کبد چرب چیست؟ علایم، پیشگیری و درمان کبد چرب

کبد چرب (Fatty liver) یا استئاتوز واژه کلی برای اشاره به جمع شدن چربی در کبد است. وجود چربی در کبد، طبیعی می‌باشد، اما اگر این میزان از چربی بیشتر از 5 تا 10 درصد وزن کل کبد شود، فرد به بیماری کبد چرب دچار شده است. کبد چرب یک بیماری درمان پذیر است ولی بعضی اوقات می‌تواند باعث اثرات و عوراض خطرناکی شود. کبد چرب معمولا نشانه و علامتی نداشته و باعث آسیبی همیشگی و برگشت پذیر نمی‌شود.

وظیفه کبد بررسی هر غذایی که می‌خوریم و هر نوشیدنی که می‌نوشیم برای تصفیه مواد خطرناک است. اگر میزان زیادی چربی در کبد وجود داشته باشد، این فرآیند دچار مشکل می‌شود. در بعضی از مواقع کبد چرب باعث التهاب و یا زخم های کبدی می‌شود. در شدیدترین حالت کبد چرب فرد دچار نارسایی کبدی می‌شود.

کبد چرب بیماری معمولی است و 10 تا 20 درصد افراد در ابالات متحده دچار این بیماری می‌باشند. اکثر موارد کبد چرب در سنین بین 50 تا 60 سال تشخیص داده می‌شود. زمانیکه کبد چرب بدلیل سایر مشکلات رخ می‌دهد، خطرناک بوده و باید به موقع برای درمان اقدام کرد.

انواع کبد چرب

کبد چرب به سه دسته کلی، کبد چرب غیرالکلی، کبد چرب الکلی و کبد چرب حاد بارداری تقسیم می‌شود.

کبد چرب غیرالکلی

این بیماری زمانی رخ می‌دهد، که کبد در شکستن چربی ها دچار مشکل می‌شود و با جمع شدن چربی در بافت‌های کبد، فرد دچار کبد چرب می‌گردد. این بیماری با مصرف الکل مرتبط نبوده و زمانی مشخص می‌شود که 10 درصد و یا بیشتر وزن کبد حاوی چربی باشد. این بیماری خود نیز به چند دسته تقسیم شده و در شدیدترین مراحل باعث سیروز کبدی و یا زخم و سپس نارسایی کبدی می‌گردد.

کبد چرب الکلی

این بیماری جزء اولین مرحله‌های بیماری های کبدی مربوط به الکل است. کبد با مصرف زیاد الکل صدمه دیده و قادر به شکستن چربی ها نیست. اگر فرد از مصرف الکل خودداری نماید، این نوع کبدچرب کم کم درمان می‌گردد، اما در صورت ادامه به مصرف الکل فرد ممکن است دچار سیروز کبدی گردد.

کبد چرب بارداری

هرچند این نوع از کبد چرب خیلی نادر بوده، با اینحال جمع شدن چربی در هنگام بارداری می‌تواند خطراتی جدی هم برای مادر و هم برای جنین داشته باشد. این بیماری می‌تواند باعث نارسایی کبدی، نارسایی کلیه، عفونت شدید و یا خونریزی شود. هرچند دلیل این بیماری کاملا شناخته نشده اما دانشمندان معتقدند این بیماری با هورمون های این دوران در ارتباط است. علایم این بیماری در سه ماه سوم رخ داده و شامل حالت تهوع، استفراغ، درد در قسمت بالایی سمت راست شکم، زردی و کسالت عمومی گردد. زنان باردار باید آزمایش های لازم را برای اطلاع از این بیماری انجام دهند، اکثر زنان پس از زایمان شروع به بهبود می‌نمایند.

علایم کبد چرب

کبد چرب معمولا یک بیماری خاموش است و بخصوص در مراحل اولیه نشانه‌ای ندارد. زمانیکه بیماری پیشرفت کند، می‌تواند باعث علایم مبهمی همچون:

 • خستگی
 • کاهش وزن و یا کاهش اشتها
 • ضعف
 • تهوع
 • گیجی، مشکل در تصمیم گیری و یا تمرکز

سایر نشانه هایی که ممکن است احساس شود شامل:

 • درد در مرکز و یا سمت راست قسمت بالایی شکم
 • بزرگ شدن کبد

در صورتیکه فرد دچار سیروز کبدی هم شود، علایم زیر ممکن است رخ دهند:

 • احتباس مایعات
 • کاهش ماهیچه ها
 • خونریزی داخلی
 • زردی پوت و چشم ها
 • نارسایی کبدی

دلایل ابتلا به کبد چرب

یکی از شایع ترین دلایل ابتلا به کبد چرب اعتیاد به الکل می‌باشد. بعضی از داروهای خاص و اختلالات متابولیک نیز یکی دیگر از این دلایل هستند. در بیشتر مواردیکه فرد الکلی نیست، پزشکان دلیل قطعی برای ابتلا به کبد چرب را نمی‌دانند، اما موارد زیر می‌تواند باعث کبد چرب و یا افزایش خطر ابتلا به آن شوند، این عوامل شامل:

نحوه تشخیص بیماری

آزمایش ها و تست هایی که برای مشخص کردن ابتلا به کبد چرب استفاده می‌شوند، شامل:

 • آزمایش خون، که شامل تست عملکرد آنزیم های کبدی می‌شود.
 • تصویر برداری، که از طریق روش های مختلف همچون CT اسکن و اولتراسوند و یا ام آر ای (MRI) انجام می‌شود.
 • آزمایش بافت های کبدی، که با یک سوزن کوچک بخش کوچکی از کبد برای انجام آزمایش برای تشخیص ابتلا به کبد چرب برداشته می‌شود.

درمان کبد چرب

درحال حاضر درمان خاصی برای کبدچرب وجود ندارد. برای درمان کبد چرب می‌بایست سایر مشکلات از جمله دیابت و یا کلسترول درمان گردد. درمان های معمول این بیماری شامل:

 • ترک مصرف الکل
 • مدیریت کلسترول
 • کاهش وزن
 • کنترل قندخون

می‌باشد. برای دریافت دارو و توصیه در مورد کنترل و مدیریت سایر بیماری ها و مشکلات که منجر به کبد چرب می‌شوند، باید به پزشک مراجعه نمود.

درمان خانگی و تغییرات سبک زندگی در کبد چرب

با رعایت موارد زیر، شما می‌توانید کبد چرب را کنترل و درمان کرده، این موارد شامل:

 • کاهش وزن. در صورتیکه شما اضافه وزن داشته و یا چاق هستید، میزان کالری مصرفی در روز  و افزایش فعالیت بدنی، اقدام به کاهش وزن نمایید. همچنین با اتخاذ یک رژیم غذایی سالم نیز بخود کمک نمایید. برای دریافت راهنمایی در این مورد به پزشک و یا متخصص تغذیه مراجعه کرده و درکنار آن مقاله هایی که در ادامه بیان می‌کنیم را مطالعه نمایید. مقاله های مفید در این زمینه:
  1. رژیم غذای سالم چیست؟ مفاهیم یک رژیم غذایی سالم و مناسب
  2. غذاهای بدی که برای کاهش وزن خوب اند
  3. رژیم غذایی در دوران بارداری
  4. چگونه سریع و بی خطر لاغر شویم
 • ورزش کرده و فعالیت بدنیتان را افزایش دهید. هدفتان را حداقل 30 دقیقه ورزش در طول روز قرار داده و اگر نیاز به کاهش وزن هم دارید، این میزان را افزایش دهید.
 • دیابت و کلسترول خون خود را کنترل کرده و به توصیه های پزشکتان عمل نمایید.
 • از کبد خود محافظت نمایید. از کارهایی که فشارزادی بر کبد می‌آورند همچون مصرف الکل و یا مصرف خودسرانه دارو خودداری نمایید.

درمان کبد چرب با طب جایگزین

هرچند اثر هیچ یک از روش های طب جایگزین برای درمان کبد چرب اثبات نشده‌اند، اما ترکیبات طبیعی می‌توانند در درمان کبد چرب مفید باشند، یکی از این مکمل ها شامل:

 • ویتامین E. از نظر تئوری ویتامین ای و سایر انواع ویتامین های آنتی اکسیدان می توانند به سلامت کبد کمک نمایند. از آنجا که ویتامین e می‌تواند خطراتی از جمله افزایش خطر مرگ در مردان و یاافزایش خطر سرطان پروستات دارد، برای مصرف این ویتامین و میزان مصرف آن بایستی با پزشک مشورت نمایید.

پیشگیری از ابتلا به کبد چرب

برای کاهش خطر ابتلا به کبد چرب رعایت موارد زیر موثر می‌باشند.

 • رژیم غذایی سالم – یک رژیم غذایی سالم حاوی میوه، سبزیجات، غلات کامل و چربی های سالم می‌تواند خطر ابتلا به کبد چرب را کاهش دهد.
 • حفظ وزن سالم و تناسب اندام –  اگر شما چاق هستید و یا اضافه وزن دارید کاهش وزن به ما کمک می‌نماید. اگر وزن مناسبی دارید برای حفظ وزن و تناسب اندام خود و جلوگیری از چاقی اقدام نمایید.
 • ورزش و تمرین – ورزش در بیشتر روز های هفته کمک کننده است، البته اگر مدتهاست ورزش نکرده‌اید، پیش از ورزش با پزشک مشورت نمایید.
 • ترک الکل – در صورتیکه شما مشروبات الکلی مصرف می‌کنید، ترک مصرف الکل می‌تواند از ابتلا به کبد چرب الکلی جلوگیری نماید.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 رای, میانگین: 3٫65 از 5)
Loading...

نظرات

 1. حمید می گوید

  سلام

  میتوان گفت سیروز کبدی آخرین مرحله و راه درمانی ندارد؟ لطفا توضیح کامل ارسال فرمائید.
  اوقات خوب و پر انرژی برایتان آرزومندم
  حمید رفیعی.

 2. علیرضا اصلانی می گوید

  سلام اززحمات شما تشکرمیکنم اگرکمی دست از تعصبات بردارید واز اساتید طب سنتی استفاده شود عالی میشه مگرقدیم چیکار میکردند پایه تمام داروها از چیست که الان بصورت شیمیایی درست میشه وعوارض جبران ناپذیری داره درموردکبدچرب الکلی وغیر الکلی درطب سنتی راهکارهای بسیارزیادی وجودداره که به کوچکترینش اشاره میکنم گیاه خارمریم که بصورت تنتور درست بشه تحقیق کنید متشکرم

  • می گوید

   باسلام خدمت شما
   ما مشکلی با پزشکان سنتی نداریم از همکاری با آنها خوشحال هم می شویم
   البته مصرف داروی تجویزی از طرف پزشک زیانبار نیست و عموما فوایدی بیشتر از عوارض خود دارد بعلاوه اینکه پزشکی سنتی بعنوان طب مکمل باید استفاده شود و نباید جایگزینی برای درمان تجویزی پزشک باشد.

 3. محمدیاسین می گوید

  سلام به همه کارکنان این سایت خوب وموردضرورت همه
  اگرتداوی های خانگی با غذا ومیوه جات هم دراین سایت گنجاینده شود خیلی بهتر میشود

 4. ناصر می گوید

  سلام خسته نباشین.
  چربی های مفید و بدون ضرر برای کبد چه نوع چربی هایی هستند چربی های مضرکدامند؟

 5. حامد می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید
  از مطالب با ارزشتون و زحمت برای جمع آوری این مطالب بسیار سپاس گزارم
  بنده دیروز آزمایش خون دادم آنزیم های کبدی رو بسیار بالا نشان داده بود و پزشک معالج آزمایش های تکمیلی از جمله هپاتیت برام نوشته اما بنده از ترس داشتن هپاتیت جرات آزمایش دادن رو ندارم میخواستم بدونم بالا بودن آنزیم کبدی بیشتر مربوط به کبد چربه یا هپاتیت؟؟سن بنده نیز 25 سال است.
  با تشکر فراوان

 6. یاشار می گوید

  سلام خسته نباشید
  من وزنم کم است و بیماری کبد چرب دارم لطفا راه درمانش بگیید

 7. منصور می گوید

  باسلام و احترام .بنده29سالمه ولاغرم. طبق آزمایش خونی که گرفتم دچار کبد چرب هستم اصلا تا بحال الکل مصرف نکردم چه کارکنم که هم وزنم بالا بره و هم مشکل کبدم بر طرف بشه ممنونم از راهنماییهاتون

 8. علیرضا می گوید

  با سلام من خیلی نگرانم لطفا کمکم کنید من یه ماه پیش اکوتان مصرف می کردم واسه 20 روز بعد ازمایش دادم alt=66 قطع کردم و هیچ داروی خاصی هم نخوردم الان بعد یه ماه alt=110 !!!!
  مشکل کار از کجاس؟ من واسه حساسیت فصلی لوراتادین و اسپری فلوتیکازون مصرف می کنم که البته خیلی وقته مصرفشون می کن چند سالی هس اینم بگم که پارسال یه چکاپ کامل دادم همه چی نرمال بود سونوگرافی کبد هم داده بودم سالم بود صفرا هم سنگی نداشت یعنی تا یه سال پیش ساالم بودم حالا چی شده؟ اکوتان به نظرتون چقد می کشه تا اثرش از بدن بره؟
  یعنی منظورم اینه که بعد یه ماه هنوز اثر اکوتان تو بدنم هس که باعث افزایش انزیم ها شده؟

 9. محمدباقر ازمرند می گوید

  ازسایت پزشکی بینهایت سپاسگزارم .منتظر مطالب بیشتر هستم.ازکسانی که توانستندکبدچرب رادرمان کنند تقاضادارم ماراازتجربیات خود بهره مند سازند….

 10. سارا می گوید

  همسرم ۳۵سال دارد کمی کلسترول و تری گلیسیریدشون بالاست سفیدی چشماشون کمی زرد شده از لحاظ ورزش هم بارفیکس و شنا تو خونه انجام میدن, زیر بغلشون هم چند وقته لکه های قهوه ای کوچکی ایجاد شده, لطف کنید توضیح بدید مربوط به کبد چرب میشه؟چون دکتر نمیره,, خیلی نگرانشم خواهش میکنم راهنمایی کنید,,,,,ممنونم ازتون

 11. آرمان می گوید

  با سلام. من تري گليسيريدم خيلي بالاست.لاغر هستم و 32 سال سن دارم.براي درمان به چه متخصصي بايد مراجعه كنم؟معرفي بفرمائيد ممنونم

 12. امیر می گوید

  با سلام من دچار کبد چرب خفیف هستم و دکتر برام ویتامین e تجویز کرده که روزی *** بخورم یا مثلن در هفته دو تا کپسول *** واحدی که بازم میشه روزی ** واحد. میخاستم ببینم این ویتامین بصورت آمپول هم موجود است و آیا هر چند وقت یه بار باید از آمپول استفاده کنم که همین ** واحد به بدنم برسه و آیا آمپولش درد داره یا نه؟

 13. رز می گوید

  سلام من 40 ساله هستم و شاغل دچار فتق کمر میباشم دکتر گابالین تجویز کرده و سیلوکلسیب و چند تا ویتامین ولی دردش خیلی زیاده نمی توانم کار های رو زا نه را به راحتی انجام بدهم به نظر شما چه کار کنم ؟

 14. سعید می گوید

  سلام من مدتیه که خارش ساق پا دارم. می خاره تا قرمز می شه بم گفتن به کبد ربط داره لطفا کمک کنید

 15. رویا می گوید

  سلام.چندماهه که مادرم هرچی میخوره باید بیارش بالا.تنگی نفس داره به شدت لاغر شده تقریبا ۴۳،۴۴سالشه آزمایشای متفاوتیم انجام داده مثلا آندوسکپی و کلنوسکپی میگن فقط آنزیم کبد داری حالا مادرم باید چی کار کنه 😞😞😞

 16. سهیلا می گوید

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون .لطفا در مورد گرید 1 و گرید 2 و 3 توضیح بدین و گرید 2 چقدر خطرناکه ممنون میشم به ایمیلم بفرستین

قوانین نظرات:سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه مختار به رد یا تایید نظرات شما بوده، همچنین ممکن است آنها را ویرایش نماید.

نظر خود را بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *