بهترین شرایط عرق کردن زیاد می تواند فقط عذاب دهنده و ناراحت کننده باشد، اما بعضی اوقات این تعریق زیاد ناشی از بیماری می باشد. عموما تشخیص علت زیاد عرق کردن برای افراد عادی ممکن نیست. تعریق زیاد ممکن است علامت مشکلات تیروئیدی، دیابت و یا عفونت باشد. تعریق زیاد در افراد مبتلا به اضافه وزن نیز نسبت به سایر افراد شایع تر می باشد. خبر خوب اینکه اکثر موارد تعریق زیاد بی خطر هستند، اگر نگران زیاد عرق کردن خود هستید، در ادامه مطالبی برای راهنمایی شما و اینکه مراجعه به پزشک لازم است یا خیر قرار داده ایم.

تعریق زیاد از حد چیست؟

اگر در هوای گرم بیشتر از بقیه عرق میریزید و یا هنگام کار و فعالیت عرق می کنید، معمولا این نوع تعریق شما خطرناک نیست. عرق کردن واکنش طبیعی بدن به کار زیاد و نیاز به خنک شدن است. افراد مختلف با شدت های مختلف عرق می کنند و این نوع عرق کردن طبیعی می باشد. بعضی از افراد راحت تر از بقیه عرق می نمایند.
عرق کردن زیاد و بیش از حد که نشانه بیماری است، یعنی بسیار بیشتر از آنچه که معمول است عرق کنیم. اگر مبتلا به hyperhidrosis (تعریق زیاد) هستید، زمان های نامناسب که دلیلی برای عرق کردن وجود ندارد، بشدت عرق می نمایید. بعنوان مثال، هوا کاملا مطبوع و مناسب است، شما مضطرب نیستید، تب ندارید و بطور مثال درحال دیدن تلویزیون هستید و یا دراز کشیده اید، اگر ناگهان شروع به عرق کردن کردید و میزان آن بیشتر از حد طبیعی بود، پس عرق کردن شما نرمال نیست.
تعریق بیش از حد به دو دسته کلی تعریق عمومی و تعریق موضعی تقسیم می شود.

تعریق موضعی یا عرق کردن زیاد اولیه کانونی

عرق کردن زیاد اولیه کانونی (Primary focal hyperhidrosis) باعث بیماری نمی شود. بطورکلی، در این حالت مشکل شما فقط تعریق زیاد در یک نقطه بوده و دچار یک بیماری نشده اید. افراد مبتلا به این نوع سالم هستند و مشکل خاصی ندارند.
علایم و نشانه های تعریق کانونی نسبتا خاص هستند. برای این به این نوع عرق کردن زیاد کانی و یا موضعی می گویند که فقط بخش خاصی مانند زیر بغل، ران، سر، صورت، دست ها و یا پاها را تحت تاثیر قرار می گیرد.
چرا افراد به این نوع تعریق دچار می شوند؟ هنوز محققان مطمئن نیستند، بااینحال بنظر می رسد که این نوع تعریق ناشی از نقص در سیستم عصبی باشد. مدارکی وجود دارد که ثابت می کند این نوع تعریق بصورت ارثی نیز منتقل می شود.

تعریق عمومی یا عرق کردن زیاد عمومی

این نوع شیوع کم تری داشته و باعث تعریق در سراسر بدن فد نه فقط دست و یا پا می شود. دلیل اینکه به این نوع تعریق ثانویه می گویند این است که تعریقی ناشی از سایر بیماری ها می باشد. یکی از علایم معمول و مشهور تعریق عمومی ثانویه عرق کردن در شب می باشد.
بعضی از بیماری های و یا مواردیکه باعث تعریق عمومی ثانویه می شوند، شامل:

 • قاعدگی
 • بارداری
 • مشکلات تیروئیدی
 • دیابت
 • اعتیاد به الکل
 • بیماری های عفونی همچون مرض سل
 • بیماری پارکینسون
 • ورم مفاصل
 • سکته مغزی
 • نارسایی قلبی
 • سرطان ها همچون لوسمی و لنفوم

افراد مضطرب یعنی کسانیکه دچار اختلال اضطرابی هستند، بیشتر از سایر افراد عرق می نمایند. اما محققان معتقداند این نوع تعریق با تعریق ثانویه عمومی متفاوت می باشد. البته در بعضی از افراد هردو این اختلالات رخ می دهد.

داروها نیز می توانند باعث تعریق شوند، بعضی از داروهای عرق آور شامل:

 • بعضی از داروهای اعصاب
 • بعضیاز داروهای فشار خون بالا
 • بعضی از داروهای تجویز شده برای خشکی دهان
 • بعضی از داروهای آنتی بیوتیک
 • بعضی از انواع مکمل ها

مواقعی که برای عرق کردن زیاد میبایست سریع به دکتر مراجعه نمایید؟

اگر دچار علامت های زیر هستید، میبایست برای بررسی و مشاوره به پزشک مراجعه نمایید:

 • تعریق شبانه – اگر شبها که ازخواب بیدار می شوید، عرق برروی شما نشسته و یا صبح که بیدار می شوید، ملحفه تان خیس است.
 • تعریق عمومی – اگر نه فقط صورت، دست، پاها و یا ران شما بلکه همه بدن شما دچار عرق می شود.
 • تعریق نامتقارن – اگر دیدید که فقط یک طرف بدن شما مثلا فقط یکی از زیربغل هایتان عرق می کند.
 • تغییرات ناگهانی – اگر تعریق شما ناگهان شدید شد.
 • تغییرات دارویی و تعریق – اگر بعد از تغییر دارو دچار تعریق شدید، شدید.
 • تعریق بهمراه سایر علامت ها – این علامت ها می توانند شامل خستگی، بی خوابی، افزایش تشنگی، افزایش ادرار و یا سرفه باشد.

حتی اگر دچار این علایم نیستید، ولی تعریق زیاد شما را اذیت کرده و یا برروی زندگی شما تاثیر گذاشته، میبایست برای مشاوره و یافتن علت و درمان به پزشک مراجعه نمایید. هنگام مراجعه به پزشک لیستی از همه داروهایی که مصرف می کنید، باخود بهمراه داشته باشید.

درمان عرق کردن زیاد و شدید

هرچند علاجی برای تعریق زیاد موضعی اولیه وجود ندارد، راههایی برای کنترل شدت آن موجود می باشد، این راهها شامل:

 • ضدعرق ها (Antiperspirants) – اسپری ها، لوسیون ها و مام های ضدعرق که در داروخانه ها موجود هستند می توانند به شما کمک نمایند.
 • یونتوفورزیس (Iontophoresis) – در این روش از جریان های کم شدت الکتریکی برای غیرفعال کردن غدد عرق زا استفاده می شود.
 • داروها – بعضی از داروها غدد عرق زا را از تولید عرق باز می دارند.
 • بوتاکس – تزریق بوتاکس، بطور موقت غدد عرق زا را غیرفعال می کند. این نوع درمان روشی تایید شده برای عرق زیر بغل می باشد.
 • جراحی – یکی از راهها قطع کردن یکی از اعصاب درون قفسه سینه بوده که محرک تعریق زیاد است. راه دیگر برداشتن تعدادی از غدد عرق زا میباشد.

تعریق ثانویه نیز اغلب قابل درمان می باشد، اما درمان اصلی آن بسته به علت آن متفاوت می باشد. برای مثال تعریق زیاد ناشی از تیروئید پرکار، با درمان بیماری پرکاری تیروئید درمان می شود. تعریق زیاد ناشی از دیابت، معمولا به به تعادل رسیدن گلوکوز خون درمان می شود.

بعضی از اوقات، امکان از بین بردن علت تعریق ثانویه وجود ندارد، مثلا گاهش اوقات علت این تعریق مصرف دارویی خاص بوده و امکان جایگزین کردن این دارو وجود ندارد. بااینحال حتی در این مواقع نیز ممکن است پزشک قادر به کم کردن تعریق باشد.

کمک گرفتن برای درمان تعریق زیاد

محققان معتقداند، تعریق زیاد از مواردی است که خیلی از افراد آن را جدی نمیگیرند. بعضی از افراد این مشکل را برای ماهها، سالها و یا حتی دهه ها نادیده می گیرند. ولی اینکار کار درستی نیست.

اول از همه این نادیده گرفتن می تواند عواقبی جدی در پی داشته باشد. تعریق زیاد می تواند نشانه ی بیماری خطرناکی باشد، تشخیص به موقع بیماری به درمان بیماری کمک بزرگی می نماید.

ثانیا، حتی اگر تعریق شدید ناشی از بیماری خاص و جدی نباشد، بازهم کمک خواستن از پزشکان حیاتی است. این تعریق زیاد می تواند باعث جدایی آنها از جامعه و خجالت زدگی و فاصله گرفتن از دیگران شود.

درمان هایی برای این مشکل وجود دارند که واقعا موثر هستند، این درمان ها بهبود قابل توجهی در زندگی شغلی، زندگی شخصی و اعتماد و عزت نفس شما دارد. برای خیلی از افراد مبتلا به این مشکل درمان، زندگی آنها را زیرورو می کند.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 رای, میانگین: 3٫54 از 5)
Loading...

نظرات

 1. Rezaarefi می گوید

  سلام من بعضی اوقات در قسمت سمت چپ ناف خود به اندازه یک سکه 500 تومانی احساس درد میکنم که باعث بی اشتهایی واسهال بلغمی مشود که با مالش. و ماساژ شکم بهبود می یابد

 2. A.jay می گوید

  hi
  im 21 years old and my body sweating profusely especially from my hips and bottom areas when i’m do some hard work or doing exercise in gym or playing a game like fotball and etc…………!
  plz give me some treatments, im waiting!!!
  and thank u sooo much for your this helpfull website! 🙂

 3. مهدی می گوید

  سلام
  پشت بدنم عرق میکنه، البته این مورد فقط تو گرما هست، شب آ هرچقدر هم راه برم و فعالیت کنم زیاد عرق نمیکنم
  ولی فقط یکم هوا گرم باشه یکم راه برم پشتم خیس خیس میشه

  نمیدونم چیکار کنم

  شما چی پیشنهاد میکنید؟

  کاهنده عرق خوبه؟

  دوست دارم عرق کنه بدنم ولی نه تا حدی که تو لباس هام هم معلوم باشه.

 4. مهران می گوید

  باسلام
  من همیشه دمای بدنم از اطرافیام به طور محسوسی بیشتر بود،ولی الان چند ماهه که این قضیه بر عکس شده،هم بیش از حد چاق شدم،هم دمای بدنم کمتر از اطرافیام شده،و بدنم عرق سرد میکنه،مخصوصا پشت ماهیچه های پاهام،می خواستم بدونم آیا این موارد ربطی به کم کاری غده تیروییدم داره،از راهنماییتون ممنون می شم.

 5. آرمان می گوید

  سلام.خواهش میکنم بگین مشکل تعریقم رو به کدوم متخصص باید بگم.حسابی کلافم کرده.خواهش میکنم سریعا بگین.
  لز شما تمنا میکنم.

 6. شیوا می گوید

  با سلام واحترام
  پسر من ۶سالشه با کوچکترین فعالیتی عرق میکنه و جالبه که این عرق فقط در قسمت سر وصورته .خیلی نگرانش هستم ولی تا حالا علتش مشخص نشده.میشه لطفا راهنمایی بفرمایین

 7. محمد می گوید

  سلام، منم مشکل علی رو دارم ولی اصلا استرسی وجود نداره و بعضا وقتی از یه فضای باز به یه فضای بسته مثلا کلاس یا اداره ای میرم کلی صورتم عرق میکنه آیا باید پیش یه متخصص غدد یا داخلی برم تا درمان بشم یا اصلا درمان نداره؟؟؟ واقعا کلافه شدم چونکه بعضی وقتا خیلی خجالت آوره
  لطفا راهنمایی کنید

 8. حسین می گوید

  سلام، من مشکلم اینه که سر و صورتم خیلی عرق میکنه ولی اصلا استرسی وجود نداره مثلا وقتی از حموم میام بیرون تا نیم ساعت سر و صورتم و بدنم پر عرق میشه یا اینکه بعضی وقتا از یه فضای باز به یه فضای بسته مثلا کلاس یا اداره ای میرم کلی صورتم عرق میکنه آیا باید پیش یه متخصص غدد یا داخلی برم تا درمان بشم یا اصلا درمان نداره؟؟؟ واقعا کلافه شدم
  لطفا راهنمایی کنید

 9. الهام می گوید

  سلام
  من بیش از حد عرق میکنم حتی در زمستان و روزهای برفی.بیشتر دست زیر بغل و پا(در صورتی که کفش بپوشم)و عرق بدنم بوی بدی میدهد و خیلی زود شوره میزنم
  چه کنم؟

 10. محمد می گوید

  با سلام و احترام
  من گاهی اوقات عرقم که شروع میشه به همین راحتی بند نمیاد و مخصوصا وقتی بعد از پیاده روی به مقصد میرسم. من خیلی عرق میکنم و این گاهی اوقات واقعا اذیتم میکنه، مخصوصا زمانیکه سر کلاس هستم و در حال تدریس.
  البته داروی فلوکستین و لوزارتان هم مصرف میکنم ولی قبلا هم که مصرف نمیکردم بازم عرق میکردم، آیا راهی پیشنهاد می‌کنید؟
  باتشکر

 11. مهران می گوید

  با عرض سلام
  من با کوچکترین فعالیت خیلی سریع سر و صورت و زیر بغلم شروع به عرق کردن میکنه و خیلی سرع دچار استرس و دمای بالای بدن میشم .کم کاری تیرویید دارم و قرص لووتیروکسین مصرف میکنم اما دکتر گفت این تعریق ربطی به تیرویید تداره. کلافه شدم باید چکار کنم پیش چه متخصصی برم .مرسی

 12. ali asghar می گوید

  سلام دوستان عزیزمن علی اصغر 15ساله هستم راستش من خیلی زیربغلم عرق میکنه لطفا اگه میشه منوراهنمایی کنید تااین مشکلم حل شه خیلی ممنون

 13. زهرا می گوید

  سلام 18سالمه وچندماهی میشه که درناحیه زیربغلم بیش ازاندازه عرق میکنه!نه فقط درگرماحتی وقتایی که دمای هواخوبه امازیربغلم به شدت عرق میکنه!
  برای جلوگیریش بایدچیکارکنم؟؟؟؟

 14. Areg می گوید

  شبها بدون استثنا، هر شب با وجود كولر، زمستان و تابستان اينقدر عرق ميكنم كه مجبور شدم رو بالشي يكبار مصرف بيمارستاني بخرم.
  البته اضافه وزن دارم ولي آزمايشات نشان ميدهد:
  FBS 90mg/dl
  2hrspp 110mg/dl
  HbA1C 4.8%
  سابقه خانوادگي ديابت دارم و مصرف شكلات زياد، ولي دائما در حال پيگيري هستم و هيچ مشكلي ديده نميشود. ٣٤ سال سن دارم.
  لطفا راهنمايي بفرماييد، صميمانه سپاسگزارم

 15. aryan می گوید

  با اهداء سلام
  مادرم حدود 40 سال عمر دارد ، حدود 10 سال پیش بعد از اینکه در تنور خانگی همسایمان نان پخته بود به علت گرمای زیاد تنور بعد از پخت نان صورتش ورم کرده و درست مثل اینکه چند زنبور صورت وی را نیش زده باشند . بعد از مدتی صورت مادرم به حالت عادی بازگشته و خوب شد .
  اما بعد از این چند سال هر وقت مادرم در ایام تابستان در معرض نور خورشید قرار می گیرد صورتش بسیار قرمز رنگ می شود و صورتش بسیار ملتهب می شود تا جائی که نمی تواند شب ها بخوابد و یا
  * در منزل در حالی که همه احساس می کنند هوا خوب است وی احساس گرما می کند و فقط از ناحیه صورتش عرق میکند . ( خودش می گوید حساسیت پیدا کرده و این بخاطر آن ماجرا است ) و البته خودش می گوید فصل زمستان بهترم و کمتر عرق می کنم .
  باید چه کار کنیم ؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید .

  • mrsarrowless می گوید

   با سلام و آرزوی سلامتی برای مادر شما
   لازم است ابتدا یک آزمایش کامل بدهند و سپس به متخصص پوست مراجعه کنند .

 16. علی می گوید

  سلام دوستم تمام بدنش یکدست عرق میکند بصورتی که مجبور است لباس زیر نپوشد. براحتی در ساعت میشود لیتر اب از او جمع کرد. دکتر گفته این درمان ندارد. نظر شما چیست؟ چکار باید انجام دهد؟

 17. علی اکبر می گوید

  باسلام بنده اظطراب منتشر دارم وهمیشه زیر بغلهایم در موقعه استرس زا عرق میکند بسیار زیاد و درحالت عادیم لطفا راهنمایی کنید به کدام دکتر مراجعه بکنم

 18. آزاد می گوید

  باسلام, من 21سالمه,فقط درناحیه ی زیر بغل تعریق زیاد دارم, گاهی اوقات هم دمای بدنم بشدت بالا میره, تو شرایط عادی زیر بغل تعریق زیاد ه,,, میشه لطفاً راهکاری یا درمانی برای از بین بردن این تعریق زیاد تجویز کنین,,,, ممنون

 19. S5 می گوید

  باسلام اقای دکتر من فرد مضطربی هستم اما گه گاهی که اضطراب هم ندارم از ناحیه زیر بغل بشدت عرق میکنم هوا هم گرم باشه عرق میکنم اصلا کاسه به کوزه میخوره عرق میکنم خیلی خیلی تاثیر گذاشته تو زندگیم
  مام ضد عرق گرفتم جواب نداد دقیقا باید به چه دکتری مراجعه کنم راستش خیلی هم خجالت میکشم اصلا نمیتونم لباسای مورد علاقم رو بپوشم چون رنگشون جوریه که مشخص میکنه

 20. reza می گوید

  سلام
  من درطول روزیا شب عرق میکنم مثلایه چایی میخورم عرقم شروع میشه 5دقیقه ای عرق میکنم یاتو یه جمع شلوغ میشینم عرق میکنم بیشترتابستون اینجوری میشم بقیه ی فصل هانه راستی من فقط صورتم عرق میکنه وبدن همیشه خنکه حتی توگرمترین روزبراحتی بدن عرق نمیکنه حتی توظهر زیر نور افتاب لطفا اگه میشه پاسخ رو به ایمیلم بفرسین مرسی از سایتتون

 21. سام می گوید

  من یه مدتیه خیلی عرق گمیکمنم . تمام سر و صورت و بالا تنه خیس عرق میشه. قبلا این طور نبودم.
  باید به چه پزشکی مراجعه کنم؟

  • قمرمروج می گوید

   اگرعرق زیاد بکنیم باید به چه متخصصی مراجعه کنیم لطفا نام یک پزشک راببرید

 22. کیوان عباسی می گوید

  تنها راه استفاده از ضد عرق هستش من خیلی تحقیق کردم و از چند دکتر هم سوال کردم همه ضد عرق را معرفی کردن .داروخانه داره و خیلی خوبه همه خانواده ما مشکل تعریق زیاد دارن و با ضد عرق فقط قابل کنترل هستش دستگاه الکتریکی و بوتاکس هم استفاده کردم جواب نمیده فقط محلول آلومینیوم کلراید عالیه البته خارجی بگیرید درایسول معروف ترین هستش .

 23. علی می گوید

  سلام.مدت دو هفته است که بدنم زیاد عرق میکنه ،یه خورده پیاده روی میکنم زیر بغلم خیس میشه.
  درضمن اگه لباسم کمی خنک باشه کمتر عرق میکنم.
  لطفا راهنمایی کنید.
  باتشکر… .

 24. سعید رضایی می گوید

  با سلام وخسته نباشید
  مشکلی که من ازش رنج میبرم همین عرق کردن که بعد از یک پیاده روی در هوای مرطوب شمال زیر باران و نشستن داخل یک تاکسی که چندین نفر هم مسافر داره باعث میشه که همینطور مرتب شروع به عرق کردن بکنم و تا وقتی که چند دقیقه آرام نگیرم و راحت نشم این مسئله ادامه داره
  این مسئله به غیر از اینکه باعث کلافه شدن من میشه همیشه باعث کثیف شدن لباس ها شده و در بعضی از مواقع در روز باید دو بار به حمام مراجعه کنم
  سوالی که دارم اینکه از یک نفر شنیدم که خودش سال 85 به علت پلیپ و گرفتگی بینی که بر اثر ضربه وارده به بینی بوجود اومده بود ( من هم تجربه همچین ضربه هایی رو چندین بار داشتم و احساس کیپ بودن بینی اکثر مواقع وجود داره) به عمل بینی پناه برده بود و بعد از اون مشکل تعریق صورت و گردنش به صورت قابل ملاحظه ای حل شده بود
  میخوام بدونم همچین مشکلاتی برای بینی اصلا میتونه به زیاد شدن تعریق حتی روی صورت باعث بشه و این حرف دوستمون تا چه حد میتونه درست باشه چون اون به من به اصرار میکرد که برای رهایی از این مسئله با یک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنم و برای جراحی تردید نداشته باشم که مشکلم اینطوری حتما حل میشه
  ببخشید که خیلی طولانی شد
  ممنون

 25. ابولفضل می گوید

  باسلام من16سالم است و خیلی عرق درپشتم میکنم جوریکه شلوارم خیس میشود.چه کارکنم تا درست شم. ممنون

 26. ابولفضل می گوید

  باسلام من16سالم است و خیلی عرق درپشتم میکنم جوریکه شلوارم خیس میشود.چه کارکنم تا درست شم. ممنون .

 27. Fatemeh می گوید

  با سلام، ٢١ساله هستم و از روزي كه يادم مي اد عرق ميكردم اما در اين چند سال اخير شدت عرق بدنم خيلي بيشتر شده تا حدي كه در روزاي گرم چند بار در روز دوش ميگيرم، بيشتر دستها وپاهايم و زير بغل عرق ميكند و هميشه پاهايم عرق سرد دارم هميشه جوراب ميپوشم حتي در خانه و بعضي وقتها در حين خواب، اضطرابم نقش مهمي دارد اما با وجود اينكه دارو ميخورم و روزهايي كه استرس هم ندارم ، و در خواب تمتم بدنم عرق ميكند.

 28. Zeynab می گوید

  سلام،من دختری 23ساله هستم و از ناحیه زیر بغل زیاد عرق میکنم حتی درهوای خیلی خنک، این موضوع برای من اذیت کنندس روی لباسم هم کاملا مشخصه، لطفا اگه کسی میدونه راه حلش چیه کمکم کنه؟

 29. بابک می گوید

  با سلام و تشکر از دقت وپاسخهای شما که به سوالات همه جواب داده اید
  من یه سوال از تون داشتم
  من روز ها محیط کارم خیلی گرمم می شود و
  پشتم خیس عرق میشود وقتی کولر روشن می کنم خیلی راحت میشوم ولی 12 نفر همکار دارم همه بلا استثنا می گویند سرد است و الان فصل کولر نیست
  که کاملا حق با آنهاست ،ولی شبها در خونه با لباس خانگی اصلا عرق نمیکنم
  آیا غذایی یا عرقی وجود دارد که من بتونم استفاده کنم تا در این مورد مفید باشه. ممنونم

 30. امید می گوید

  سلام شب شما بخیر .
  من موقع مهمانی رفتن خیس عرق میشوم انگار تمام بدنم گرم میشه دست خودم نیست استرس میگیرم داخل مهمانی خیس عرق میشوم ممنون میشوم کمکم کنید

 31. مهدی???????? می گوید

  سلام من زیر بغلم بسیار عرق میکنه باید چیکار کنم که حداقل کمتر بشه

 32. سلین می گوید

  سلام.سلین هستم۲۰ساله….تاجایی یادم میاد از دوران کودکی تا الان بدنم همیشه به حالت غیر طبیعی عرق میکنه…فقطم یه ناحیه نیست کف دستام و زیر بغلم…واقققعا اذیت میشم…تو زمستون این حالت خیلللی شدید تره…درحالی که بدنم از سرما میلرزه اما تعریقم چند برابر میشه….لطفا راهنمایی کنید که باید چه کار کنم و پیش چه دکتری برم….واقعا کلافه شدم…

 33. omid می گوید

  سلام،من مدتیه وقتی وارد یمحیط مثلا یه اتاق که یکمی گرمه میشم سرو صورتم بشدت عرق مییریزه تیروئیدمم مشکل نداره طب سنتی رفتم یسری عرقی جات و دم نوش ها هم خوردم بی فایدست روان پزشک هم رفتم باز هم بی فایدس واقعا نمیدونم چیکار کنم زندگیم مختل شده جرأت نمیکنم یمهمونی برم واقعا اگه کسی هست یه راهنمایی کنه ممنون

 34. ارمین می گوید

  سلام
  من حدودا چاقم،ولی خیلی زیاد عرق میکنم،۲۴سالمه،در روز تا چند نخ سیگار هم میکشم
  تازگیا وقتی عرق میکنم دور چشمام هم بشدت سیاه میشه،طوری ک انگار رنگ کردم
  شبا هم گاهی وقتی بیدار میشم ملافه م خیس عرقه
  اگر راهنمایی کنید ممنون میشم
  ب چه پزشکی مراجعه کنم؟

قوانین نظرات:سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه مختار به رد یا تایید نظرات شما بوده، همچنین ممکن است آنها را ویرایش نماید.

نظر خود را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *