کولیت روده چیست؟ علایم و درمان آن

کولیت اولسراتیو (Ulcerative colitis) که به کولیت روده (ورم و یا آماس روده) نیز معروف است، یکی از انواع بیماری های التهابی روده است که باعث التهاب طولانی مدت در بخشی از دستگاه گوارش می شود. همانند بیماری کرون که یکی دیگر از انواع بیماری های التهابی روده می باشد، کولیت روده نیز می تواند ناتوان کننده و خطرناک باشد. از آنجاییکه کولیت روده بیماری مزمنی است، علایم و شدت آن در گذر زمان بدتر می شود. کولیت روده عموما داخلی ترین سطح روده بزرگ (کولون) و راست روده (رکتوم) را تحت تاثیر قرار می دهد. درمان کاملی برای بیماری کولیت روده وجود ندارد، اما درمان هایی برای کاهش شدید علایم و شدت بیماری کولیت روده موجود می باشد.

علایم بیماری کولیت روده

علایم و نشانه های بیماری کولیت روده بسته به شدت آن متفاوت بوده و ممکن است خود را کم کم و یا ناگهانی نشان دهند. تقریبا نصف افراد مبتلا به بیماری علایمی معتدل و معمولی حس می نمایند، بعضی دیگر علایم شدید تری و در دوره های زمانی بیشتری حس می کنند. خیلی از عوامل از جمله عفونت های تنفسی و یا  استرس های جسمی می توانند باعث حملات بیماری کولیت روده شوند. علایم این بیماری و حملات آن شامل:کولیت روده

سایر علایم بیماری می تواند شامل:

 • خونریزی دستگاه گوارش
 • درد و تورم مفصل
 • زخم دهان (زخم)
 • تهوع و استفراغ
 • توده های پوستی و زخم پوست

دلایل کولیت روده

مانند بیماری کرون، کولیت روده (کولیت اولسراتیو)، باعث التهاب و زخم در روده می شود، هرچند که برخلاف بیماری کرون که قسمت های مختلف روده را تحت تاثیر قرار می دهد، این بیماری فقط بر یک بخش متوالی را تحت تاثیر قرار می دهد. هیچ کس درباره علت اصلی این بیماری مطمئن نیست، اما درباره چیزهایی که محرک ابتلا به این بیماری نیستند، اجماع وجود دارد. محققان معتقداند استرس عامل اصلی ابتلا به این بیماری نبوده ولی می تواند شدت آن را بدتر نماید. تفکر اخیر دانشمندان این هست که موارد زیر می توانند، عامل این بیماری باشند:

 • سیستم ایمنی بدن – بعضی از دانشمندان معتقداند یک نوع ویروس یا باکتری، می تواند باعث ابتلا به بیماری کولیت روده شود. زمانیکه دستگاه ایمنی بدن درحال مبارزه با ویروس و یا باکتری است، دستگاه گوارش ملتهب می شود. در ضمن ممکن است، التهاب ناشی از واکنش خودایمنی باشد که در آن سیستم ایمنی بدن شما حتی درصورت عدم وجود باکتری و یا ویروس خاصی اقدام به واکنش و فعالیت نماید.
 • عوامل ارثی – از آنجاییکه خطر ابتلا به این بیماری درصورتیکه در خانواده شما سابقه آن وجود داشته باشد، بیشتر است، محققان معتقداند عوامل ژنتیکی می توانند در این زمینه موثر باشند. با اینحال خیلی از افراد مبتلا به این بیماری سابقه ابتلای خانوادگی به این بیماری را ندارند.

عوارض کولیت روده

عوارض ممکن این بیماری می تواند شامل موارد زیر باشد:

نحوه تشخیص بیماری کولیت روده

معمولا برای تشخیص این بیماری از کولونوسکوپی بهمراه نمونه برداری استفاده می شود. همچنین از کولونوسکوپی برای تشخیص اینکه افراد مبتلا به بیماری کولیت روده به سرطان کولون نیز مبتلا هستند یا خیر استفاده می شود. اگر شما مبتلا به این بیماری هستید باید بسته به تشخیص پزشک چند سال بعد از ابتلا به بیماری و بعد از آن هر یک یا دوسال یکبار باید آزمایش کولونوسکوپی انجام دهید. سایر آزمایش های مورد استفاده برای تشخیص این بیماری شامل معاینه مقعدی، معاینه کامل شکم، معاینه مفاصل، آزمایش خون و مدفوع و تصویربرداری‌های پزشکی مانند رادیوگرافی با ماده حاجب می باشند.

درمان کولیت روده

درمان دارویی کولیت روده

این بیماری مزمن بوده، دارای علاج قطعی نمی‌باشد، بنابراین آموزش نحوه زندگی با آن مهم است. بیماران باید تحت نظارت مداوم برای بیماری قرار گیرند، تا به بیمار در جهت جلوگیری از بدتر شدن شرایط وی کمک شود. داروهایی برای به کنترل علایم و بهبود کیفیت زندگی بیمار تجویز می‌شوند. داروها منجر به علاج بیماری نمی‌شوند اما کمک می‌کنند که بیمار بتواند مانند افراد سالم زندگی کند. مقدار مصرف دارو باید با مراجعه مکرر به پزشک تنظیم شود و در صورت بروز عوارض جانبی داروها ممکن است لازم باشد که داروها تغییر کند. مصرف کامل و به موقع داروها منجر به بازیافت سلامتی شده از عوارض بعدی جلوگیری می‌کند. شایعترین داروهای ضدالتهابی برای درمان بیماری‌های التهابی روده، ترکیبات 5ASA نامیده می‌شوند مانند سولفاسالازین و مسالازین. این ترکیبات به کنترل نشانه‌های بیماری پس از مدتی مصرف، کمک می‌کنند. این داروها به صورت خوراکی و یا تنقیه یا شیاف تجویز می‌شوند.

عوارض جانبی داروها در کوتاه مدت شامل تغییرات خلق و خو، مشکلات خواب، افزایش/کاهش وزن، تغییر شکل بدن (مانند بزرگ شدن شکم و ورم کردن صورت)، صورت باد کرده و بروز آکنه یا جوش صورت است ، خشکی پوست بدن بویژه کف دست و صورت ، ریزش مو و حتی در بعضی موارد عقیم شدن موقتی و عوارض کمتر معمول اما شدیدتر، عبارتند از تب، مشکلات قلبی و کبدی. عوارض جانبی شدید می‌توانند نشانه حساسیت به ماده سولفا نیز باشد. که در این صورت باید داروی دیگری برای بیمار تجویز شود. بروز هر گونه عارضه جانبی بر اثر مصرف داروهای جدید نیاز به تماس گرفتن با پزشک را می‌طلبد.

درمان جراحی کولیت روده

جراحی برای برداشت کولون باعث علاج بیماری کولیت اولسراتیو می شود. از جراحی عموما زمانی استفاده می شود که:

 • ورمی که به هیچ نوع درمانی جواب نمی دهد.
 • تغییر در لایه های کولون که بنظر می رسد تغییرات پیش سرطانی باشند.
 • عوارض جدی بیماری

درمان با رژیم غذایی

بعضی از انواع خوراکی ها باعث شدیدتر شدن اسهال و یا باد شکم می شوند. رژیم غذایی پیشنهادی شامل:

 • مصرف وعده های غذایی کوچک
 • مصرف مقدار زیادی مایعات
 • اجتناب از مصرف غذاهایی که به آنها حساسیت دارید
 • مصرف میوه و سبزیجات (فیبر) خام یا پخته
 • محدود کردن مصرف لبنیات (درصورت اجبار به محدود کردن لبنیات باید با مکمل های کلسیمی، کمبود کلسیم را جبران نمایند)

درمان با مدیریت استرس

ممکن است درصورت ابتلا به این بیماری شما نگران، هیجان زده، ناراحت و یا افسرده شوید. سایر مشکلات استرس زا در زندگی نیز می توانند باعث مشکلات گوارشی گردد. با مشورت با پزشک و یا مشاور برای مدیریت استرس خود مشورت نمایید. 

درمان با طب جایگزین

خیلی از افراد مبتلا به بیماری های التهابی روده، از قبیل کولیت الوسراتیو یا بیماری کرون از انواع درمان های مکمل برای درمان بیماری استفاده می نمایند. فعلا درمان جایگزین تایید شده ای برای درمان این بیماری موجود نیست، اما بعضی از موارد مکمل و جایگزین که می شود استفاده نمود شامل:

 • پروبیوتیک ها – محققان معتقداند که اضافه کردن باکتری های خوب همچون پروبیوتیک ها به دستگاه گوارش برای مبارزه با بیماری کمک می نماید.
 • روغن ماهی – از روغن ماهی بعنوان ماده ای ضدالتهاب استفاده می شود، اما تاثیر آن برروی کولیت روده بخوبی معلوم نبوده و مختلف می باشد.
 • آلوئه ورا – ادعا می شود که آب آلوئه ورا خاصیت ضدالتهابی در افراد مبتلا به این بیماری دارند، اما هنوز با مدارک قطعی علمی ثابت نشده است.
 • طب سوزنی – چند تحقیق علمی نشان می دهند که طب سوزنی تاثیراتی در بیماری کولیت روده دارد. با استفاده از طب سوزنی می توان شدت درد این بیماری را کاهش داد.
 • زردچوبه – کورکومین، ترکیبی که در زردچوبه یافت می شود، به بهبود این بیماری کمک می نماید، بااینحال تحقیقات بیشتری برای اثبات این موضوع لازم می باشد.

توجه داشته باشید که نباید بدون اطلاع و مشورت پزشک خود اقدام به استفاده از طب سنتی و یا جایگزین نمایید.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 رای, میانگین: 2٫79 از 5)
Loading...

نظرات

 1. iraj می گوید

  سلام آقای دکتر من مدتیه دردهای زیرشکمی دارم وقتی سبزیجات میخورم خیلی نفخ میکنم ووقتی فلفل سبز میخورم یبس میشم بیشتراوقات درهفته دوسه بار یبوستم شروع میشه وباخوردن بیزاکودیل اجابت مزاج میکنم چگونه این عوارض روکم کنم وزنم 75 وقدم 155 یه خانم هستم ممنون

 2. asrin می گوید

  من حدود یک سال که شکمم به شدت نفخ میکنه وخیلی سروصدا میکند مخصوصا صبحها که بیدارمیشم چه صبحانه بخورم چه نخورم اسهال هستم چون میرم مدرسه خیلی عذاب میکشم
  دختر هستم 16سالمه چیکارکنم

 3. زهرا س می گوید

  سلام حدود سه ماهه كه دل بيجه ونفخ دارم وشكمم صدا ميده.اوايل اسهال داشتم اما بامصرف قرص مترونيدازول خوب شدم.اما دل بيجه وصدا دادن شكمم خوب نشده .جندين بار به بزشك مراجعه كردم و برام مترونيدازول تجويز كردن تا زمانيكه مترونيدازول مصرف ميكنم بهتر ميشم اما بعدش دوباره شروع ميشه.مدتي همراه با مدفوع جيزي شبيه مخاط هم دفع ميكردم اما الان خوب شده اما به تازكي احساس ميكنم كه مقدار بسيار كمي خون بعضي اوقات همراه مدفوع دفع ميكنم.ميخواستم ببينم مشكل جيه

  • ر- لطفی می گوید

   سلام خسته نباشید من شکم درد دارم وراحت نمی تونم دستشویی کنم گاهی یبوست وگاهی اسهال ،باد شکم زیادی دارم.لطفا مرا راهنمایی کنیدباتشکر فراوان.

 4. س.ا می گوید

  باسلام.من تقریبا هرروز مشکل نفخ دارم و کمی درد در اطراف ناف . و نفخ به هنگام کمی احساس گرسنگي شروع میشود.چکار کنم

 5. هادی مرادی می گوید

  با سلام وخسته نباشید من 20 سالمه و حدود 4 ساله با کولیت روده میجنگم و درمان ان به سختی است . و الان تقریبا بهتر شدم ولی یه مشکل کوچکی هست که منو خیلی اذیت میکنه اونم اینکه نمیتونم مدفوع خودمو نگه دارم حالت بی اختیاری بهم دست میده و موقع صرف غذا اذیت میشم و دکتر من (دکتر مجلسی از همدان هست ) ایا راه حلی هست ؟؟؟ ممنوم از سایتتون

  • ستاره می گوید

   من از قبل زخم اثنی آشر داشتم و الان خوب شده ام بعد از دو سال برای بیماری روده آیی که داشتم به پزشک مراجعه کردم ولی دکتر ها با برسی نادرست به این نتیجه رسیدند که من بیماری سرطان کولون دارم من زمانی که به دستشویی می روم بعد از
   مدفوع از من خون می اید.و به شدت عصبانی هستم و دچار کاهش وزن شدیدی شده ام می خواهم من را راه نمایی کنید و بگو یید بیماری من چیست و از چه دارو هایی باید استفاده کنم

   • آرمین می گوید

    سلام من هم کولیت روده داشتم و تقریبا ۵ سال باهاش دست وپنجه نرم کردم دکترا گفتن باید تا آخر عمر دارو مصرف کنم مزالازین و انما آساکول مصرف میکردم و روز به روز وضعیتم بدتر شد تا جایی که ۶۰ سانتیمتر روده بزرگم زخم شد و زخم معده هم گرفتم و اینم یک مژده ی خوب واسه کسایی که این بیماری رو دارن اصلا نگران نباشید با طب سنتی راحت درمان میشید مثل من!
    به همتون قول شرف میدم پس هر چه زودتر به یک دکتر طب سنتی مراجعه کنید و با برنامه ای که میده قرص رو کنار بزارید و درمان سنتی رو پیش بگیرید.
    بنده اهل اهواز هستم و دکتری که مراجعه کردم دزفول مطب داره دکتر کاظم مسجدی اسمشه هرکس خواست آدرس هم بهش میدم.
    درضمن هزینه های سنتی هم واقعا کمه

    • زهرا می گوید

     سلام دوست عزیز میشه لطف کنید آدرس ایشون رو بدین ؟ کولیت شما در چه حدی بود ؟ زخمی بود یا عصبی؟

    • مرجان می گوید

     سلام منم زخم کل روده هام خیلی ناراحتم 23سالم ادرسش و شماره تماس بده عزیزم

    • لیلا می گوید

     سلام من دختر۲۳سالمه .تیر ماه یک بار بعد از مدفوع شل یک قطره خون روشن دیدم دکتر رفتم کلونوسکوپی کردم نمونه برداری نکرد .بهم گفت ibs داری.چیزی نیست .کپسول کلوفک داد .ولی گفت ده روز بعدش این ازمایشارو انجام بدم ازمایش خون مخفی در مدفوع .کالپروتکتین .غیره
     بعد از ازمایش کالپروتکتین من ۲۳۱بود ولی دکتر چیزی نگفت دارویی هم برام ننوشت .ولی ۲۳مهرماه صب با درد شکم از خواب بیدارشدم که شب قبلش عدسی با کلم بروکلی خورده بودم .ینی اون روز تا شب فقط بلغم با خون دفع کردم بعد دیگ همش مفوع شل داشتم تا ۸اذر که دوباره با خوردن عدسی .اسهال با چرک وخون داشتم که گه گاهی تا به امروز چرک وخون میبینم .ولی ۱۶دی همون ازمایشارو دادم .کالپروتکتینم 170شده بود ESR۳۴وcrp5/6 شده بود خون منفی بود .ولی اون روز خون نبود روزای دیگه خون بود .دکتر گفت التهاب داری برام قرص مزالازین نوشت روزی ۶تا .ینی خدا میدونه من از کی التهاب داشتم الان فهمیدم .اخه من از ده سال پیش مشکل نفخ داشتم دکتر بهم میگفت ibsداری تازه کلونوسکوپی کردم .تورو خدا ادرس وشماره تلفن اون دکتر طب سنتی رو برام بفرستین.

 6. مهدی می گوید

  حدودا” سه هفته هست که روده هام متورم شده و احساس میکنم که شکمم باد کرده ولی هیچ دردی ندارم و گاها” از مقعد خونریزی دارم و یبوست نیز دارم لطفا راهنماییم کنید که دلیلش چیه و آیا خطرناک هست یا خیر. برای درمانش باید چیکار کنم. ممنونم

 7. ستاره می گوید

  باسلام من 49 سال دارم پزشکان و متخصصان بالین همه مطالعه نتوانستند بفهمند که بیماری من چیست! من دوسال است که دچار این بیماری شده ام و وقتی که به دستشویی می روم دارای اسهال خونی هستم ودار کاهش وزن شدید شده ام و بسیار عصبانی و افسرده ام و دچار ضعف و ناتوانی های شدید هستم ودار درد مقعد هم می باشم لطفا به من بیماری ام را بگو یید و تاکید کنید از چه دارویی استفاده کنم؟

  • دکتر بختیاری می گوید

   درود بر شما خانم ستاره
   منظورتان دقیقا از اسهال خونی چیست؟ آیا رنگ مدفوع سیاه است یا قرمز؟

 8. مهدی ف می گوید

  با سلام من مدت بیست روز درد کمر معده وضع شدید پا بودم تا که یک پزشک گفت کولیت روده داری من چه باید بکنم

 9. آیت می گوید

  سلام من ۳۰ سالمه و حدود یک ساله اسهال دارم و درد شکم ندارم اما نفخ شدیدی دارم و اسهالم ب رنگ قهوه ای و همراه با مخاط است.آزمایش مدفوع دادم گفتن ک آمیب دارم و قرص مترونیدازول و یدوکینول مصرف کردم در زمان مصرف کمی بهتر شدم اما بعداز اتمام داروها مثل قبل شدم.خواهش میکم جواب بدید ک بیماری من چیه‍ و چیکار باید بکنم.کاهش وزن هم داشتم.تشکر.

 10. حسین می گوید

  سلام، در صورت تمايل به تبادل تجربيات و اطلاعات بيشتر در خصوص بيماري به گروه انجمن در تلگرام بپيونديد:
  انجمن بيماران IBD ايران (كرون و كوليت)

 11. ... می گوید

  سلام من مدتیه عذر می خوام یا اسهال دارم یا یبوست به شدت باد شکم دارم و بیشتر اوقات بعد از خوردن شام بلافاصله اسهال می گیرم و همین باعث استرسم شده و خیلی عذاب می کشم به دکتر مراجعه کردم گفتن کولیت روده هست مشکلم اما طی مطالعاتی که داشتم علائمم بیشتر به سندروم روده شباهت داره تا کولیت نظرتون چیه ؟من گیج شدم لطفا راهنمائیم کنین و بگین چیکار کنم

  • رضا می گوید

   آقای محترم سندروم روده تحریک پذیر یا ibs یا کولیت عصبی همش یه چیز هستن.
   بهترین راه مبارزه با این بیماری تغذیه مناسب و دوری ازاسترس وپرهیز ازخوردن غذاهای تند و چرب و نفاخ و اهمیت ندادن به بیماری و بودن در اجتماعه.
   مطمئن باش تو جامعه اطرافت آدمای زیادی مبتلا به این بیماری هستن و خودت تنها نیستی.
   بهتره این بیماری انقدر برا خودمون گنده نکنیم چون بیماریهای خیلی بدتری هم وجود داره.

 12. مهدی می گوید

  سلام من یک پسر۱۴ساله هستم صبح ها که بیدارمی شم دوبار دستشویی می رم وشکمم صدا می کنه لطفا جواب بدید دلیلش چیه

 13. نوش آفرین می گوید

  سلام.دختر هستم و 18سالمه….دیگه دارم دیوونه میشم…بعضی وقتا اسهال دارد به ندرت هم یبوست…سر صبح خیلی باد شکم دارم و این موضوع خیلی نگرانم کرده چون تو مدرسه عذاب میکشم مشکلم با دسشویی رفتن حل میشه ولی دیگه نمیشه ک زنگ به زنگ دسشویی رفت..دکتر هم رفتم و درمورددیدن خون تو مدفوع ازم پرسید ولی من تاحالاخونی مشاهده نکردم…بیشتر مشکلم دررابطه با باد شکم و سروصدایی ک ایجاد میشه بخدا هروقت میرم قلمچی اصلا نمیتونم تمرکز کنم همش میترسم کسی بشنوه از طرفی از دسشویی رفتنم میترسم چون ممکنه خدای نکرده کسی اون اطراف باشه و سروصدا ابرومو ببره خیلی ناراحتم…تورو خدا کمکم کنین….

 14. tt می گوید

  سلام
  علت بیماری رو پیدا نکنی درمانی هم وجود نداره
  که طب جدید دچار چنین عملکردیه
  بین غذا نوشیدنی مصرف نکنید
  نیم ساعت قبل غذا دو ساعت و نیم بعد غذا
  این یک مورد رو رعایت کنید فعلا
  بعد میوه و سبزیجات خام برای درمان استفاده کنید
  باید صبر و تحمل زیادی داشته باشید

 15. رضا مهدویکیان می گوید

  سلام در انتهای روده من غده های وجود دارد که خیلی ادیتم میکند در فصل سرما دل درد میگرم یبوست هم دارم البته پانزده سال این مشکا دارم سونگرافی هم رفتم کا دکتر گفت چند تا زخم معده داشتی کا خوب شده است گاهی هم خونریزی میکند

 16. Amir_izadi1997 می گوید

  سلام من این بیماری را دارم و الان سربازم و دنبال معافی خدایا خودت شفا بده امین

 17. رها حکیمی می گوید

  سلام من حدود ده سال هست که روده هام ورم میکنه،شکمم بزرگ شده،و یبوست دارم.کلونوسکوپی انجام دادم و همه این سالها دارو مصرف کردم ولی بی فایده بوده.شکمم بسیار بزرگ شده.گفتن که انگار آی بی اس هست.ضمنا مشکل ایمنی دارم.ایمنی بدنم که باید بالاتر از 19 باشه،متاسفانه 1 هست.گفتن این دو ممکنه بهم ارتباط داشته باشه.لطفا راهنمایی بفرمائید.واقعا عاجز و ناامیدم.فکر میکنم که هیچوقت درمان نمیشم.

 18. محمد حسین می گوید

  سلام .من وقتی ماشین سوار میشم بعد از مدتی شکم نفخ و درد میکنه و باید برسم به مقصد یک ساعت دراز کش استراحت کنم تا خوب بشم . درد ازمسافت ۱۰۰ کیلومتر به بعد شروع میشه ….بیماری چه میتونه باشه .

 19. محمد می گوید

  حدود 4 ساله به این بیماری مبتلا شدم(بعد خدمت سربازی فقط به خاطر استرس) میتونید به راحتی با این بیماری کنار بیاین اما یه شرط داره که غیر از روغن کنجد و زیتون روغن دیگه ای مصرف نکنید بقیه غذاها رو تا میتونید بخورید(نوشابه دلستر پفک و امثال اینا ممنوع) من روزانه فقط 4 تا مزالازین میخورم حدود 4 ساله پیش دکتر نرفتم خودم حال خودمو بهتر میدونم

 20. رضا می گوید

  سلام منم بیماری التهاب روده دارم مدت ۱ ساله که دارو مزالازین مصرف کردم کرون هم یکی از بیماری روده هست اگه پیشگری نشه از این بیماری مبتلا به سرطان و کرون میشه کرون از کولیت بدطوره ولی من الان بهتر شدم پیشگری از این بیماری باید غذای سالم بخوری ناپرهیزی باعث بدطور شدن بیماری میشه غذا مثل برنج.کباب.ماهی خوب است ولی گوشت قرمز .روغن.لوبیا. دلستر . نوشابع . بادمجو.دوغ.ادامس.موز و قرص سیلاکس واسه بیماران روده سمه فقط هرشب یه سیب رنده کرده و یه انار شیرین انار بطور جویده خورده شود این بیماری باعث کم شدن ویتامینDمیشود وکم خونی شدید میشود میوه فقط کمپوت مصرف شود میوه ترش یا پرتغال یا نارنگی و .. مصرف نشود

 21. پورسام می گوید

  درود جناب خوبید لطف میکنید ادرس این دکتری که میغرمایی روربرام بفرستی منم اهوازیم

 22. مطهره می گوید

  سلام.من وقتی استرس میگیرم و یا میترسم،دلم و به خصوص دور نافم درد میگیره.ایا کولیک روده عصبی دارم؟

 23. سحر می گوید

  سلام من بیست وهست سالمه حدود یک ساله زیر دلم خیلی درد میکنه دکتر زنان هم خیلی رفتم سونو گرافی انجام داده گفته رحم مشکل نداره ولی دردم بهتر نشده مخصوصا طرف چپ درد میکنه بعضی وقتا درد به کمر وپشتم.میرسه .کل مفاصل بخصوص قفسه سینه م درد میکنه الان یه سال چشم درد میکنه به نظرتون منم بیماری روده دارم ؟درضمن چهارسال بیماری صدف دارم …

 24. سحر می گوید

  سلام من بیست و هشت سالمه .یک ساله زیر دلم درد میکنه .دکتر زنان رفتم سونوگرافی انجام دادم گفته رحم مشکل نداره .ولی هنوز زیر دلم درد میکنه انگار داره منفجر میشه. بیشتر طرف چپم .یبوست دارم ولی اصلا اسهال ندارم. نفخ شکم هم دارم وتا حالا خون در مدفوع ندیدم مفاصل هم درد میکنه بخصوص قفسه سینه .وچشم هام یه ساله درد داره بعضی وقتا ورم میکنه به نظرتون من بیماری روده دارم؟دیگه خسته شدم خیلی دکتر رفتم دردمو نفهمیدن …چهارسال بیماری صدف هم دارم ولی بهتر نشده زخم دسام بدتر هم میشه

قوانین نظرات:سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه مختار به رد یا تایید نظرات شما بوده، همچنین ممکن است آنها را ویرایش نماید.

نظر خود را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *