پیشگیری و درمان زود انزالی

زود انزالی مشکلی است که در آن مرد قبل از آنچه خود و همسرش می خواهند منی از بدنش خارج شده و به انزال برسد. البته درصورتیکه این مشکل همیشگی نباشد جای نگرانی نیست و فقط زمانیکه زود انزالی همیشگی بوده و قبل از اینکه رابطه جنسی را شروع کنید و یا زمانیکه تازه رابطه جنسی را شروع کرده اید، رخ دهد، می شود به آن زود انزالی گفت. چندین عامل برروی انزال تاثیر می گذارد به همین دلیل بهترین درمان زود انزالی ترکیبی از درمان های ذهنی، دارویی و تکنیک های جنسی می باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی بعضی از روش های درمان زود انزالی بپردازیم.

درمان های سریع زود انزالی

روش اول – استفاده از کاندوم

شاید این راه حل خیلی ساده بنظر برسد ولی استفاده از کاندوم به خیلی از مردان مبتلا به زود انزالی کمک می کند. کاندوم در بشتر مردان میزان تحریک را کاهش داده و از این طریق زمان انزال را افزایش می دهد.

روش دوم – استفاده از ژل ها و اسپری های بی حس کننده

این ژل ها و اسپری ها با کم کردن حس آلت باعث می شوند که فرد بیشتر انزالش را را به تاخیر بیاندازد. هنگام استفاده از این مواد بیاد داشته باشید که باید آنها را قبل از رابطه جنسی از روی آلت شست وگرنه مواد روی آلت وارد واژن زن شده و باعث بی حسی وی و دیرتر ارضا شدن همسرتان می شود.

روش سوم – استفاده از فشار برروی نقاط حساس

با کمی آشنایی با آناتومی آلت به راحتی می شود این کار را انجام داد. شما می توانید انزالتان را با فشار برروی یک یا دو نقطه زیر عقب بیاندازید.

 1. فشار بر کف لگن – با فشار برروی ناحیه بین مقعد و کیسه بیضه می شد انزال را به تاخیر انداخت.
 2. کشیدن بیضه ها – زمانیکه مردان نزدیک انزال هستند، کیسه بیضه بالا رفته و نزدیک به بدن می شود، با آرام پایین کشیدن بیضه ها و دور کردن از بدن می شود، انزال را به تاخیر انداخت. همسرتان می تواند در این کار به شما کمک کند.

روش چهارم – تغییر حالت

بعضی از انواع پوزیشن ها و حالت ها به شما در درمان زود انزالی کمک می کنند. همچنین با کاهش سرعت رابطه جنسی نیز می توان به درمان این مشکل کمک نمود.

درمان زود انزالی با تکنیک های خاص

روش اول – کاهش اضطراب

برای خیلی از مردان اضطراب و استرس از اینکه درست نقش جنسی خود را ایفا کنند، باعث ابتلای آنان به زود انزالی می شود. ریلکس کردن و فکر به اینکه همسرتان بشما عشق ورزیده و حتی با مشکلات شما هم، باز شما را دوست دارد، به شما در کاهش اضطراب و استرس کمک می کند.

روش دوم – تکنیک فشاردادن

تفاوت این روش با استفاده از فشار برروی نقاط حساس این است که روش قبلی روشی سریع بوده، اما این روش با تمرین و تکرار به شما در درمان زود انزالی کمک می کند. برای انجام این تکنیک باید:

 1. مانند همیشه شروع به رابطه جنسی نمایید، تا زمانیکه احساس کنید، درحال ارضا هستید.
 2. از رابطه جنسی دست بکشید و از همسرتان بخواهید، کلاهک آلت شما را فشار دهد، و این فشار را تا زمانیکه احساس انزال از شما رفع شود، نگه دارد.
 3. بعد از اینکه فشار برداشته شد، حدود 30 ثانیه صبر کنید و سپس دوباره شروع به رابطه جنسی نمایید. ممکن است بدلیل فشار وارد کردن به آلت جنسی، آلت به نعوظ کامل نرسد، اما مشکلی نیست و بعد از مدتی تحریک بیشتر آلت دوباره به نعوظ کامل می رسد.
 4. زمانیکه دوباره احساس کردید که موقع انزال است دوباره قدم های بند b را تکرار کنید.

با تکرار این تکنیک تا آنجایی که لازم است شما به حالتی می‌رسید که دیگر احساس می کنید می توانید، انزالتان را خودتان کنترل کنید، درضمن حتی بعد از تکرار این تمرین در تعداد زیادی از رابطه‌های جنسیتان شما ممکن است که دیگر نیازی به تمرین نداشته باشید و بصورت عادی انزالتان را عقب بیاندازید.

روش سوم – تکنیک شروع و پایان

در این تکنیک همسر شروع به تحریک مرد تازمانیکه مرد احساس می کند درحال انزال است، می کند، سپس تحریک را قطع کرده و حدود 30 ثانیه صبر می کنند، سپس همسر دوباره شروع به تحریک می‌کند و این کار را چند بار ادامه می‌دهند، در آخرین دور مرد می‌تواند انزال داشته باشد.

روش چهارم – درمان جنسی

در بعضی مواقع پزشک ممکن است به شما توصیه کند تا یک یا دو ساعت قبل از رابطه جنسی با همسراتان، وی بدون رابطه جنسی شما را ارضاء کند، تا زمان رابطه هیجان کم‌تری داشته باشید و انزالتان را بیشتر طول دهید. بعضی مواقع پزشک ممکن است به شما توصیه کند برای اینکه مدتی فشار و استرس رابطه جنسی از روی شما برداشته شود، از رابطه جنسی خودداری کرده و شما و همسرتان به شکل‌های دیگر رابطه های لذت بخش داشته باشید.

درمان زود انزالی با تمرین کگل

هرچند تمرین کگل بیشتر توسط خانم ها استفاده می‌شود، اما فوایدی برای بهبود رابطه جنسی در آقایان هم دارد. این فواید شامل کمک به حفظ ادرار و همچنین کمک به بهبود عملکرد جنسی، افزایش کنترل بر ارگاسم و کمک به درمان انزال زودرس و اختلال نعوظ می‌باشد. روش انجام تمرین کگل در صورتیکه بدانید باید از چه ماهیچه هایی استفاده کنید ساده می‌باشد، برای پیداکردن ماهیچه های مناسب:
 • روش پیداکردن ماهیچه مناسب. برای این منظور هنگام ادرار سعی به نگه داشتن و یا کم کردن سرعت خروج ادرار نمایید. ماهیچه ای که برای این کار استفاده می‌کنید، یکی از این ماهیچه هاست. ماهیچه دوم نزدیک مقعد بوده و برای جلوگیری از خروج بادشکم توسط شما استفاده می‌شود. یکی دیگر از راههای یافتن ماهیچه ها ایستادن جلوی آینه و سفت کردن ماهیچه های ذکر شده است. زمانیکه این ماهیچه ها را می‌کشید، انتهای آلت شما به سمت شکمتان نزدیک می‌شود، حالا ماهیچه های مناسب را پیداکرده اید.
 • از تکنیک مناسب برای این کار استفاده نمایید. بعد از اینکه ادرار کردید، دراز کشیده زانو ها را خم کنید. سپس شروع به سفت کردن ماهیچه ها نمایید، برای 3 ثانیه نگه شان دارید و سپس ماهیچه ها را برای 3 ثانیه آزاد نمایید. این تمرین را برای مدتی انجام داده و تکرار کنید ولی زیاد به خود فشار نیاورید. در گذر زمان و با قوی شدن ماهیچه هایتان این کار را هنگام نشستن، ایستادن و یا حتی راه رفتن ادامه دهید.
 • تمرکز کنید. برای انجام این تمرین فقط ماهیچه های ذکر شده را سفت کنید و کاری با ماهیچه های ران پا، شکم و باسن نداشته باشید. از نگه داشتن نفس خود اجتناب کرده و آزادانه نفس بکشید.تمرین را سه بار در روز تکرار نمایید. هدفتان حداقل سه ست 10 تایی باشد.

درمان زود انزالی با دارو

هرچند هنوز توسط سازمان غذا و دارویی آمریکا ( FDA ) دارویی برای درمان زود انزالی تایید نشده است، با اینحال بعضی از داروهایی که برای درمان افسردگی استفاده می شوند و کرم‌های بیحس کننده نشان داده‌اند که می توانند به درمان انزال زودرس کمک کنند، این‌ داروها شامل داروهای مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) می شود، که در ادامه به معرفی بعضی از آنها میپردازیم.

سیتالوپرام (سلگزا)، فلوکستین (پروزاک)، سترالاین (زولوفت) و پاروکستین (پاکسیل، پاکساوا)، اینها همه داروی مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) می‌باشد، که برای درمان انزال زودرس هم استفاده می شوند. تاثیر نداشتن این داروها تا 3 هفته طبیعی می‌باشد ولی در صورتیکه تا 6 هفته تاثیری نداشتند و یا اثرات جانبیشان مشکل‌زا بود، میبایست مصرفشان قطع شده و از یک داروی دیگر استفاده کرد.

درصورتیکه درمان با هریک از داروهای بالا جواب نداد، می شود از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCA) استفاده کرد، یکی از معروف ترین این داروها که اثرات ثابت شده‌ای بر انزال زودرس دارد، کلومیپرامین (آنافرانیل) است.

توجه کنید که این درمان فقط با تجویز و دستور پزشک ممکن بوده و بدون تجویز وی و مشخص کردن میزان مصرف و یا نوع دارو صدمات جبران ناپذیری به سلامت جنسی و سلامت عمومی شما وارد می شود.

پیشگیری از زود انزالی

راهی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری وجود ندارد، اما با کاهش استرس و ریلکسیشن می شود، تاحدودی جلوی رخ دادن این بیماری را گرفت.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (46 رای, میانگین: 3٫43 از 5)
Loading...

نظرات

 1. امیر می گوید

  با سلام و خسته نباشد و ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون قرار میدین.ممنون

 2. مهدی می گوید

  باسلام و عرض خسته نباشید میتونم بگم این سایت جز معدود سایتهاییه که بدون خراب کردن بقیه سایتها و مطالب واقعی هست که رایگان در اختیار عموم قرار داده شده ممنون از دکترای عزیز

 3. unknown می گوید

  باسلام‏‏
  مي خواستم بدونم ايا خود ارضايي در سنين نوجواني ربطي به زودانزالي دارد؟ ممنون

 4. وحيد می گوید

  با عرض سلام؛بنده جواني ٢٣ ساله و مجرد هستم؛چند وقتي بود كه احساس ميكردم دچار زودانزالي هستم به همين خاطر هرچندروز يك بار خودارضايي كردم و در هرمرتبه بعد از ده تا بيست ثانيه ارضا شدم؛لطفا راهنمايي كنيد.با تشكر

  • می گوید

   باسلام خدمت شما
   شما میبایست خودارضایی را ترک نمایید. اینکار خود نیز می تواند باعث زودانزالی شود.
   نیازی به نگرانی دررابطه با زودانزالی نیست
   بعد از ازدواج و درصورتیکه احساس کردید به این مشکل مبتلا هستید می توانید با مراجعه با پزشک اقدام به درمان نمایید.

 5. Amir می گوید

  من یه سوال دارم خواهش میکنم جواب بدین

  متاسفانه من به فیلم های پو**رن اعتیاد پیدا کردم و …
  نکته اینجاس که ما تو این فیلم ها میبینیم یه مرد شاید یک تا دو ساعت رابطه جنسی رو ادامه میده ولی ارضا نمیشه…چقدر این واقعیه؟ یه مرد معمولی حداکثر چقدر میتونه ادامه بده خواهش میکنم جواب بدین آیا اینا دروغه؟؟

  • می گوید

   باسلام خدمت شما
   شما میبایست اعتیاد خود به این فیلم ها را ترک نمایید.
   چیزی که در این فیلم ها میبیند غیر واقعی است. حتی اگر فردی بتواند دو ساعت نعوظ خود را نگه دارد اینکار به آلت صدمه شدید میزند.
   آمار دقیقی نمیشه ارائه داد ولی عموما این مقدار بین 2 تا 15 دقیقه است.

   • Amir می گوید

    دستتون درد نکنه ممنونم

    دارم سعی میکنم اعتیادم به این فیلما و این عادت زشت خودارضایی رو کنار بزارم
    ورزش تا امروز خیلی بهم کمک کرده و انرژی زیادم رو کنترل میکنه…

    بازم ممنون

 6. محمد می گوید

  سلام خواهش می کنم به سوال من جواب دهید چون برایم خیلی مهمه ،آیا لرزش دست بر اثر استمناء زیاد به وجود مییاد.آیا راه حلی برای درمان وجود داره. راه حلش چیه

 7. م.س می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید
  میخواستم بدونم در صورتی که مثلا فرد انزال طبیعی داشته باشد مثلا بعد 4 تا 5 دقیقه نزدیکی انزال برایش صورت میگیرد ، آیا میتواند این بازه را به همان حدود 15 دقیقه که شما گفتید رساند؟

 8. پسر می گوید

  با سلام . بنده 24 سالمه و مجرد هستم . در حال خودارضایی متوجه شدم دچار زود انزالی هستم . یعنی در مدت 10 الی 15 ثانیه انزال میشم . به نظر شما ترک خودارضایی میتونه کمکی در درمان زود انزالی کنه؟
  باتشکر
  الآن هم 10 روزه که در حال ترکم

 9. نوید می گوید

  با سپاس بی پایان.
  آیا ضربه خوردن بیضه میتواند موجب زودانزالی شود؟
  واریکوسل چه؟

 10. ناشناخته می گوید

  مطالب بسیار عالی بود
  ممنونم از لطفتان
  من دختری 20 ساله و مجرد هستم و حدود چندین ساله طولانی خودارضایی میکنم..بدون هیچ ابزاری
  الان درحال ترکم
  فقط نگران رابطه با همسرم در آینده هستم
  آیا باعث مشکل جدی میشود؟ هم توو زود انزالی و هم توو ظاهر آلتم؟

 11. م.ح می گوید

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من پسری ۱۸ ساله هستم و حدود ۶ سال خودارضایی داشتم و یک سالی هست که خود ارضایی نمیکنم ولی به سرعت شهوتی میشوم و نعوض کمی دارم و زودانزالی دارم و التم به شدت تحریک پذیر است
  یکسال میشود که بعد از احتلام شبانه های زیادی که دارم التم درد میگیرد و مخصوصا وقتی به نعوض میخواهد برسد دردش بیشتر میشود و وقتی نعوض کامل شکل نگرفته از ختنه گاه تا سر التم بزرگ میشود و همچنین ته التم و وسط ان باریک میماند و پوستش چروک و سیاه رنگ میشود و بعد وسط التم اندازش با بقیه ی التم یکی میشود و همان لحظه درد دارم بعد از نعوض درد خیلی کم میشود قبل نعوض هم در حالت عادی درد دارم
  چند وقتی هست که بیضه هام درد کمی میگیرند و تا کلیه هام و پهلوهام درد میگیره البته کم,چند بار هم دردی گرفت که نمیدانم از بیضه هام بود یا کلیه هام چون پیچیده بود واینقدر زیاد بود که در اثر حرکت نفسم میگرفت و نمیتونستم حرکت کنم
  مشکل من چیه ایا درمان میشم؟هم نعوضم هم زودانزالیم هم دردم؟من تاحالا دکتر نرفتم و روی گفتن این موضوع به خانواده رو هم ندارم
  ممنون میشم کمکم کنید
  با تشکر

  • مصطفي می گوید

   با سلام
   شما بعد از هر با كه مني خارج مشه بايد مجاري رو پاك كندي كه دچار مشكل نشيد با كشيدن انگشت روي مجراي خروج مني از مقعد تا بيضه واز انتهاي الت تا نوك الت وخارج كردن باقي مانده ي مني كه البته هچ ربطي به نوع ارضا وانزال شما ندارد ويك دستور پزشكي هستش

 12. alereza می گوید

  من یک پسر14ساله ام میخواستم بدونم این آبی که به صورت شبانه روز (در هر زمان) از من خارج میشود دارای اسپرم است؟ آیا این یک مشکل است؟ اگر مشکل است چه درمانی دارد؟ باتشکر A

 13. فرهاد می گوید

  این مطالب رو قبلاً تیکه تیکه با جست و جوی فراوان بدست آورده بودم ،ازتون سپاس گزارم اینجا تمامی مطالب به طور جامع گردآوری شده و فاقد مطالب هرز می باشد . قطعاً رضایت هر بیننده و آگاهی آنان دعای خیری برای شما می باشد .

 14. ياسين می گوید

  سلام و خسته نباشيد‏
  من 17 سالمه و حدود 5 ساله كه خودارضايی ميکنم و هر بار بعد 20 30 ثانيه ارضا ميشم؛ميخواستم بدونم که با ترک خودارضايی زودانزالی ام برطرف ميشه؟ و اين كه سوزش چشمم از عوارض زودانزالی هستش؟
  ممنون

 15. نوید می گوید

  سلام من متاهلم و به خاطر وسواس فکری روزانه 300 میلی گرم سرترالین طبق نظر پزشک میخورم ولی از وقتی ازدواج کردم متوجه شدم که کمتر از 1 دقیقه انزال میشوم ودر سایت ها خوندم که خود سرترالین باعث درمان زود انزالی میشود درصورتی که این قرص برای من بی اثر هست خواهشا راهنمایی کنید چکار کنم

 16. امین می گوید

  سلام من پسری 20سالمه حدود 12~13سال میشه که خود ارضایی کردم از اون موقع که آ ب نداشت تا حالا خود ارضای کردم الان نامزد شدم تازه فهمیدم که چی غلط کردم حدود 12~15ثانیه ارضا میشم راهنمای کنید لطفا بعد اگه کسی بیش از حد مثل من خود ارضای کرده باشد ، زیان به بچه دار شدن دارد؟

 17. arash_fta4 می گوید

  سلام.ممنون از سایت خیلی خوبتون.میخواستم بدنم اگر جلق زدن یا خود ارضیی را متوقف کرد آلت بزرگتر میشود.خیلی میخواهم بدونم و هیچ سایتی ننوشته.ممنون میشم بگین.

 18. رضا می گوید

  من پسری هستم 25ساله .مجرد .من خود را تا زمان ار گاسم پیش میبرم تا قبل از اینکه مایع بیرون بیاد دست میکشم.چند بار این کار و میکنم .اخر سر خود ارضایی نمیکم .ایا تاثیر در درمان زود انزالی دارد

 19. محمد می گوید

  سلام مرسی ازاطلاعات خوبتون.فقط راه درمان کم بودن تعداداسپرم وکندی حرکتش رو لطفا بذارید ممنونم

 20. محسن می گوید

  سلام
  من 21 سالمه و حدود پنج ساله که هفته ای یک بار خود ارضایی میکنم.
  راه های زیادی برای ترک امتحان کردم ولی هیچکدوم به جز قرص فلوکستین جداب نداد.
  میخواستم بدونم مصرف خودسرانه روزانه یک عدد قرص فلوکستین 10 عوارض و مشکلات فراوانی داره؟

 21. امین می گوید

  سلام امین هستم
  هروقت سکس داشتم حدود 2یا3 دقیقه طول میکشه باردوم بیشتر طول میکشه 10 دقیقه میشه چرا با اولی زود میشم هروقت هم دست شویی میرم مایع سفید رنگی ازم بیرون میاد

قوانین نظرات:سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه مختار به رد یا تایید نظرات شما بوده، همچنین ممکن است آنها را ویرایش نماید.

نظر خود را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *