سندرم پای بی قرار چیست؟ با پاهای بی قرار و ضعف کرده چه کنیم؟

سندرم پای بی قرار (Restless legs syndrom) مشکلی است که در آن فرد احساس نوعی ناراحتی (بخصوص در عصرها و شب‌ها) کرده و می‌خواهد با راه رفتن یا مالش پا این حس ناخوشایند را برطرف نماید. از آنجا که این سندروم معمولا پا را هنگام خواب تحت تاثیر قرار می‌دهد، نوعی از اختلالات خواب به شمار می‌آید. سندرم پای بی قرار در هر سنی می‌تواند شروع شود و با گر زمان شدت بیماری افزایش می‌یابد. در این مقاله راستینه می‌خواهیم به بیان علایم، دلایل، درمان و تغییرات سبک زندگی که می‌تواند بر سندرم پای بیقرار تاثیر داشته باشد، بپردازیم.

علایم سندرم پای بق قرار

سندرم پای بیقرارافراد مبتلا به سندرم پای بی قرار دچار احساستی ناراحت کننده در پاها (بعضی اوقات در دست یا سایر اعضای بدن) و نیازی شدید به تکان دادن پاها برای آسایش از این مشکل دارند. بیماری باعث انواع احساسات از جمله سوزن سوزن شدن، خارش، ضربان و کوبیدن، سوزش، کشش و خزیدن چیزی در پاهای فرد مبتلا می‌شود. نوسان شدت علایم سندرم پای بیقرار عادی بودهو می‌تواند رخ دهد.

این مشکل معمولا هنگام دراز کشیدن و یا نشستن طولانی مدت برروی صندلی ماشین، هواپیما و یا سینما رخ دهد. علایم سندرم پای بیقرار با تکان دادن پا و یا ایستادن بهتر شده و کم تر آزار می‌دهد. این علایم می‌تواند باعث مشکل در خوابیدن، خواب آلودگی روزانه و کاهش کیفیت زندگی شود.

بعضی از افراد مبتلا به سندرم پای بی قرار هیچگاه به پزشک مراجعه نمی‌کنند، چراکه بیان کردن علایم و توضیح مشکل برایشان دشوار می‌باشد. اگر فکر می‌کنید، دچار این بیماری هستید برای درمان آن و دریافت مشاوره به پزشک مراجعه نمایید.

دلایل ابتلا به سندرم پای بی قرار

در اکثر موارد، پزشکان دلیلی برای بیماری سندرم پای بی قرار نمی یابند. هرچند آنها اعتقاد به تاثیر نقش ژن ها و عامل وراثتی در این بیماری دارند(تقریبا 50 درصد افراد مبتلا به بیماری سابقه خانوادگی دارند). سایر عوامل تاثیر گذار بغیر از ژن و وراثت شامل:

 • بیماری های مزمن. بعضی از بیماری های مزمن و خاص همچون کمبود آهن، بیماری پارکینسون، نارسایی کلیه، دیابت و نوروپاتی محیطی معمولا با سندرم پای بی قرار مرتبط هستند. درمان این بیماری ها معمولا باعث درمان سندرم پای بی قرار هم می‌شود.
 • داروها. بعضی از انواع داروها همچون داروهای ضدتهوع، داروهای آنتی سایکوتیک، داروهای ضدافسردگی و داروهای درمان سرماخوردگی و یا آلرژی که شامل آرام بخش آنتی هیستامین هستند، می‌توانند بیماری را شدیدتر نمایند.
 • بارداری. بعضی از خانم ها در دوران بارداری بخصوص سه ماه آخر بارداری دچار سندرم پای بی قرار می‌شوند. بیماری معمولا 1 ماه بعد از زایمان برطرف می‌شوند.

سایر عواملی که می‌ـواند باعث ابتلا به سندرم پای بی قرار شود شامل مصرف الکل و بی خوابی است. بهبود خواب و ترک مصرف الکل می‌تواند به بهبود بیماری کمک نماید.

درمان سندرم پای بی قرار چگونه است؟

بعضی برای درمان سندرم پای بی قرار باید سایر بیماری های مرتبط همچون کمبود آهن یا نوروپاتی محیطی را باید درمان نمود. درمان کمبود آهن ممکن است با تجویز مکمل های آهن در ارتباط باشد. با اینحال دقت نمایید که برای دریافت آهن باید قبل از آن سطح آهن خونتان را چک کرده و با تجویز پزشک اقدام به دریافت دارو نمایید.

اگر سندرم پای بی قرار در شما با هیچ بیماری دیگری مرتبط نباشد، برای درمان آن می‌بایست بر تغییرات سبک زندگی و یا درمان دارویی تمرکز نمایید. درمان دارویی فقط با دستور پزشک مجاز بوده و بدون مراجعه به پزشک ممکن نیست.

درمان سندرم پای بی قرار با تغییرات سبک زندگی

تغییرات ساده سبک زندگی می‌توانند نقش مهمی در آرام کردن بیماری بهمراه دارند. نکاتی که در ادامه بیان می‌کنیم می‌توانند کمک بزرگی برای شما باشند:

 • حمام و ماساژ. حمام آب گرم و ماساژ پاها می‌تواند کمک بزرگی برای آرام کردن پاهای شما باشد.
 • کمپرس آب گرم و یا آب سرد. استفاده از کمپرس های آب گرم و سرد مفید بوده، بسته به اینکه کدام بیشتر بر شما تاثیر می‌گذارد از کمپرس سرد یا گرم استفاده نمایید.
 • استفاده از تکنیک های آرام کننده. تکنیک های آرام کننده (relaxation) همچون یوگا و مدیتیشن بخصوص قبل از خواب ممکن است بتواند به شما کمک نماید.
 • برنامه ریزی مناسب برای خواب. خستگی می‌تواند باعث بدتر شدن شدت سندرم پای بی قرار شود، پس حفظ بهداشت خواب بسیار مهم می‌باشد. دریافت خواب مناسب و همچنین برنامه ریزی مناسب برای خواب و محیط آرام بخش خواب می‌تواند به شما کمک نماید.
 • ورزش و تمرنیات بدنی. ورزش و تمرین معتدل و آرام می‌تواند باعث بهبود سندرم پای بی قرار شود. اما فشار زاد هنگام ورزش بخصوص بر پاها می‌تواند اثر معکوس داشته باشند.
 • اجتناب از مصرف کافئین. بعضی اوقات کاهش مصرف کافئین و یا قطع آن می‌تواند شدت بیماری را کاهش دهد. برای آزمایش این موضوع برخود می‌توانید چند هفته مصرف خوراکی های حاوی کافئین می‌تواند به شما کمک نماید.
 • عدم مصرف سیگار و الکل. هردو سیگار و الکل می‌توانند شدت بیماری را افزایش دهند. ترک سیگار و الکل ممکن است بتواند به شما در بهبود بیماری کمک نماید.

درمان سندرم پای بی قرار با طب سنتی یا جایگزین

از آنجاییکه بعضی اوقات سندرم بوی بی قرار می‌تواند بدلیل مشکلات تغذیه‌ای باشد، بعضی اوقات خوراکی ها و بعضی از انواع مکمل می‌تواند در درمان بیماری موثر باشد. این مکمل ها شامل:

 • آهن
 • فولیک اسید
 • ویتامین B
 • منیزیم

می‌باشد. مصرف این مکمل ها پس از آنجام آزمایش و با دستور پزشک ممکن است بتواند به شما کمک نماید. مصرف خوراکی‌های حاوی این مکمل ها هم ممکن است به شما در بهبود بیماری کمک نماید.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 رای, میانگین: 3٫36 از 5)
Loading...

نظرات

 1. leila می گوید

  سلام خسته نباشید برای این بیماری پیش چه دکتری برویم و شدت این بیماری از بهار تا اواخر تابستان میباشد

 2. همراه متین می گوید

  لطفامنو راهنمایی کنیدبهترین مارک لوازم آرایشی چیه .کرم ضدآفتاب چنددرصدبرای پوست مختلط خوبه متشکرم

 3. صدرا می گوید

  خستگي سرپا ايستادن عصبانيت شدت اين بيماري را افزايش مي دهد. مصرف مواد مخدر و متادون جهت كاهش موقت آن پيشنهاد شده است. آيا هيچ ارتباط منطقي بين درمان سندروم بي قراري پا و مصرف مواد مخدر مثل ترياك سواي مشكلات اعتياد و وجود دارد يا خير و اگر وجود دارد چه موادي در مصرف مواد فوق هست كه باعث درمان موقتي آن ميشود .

 4. امیر می گوید

  سلام

  در شبکه ی سلامت برای درمان سندروم پا گفته شده بود که باید به روانپزشک مراجعه کرد.

 5. درويش می گوید

  باعرض سلام من هرروزمطا لب پزشكي رادنبال ميكنم لطفا درمورذ بيماريهاي خاص بيشتر بنويسيد

 6. حسین می گوید

  من هم این بیماری را مدتهاست دارم و از شدت آن شب ها موقع خواب واقعا دچار مشگل میباشم به پزشگ ها مراجعه کردم ولی متاسفانه پزشگ هابا این پدیده آشنا نبودند چرا با این همه پیشرفت علم پزشگی این بیماری برای اکثریت پزشگان شناخته شده نیست وراهکار مناسبی برای درمان آن وجودندارد؟

 7. لعیا می گوید

  ای وااااااای که بیچاره شدم از این مشکل ضعف پا و دست موقع خستگی و خواب…. ینی بدترین حالت ممکن

 8. احسان می گوید

  سلام من یک بار رفتم دکد ارتوپد برای پام بهم قرص پرگابالین داد ولی زیاد روم تاثیر ی ندار خیلی هم رنج میبرن از این بیماری..

 9. کرامت می گوید

  من از سال ۷۲در گیر این بیماری شدم به دکتر مغز واعصاب مراجعه کردم نوار مغزی متعدد گرفتم دکتر باشتباه تشخیص اپی لپسی شب داد داروی این بیماری اثر بخش نبود مخصوصا فنوباربیتال
  خلاصه مطلب از ناچاری به تریاک مراجعه کردم بیماری خوب نشد بلکه سرکوب شد وعلی الظاهر دیگر زمان خواب موردی نداشتم گرفتاریم بیشتر شد پیش پزشک ترک اعتیاد رفتم با بوپرنورفین شروع کرد دوباره شبها ارووم گرفتم ولی خوب نشدم چونکه این دارو هم مخدره الان برای کاری خارج از ایران هستم پلیس خودمون تا فی خالدون ادمو میگرده که داروی مخدر نداشته باشی با هزار دوز وکلک ۸تا بوپرنورفبن بردم یک نسخه هم از دکترم گرفتم که شاید در اروپا بتوانم تهیه کنم داروخانه گفت نسخه های مخصوصیه که باید توسط اون سفارش بدم تا برای داروخانه ارسال کنند خلاصه نشد که نشد روزی یک قرص میخوردم کردم یک چهارم بیچاره ام کرده
  اصلا طرف مخدر جهت درمان نرید از متخصص داخلی شروع کنید انشا’الله جواب میگیرید وشاید هم شما را به متخصص مربوطه معرفی کرد
  باز هم میگم مخدر را فراموش کنید هم تهیه اش هزینه بره )۱۰۰عدد تا ۱۵۰هزار تومان هم خریدم وکنار گذاشتنش ۲تا درد را با خودش به همراه داره یکی عوارض ترک اعتیاد بقرص ودیگری بیماری بیقراری پا با شدت بیشتر
  خداوند دشمن منو به این درد مبتلا نکنه
  امیدوارم شماها خوب بشید دیگر مریض ها رو دعا کنید
  یاعلی عزت زیاد

قوانین نظرات:سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه مختار به رد یا تایید نظرات شما بوده، همچنین ممکن است آنها را ویرایش نماید.

نظر خود را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *