ساختمان پزشکان+

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی چرا زیاد سرفه میکنیم و برای پیشگیری و درمان آن چه کنیم؟

به کانال تلگرام بپیوندید

Join Our Telegram Channel

چرا زیاد سرفه میکنیم و برای پیشگیری و درمان آن چه کنیم؟افزودن دیدگاه

coughing

سرفه وسیله ای است که بدن از آن برای خارج کردن مواد خارجی و خلط از ریه و مسیرهای هوایی و یا برای واکنش نسبت به راههای انتقال هوا تحریک شده و ملتهب شده استفاده می نماید. سرفه کردن راهی مهم برای پاک نگه داشتن گلو، حلق و راههای انتقال هوا می باشد. بااینحال، سرفه زیاد می تواند نشان دهنده این باشد که شما مشکل و یا بیماری خاصی دارید. البته بیاد داشته باشید که سرفه زیاد فقط یک علامت بوده و بخودی خود یک بیماری محسوب نمی شود. سرفه طولانی مدت و شدید خسته کننده بوده و باعث بی خوابی، سردرد، بی اختیاری ادرار و حتی شکستن دنده ها می شود.

انواع سرفه ها کدام اند؟

بعضی از سرفه ها خشک هستند، سایر سرفه ها مخلوط یا پربار (productive) نامیده می شوند. سرفه های مخلوط یا پربار سرفه هایی هستند که همراه با خود خلط نیز بهمراه دارند. همچنین سرفه ها را به دونوع حاد و مزمن نیز تقسیم می نمایند:

 • سرفه های حاد که ناگهانی شروع شده و اغلب ناشی از سرماخوردگی، آنفلوآنزا و یا سینوزیت می باشند. این نوع سرفه ها عموما بعد از سه هفته بهبود می یابد.
 • سرفه های نیمه حاد که بین ۳ تا ۸ هفته ادامه دارند.
 • سرفه های مزمن که بیش از ۳ هفته ادامه می یابند.

دلایل سرفه های پربار و یا خشک

سرفه های پربار می توانند ناشی از:

 • بیماری عفونی – ابتلا به سرفه پربار زمانیکه سرماخورده اید، کاملا طبیعی می باشد. بعضی اوقات سرفه ناشی از خشک شدن خلط در ته گلو می باشد.
 • عفونت ها – عفونت ریه و یا مسیرهای انتقال هوا می تواند باعث سرفه پربار شود. سرفه پربار می تواند ناشی از بیماری های ریوی چون پنومونی و برونشیت باشد.
 • بیماری مزمن ریه – سرفه پربار می تواند ناشی از بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) باشد.
 • بازگشت اسید معده به مری – این نوع سرفه می تواند ناشی از بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) بوده و می تواند باعث بیداری شما حین خواب شود.
 • آبریزش بینی – ابتلا به مشکل آبریزش بینی می تواند باعث خشک شدن حلق شده و این خشکی می تواند باعث سرفه پربار شود.
 • مصرف سیگار و تنباکو – سرفه های پربار در افرادیکه سیگار می کشند و یا از سایر انواع تنباکو استفاده می نماید، ناشی از آسیب دیدن و یا سوزش حلق و یا مری باشد.

سرفه های خشک می توانند ناشی از:

 • بیماری ویروسی – بعد از درمان سرماخوردگی، سرفه های خشک برای حدود چندهفته باقی مانده و اغلب در شب ها بدتر نیز شود.
 • برونکواسپاسم – سرفه های خشک بخصوص در شب می تواند نشان از اسپاسم و گرفتگی نای باشد.
 • آلرژی ها – عطسه پی در پی و سرفه می تواند ناشی از ابتلا به رینیت آلرژیک (زکام)  باشد.
 • داروهای بنام مهارکننده های ACE – این داروها که برای کنترل فشارخون استفاده می شوند از قبیل کاپتوپریل، انالاپیریل و لیزینوپریل می توانند باعث سرفه خشک شوند.
 • قرارگیری در برابر آلاینده ها – قرار گرفتن در برابر آلاینده هایی همچون خاک، گرد و غبار و مواد شیمیایی باعث ابتلا به مشکل سرفه خشک می شود.
 • بیماری آسم – ابتلا به بیماری آسم می تواند نشانه ی بیماری آسم باشد. سایر علایم ابتلا به آسم شامل خس خس، تنگی نفس و احساس سفتی و فشار در قفسه سینه می باشد.
 • گرفتگی گلو – گرفتگی گلو توسط غذا و داروها.

برای درمان سرفه چه زمانی به پزشک مراجعه نماییم؟

در صورتیکه سرفه شما بعد از چند هفته بهبود نیافت و یا اگر شما و یا فرزندتان دچار مشکلات زیر هستید:

 • سرفه حاوی خلط غلیظ سبز و زرد
 • خس خس کردن و تنفس خارجی
 • تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد
 • تنگی نفس
 • سرفه در کودک زیر ۳ ماه سن
 • سابقه بیماری های قلبی و عروقی، سرفه ای که هنگام دراز کشیدن بدتر می شود

درصورتیکه هر یک از مشکلات زیر رخ داد سریعا با اورژانس تماس بگیرید:

 • احساس خفگی و بسته شدن گلو
 • مشکل در تنفس و یا قورت دادن
 • سرفه حاوی خلط خونی

درمان خانگی سرفه چگونه است؟

هرچند سرفه مشکلی آزاردهنده است، عموما شیوه بدن شما در هنگام درمان می باشد. توصیه هایی برای بهبود مشکل سرفه شما وجود دارد:

 • اگر دچار سرفه خشک و خارش دار هستید، از قطره های درمان سرفه و یا آبنبات های درمان سرفه استفاده نمایید. تحت هیچ شرایطی این آبنبات ها  را به کودکان زیر ۳ سال ندهید چراکه می تواند باعث خفگی شود.
 • از بخارساز و یا حموم بخار استفاده نمایید، هردو این موارد هوا را مرطوب کرده و به بهبود سرفه و خشکی دهان و گلو کمک می نمایند.
 • مصرف مایعات را افزایش دهید، مایعات به رقیق شدن خلط در گلوی شما کمک کرده و سرفه کردن را راحت تر می نماید.

توجه: متخصصان پزشکی معتقداند که از داروهای سرفه و سرماخوردگی در کودکان زیر ۶ سال میبایست اجتناب نمود. قبل از مصرف هر نوع داروی غیرتجویزی از طرف دکتر حتی آنهایی که لیبل برای کودکان دارند، برای کودکتان با پزشک مشورت نمایید. داروهایی که از طرف پزشک تجویز نشده اند ممکن است برای کودک شما اثری نداشته و حتی عوارض جانبی داشته باشد. 

داروهایی که بدون نسخه برای درمان سرفه موجود می باشند شامل:

 • گوایفنسین (Guaifenesin) – این دارو به رقیق شدن و از بین رفتن خلط کمک می کند. همراه با مصرف دارو مقدار زیادی مایعات مصرف نمایید.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) – داروهایی از قبیل ایبوپروفن و ناپروکسن.
 • ضداحتقان ها (Decongestants) – این داروها آبریزش بینی را متوقف کرده و مسیر بینی را باز می کند، این داروها را بدون تجویز پزشک به کودک زیر ۶ سال خود ندهید. در صورت ابتلا به فشار خون قبل از مصرف ضداحتقان با پزشکتان مشورت نمایید.

توقع نداشته باشید که پزشک از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های ویروسی همچون سرماخوردگی و یا آنفلوآنزا استفاده نماید. آنتی بیوتیک ها روی ویروس تاثیری ندارند. همچنین آنتی بیوتیک ها به سرفه های ناشی از آلرژی نیز کمکی نمی کنند.

پیشگیری از ابتلا به سرفه شدید

راهی قطعی برای پیشگیری از این مشکل وجود ندارد، برای کمک به کاهش خطر ابتلای شما:

 • در فصولی که سرماخوردگی و آنفلوآنزا شایع است، دست های خود را مرتب بشویید. شستن دست ها از سرماخوردگی و در نتیجه سرفه شما پیشگیری می نماید.
 • سیگار و یا تنباکو مصرف نکنید، در صورتیکه سیگار هستید به ترک سیگار اقدام نمایید.
 • از قرار گرفتن در برابر دود سیگار دیگران اجتناب نمایید، دود سیگار می تواند باعث سرفه و یا افزایش شدت آن شود.
 • مصرف مایعات را افزایش دهید، مصرف مایعات به رقیق شدن خلط و خارج شدن راحت آن کمک می نماید.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

انواع مشکلات چشم

انواع مشکلات چشم! علائم، تشخیص و درمان آنها

اطلاعات پزشکی

انواع مشکلات قلبی

انواع مشکلات قلبی! علائم، تشخیص و درمان آنها

اطلاعات پزشکی

سردرد مسکن

قرص مسکن بخوریم یا درد بکشیم ؟

اطلاعات پزشکی

اختلالات خواب

مشکلات خواب تا چه حد جدی هستند؟

اطلاعات دارویی

عوارض جانبی ناپروکسن

موارد استفاده و عوارض ناپروکسن

بارداری

هفته یازدهم بارداری

هفته یازدهم بارداری

اطلاعات دارویی

اس سیتالوپرام

موارد استفاده و عوارض اس سیتالوپرام (لکساپرو)

اطلاعات پزشکی

استرس

استرس چه مشکلاتی برای ما به وجود می آورد؟

پوست و مو

پوستتان را به لوازم آرایشی عادت ندهی

پوستتان را به لوازم آرایشی عادت ندهید!

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. امیر گفت:

  با سلام هیچ وقت پونه و آویشن نخورید بهترین درمان سرفه آب عسل به همراه آب لیموترش تازه هست

 2. علی شریفی گفت:

  سلام، حدود یکسال هست مرتب سرفه میکنم و آبریزش بینی دارم، گاهی اوقات چندین عطسه پشت سر هم می کنم، در موقع خواب بیشتر میشود، در بین خوابم سرفه به سراغم می آید و از خواب بيدارم میکند و نفسم تنگ می شود ، پیش هر متخصص رفتم مقداری قرص و دارو و اسپری تنفس بهم داده ولی بازهم تاثیر آنچنانی نداشته، لطفاً راهنمایی کنید دوستان، خیلی اذیت ميشم و خواب را از من گرفته این سرفه های لعنتی. با تشکر

 3. علی شریفی گفت:

  حدود یکسال

 4. علی شریفی گفت:

  سلام، حدود یکسان هست مرتب سرفه میکنم و آبریزش بینی دارم، گاهی اوقات چندین عطسه پشت سر هم می کنم، در موقع خواب بیشتر میشود، در بین خوابم سرفه به سراغم می آید و از خواب بيدارم میکند و نفسم تنگ می شود ، پیش هر متخصص رفتم مقداری قرص و دارو و اسپری تنفس بهم داده ولی بازهم تاثیر آنچنانی نداشته، لطفاً راهنمایی کنید دوستان، خیلی اذیت ميشم و خواب را از من گرفته این سرفه های لعنتی. با تشکر

 5. سعید گفت:

  سرفهای خشک همراه خارش گلودارم،درضمن آبریزش وگرفتگی بینی کارهرفعالیتی روبرام سخت کرده بایدچکار کنم اگه درمانی داره راهنماییم کنید،ممنون.

 6. پ.سرامد گفت:

  اگه انتی بیو تیک مصرف کردید نتیجه نداشت حتم بدو نید الرژی دارید که انتیبیوتیک بی اثر است.من به سرم امده وبعد از استفاذه از انتی هیستامین بکلی خوب شدم.
  به تشخیص دکتر مر بوط میشه

 7. نگین گفت:

  با سلام
  من مدت سه هفته هست که سرفه میکنم شب ها بیشتر میشه
  دکتر هم رفتم سفکسیم دادن و کتوتیفن.دو بار هم آمپول بتامتازون تزریق کردم.کتوتیفن رو که دیگه گذاشتم کنار چون حس میکردم بدترمیکنه.خسته شدم.راهنماییم کنین.

  1. لیلا گفت:

   به منم همون قرص رو داد همراه با شربت اساره پیچک.. ولی خوب نشدم یک ساله که اینطورم…به نظر خودم الرژیه و باید پرهیز کنیم.. مثلا عطر و اسپری نزنیم.. جایی که دوده سیگار یا قلیانه نباشیم.. وقتی دمر میخوابم سرفه م کمتر میشه.. 🙁

 8. نگین گفت:

  با سلام من مدت سه هفته هست که سرفه های شدید همراه با خلط دارم که زردرنگ است ،،،سرفه من خودبخود شروع شد دکتر به من شربت تیوزین و قرص آموکسی و لوراتادین داد ا لان دارم مصرف میکنم ولی بهتر نشدم ،،دیگه کلافه شدم ..ممنون.ن میشم راهنماییم کنید

 9. دانشجوی پزشکی گفت:

  در تعریف، سرفه مزمن ، سرفه ایست که بیش از ۸ هفته طول بکشد. نه ۳ هفته.لطفا اصلاح کنید

 10. فادیا گفت:

  سلام خسته نباشید سالهاست که از سرفه رنج میبرم به طوری که میاینگین سالانه حدائقل ۵بار ابتلا به سرفه هاي مزمن میشوم وسرفه هاي من با نفس بریده بریده همراه هست ..خواستم بپرسم دلیل سرفه های من ممکنه از سیکل سل باشد؟

 11. امید گفت:

  سلام خسته نباشید مادر من تقریبا یک یا دو ماهی سرفه شدید و بدون خلط دارد و یطوری سرفه میکنم که انگاری یچیزی زیر تو گلویش گذاشتن …البته باید بگم موقع خواب بیشتر میشه و پشت سره هم سرفه میکند …گفته نماند بعضی وقتا بعد از سرفه کردن عطسه میکند لطفا راهنمایی کنین… باتشکر

 12. شکوفه گفت:

  با سلام اگر بعد از سرفه خلط خونی مشاهده شود نشانه چیست؟

  1. با سلام در صورت مشاهده خلط خونی باید علت ان مشخص شود حتما به پزشک مراجعه نمایید

 13. سینا گفت:

  سلام من حدود دو هفته ای میشه که مکرر سرفه میکنم البته قبلش سرماخوردگی گرفته بودم ولی الان فقط سرفه میکنم دو بارم رفتم دکتر داروهای بی فایده تجویز میکنند نمیدونم باید چی کار کنم

  1. با سلام سرفه های پس از سرما خوردگی معمولا تا سه هفته ممکنه ادامه پیدا کنند در صورت ادامه بیشتر از سه هفته باید به پزشک مراجعه نمایید

 14. ساغر گفت:

  ممنونم مطالب مفید بود