ساختمان پزشکان+

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه سلامتی سلامت زنان بارداری هفته سوم بارداری

به کانال تلگرام بپیوندید

Join Our Telegram Channel

هفته سوم بارداریافزودن دیدگاه

در هفته سوم بارداری ، سه هفته از اولین روز آخرین عادت ماهانه شما گذشته است. ممکن است که شما در اواخر هفته ی اخیر باردار شده باشید (وقتی درحال تخمک گذاری بوده اید) و درواقع شما باردار هستید. اگرچه عادت ماهانه شما تا هفته ی بعد ادامه دارد اما جنین در رحم شما درحال رشد است.

هفته سوم بارداری

علائم اولیه بارداری

تغییرات وسیع و ناگهانی درون رحم شما رخ می دهد. اسپرم ها یک تخمک را بارور کرده اند و بارداری اتفاق افتاده است.

بعد از پنج تا دوازده روز پس از تخمک گذاری شما، رویان ( جنین )‌ بارور شده مشغول پنهان کردن خود در دیواره ی رحمی شما خواهد بود. درطول این زمان، شما ممکن است یک سری از ناراحتی های القا را تجربه کنید.

 

درد شکمی بارداری

درد شکمی

درد شکمی ملایم در اوایل بارداری نرمال بوده و از نشانه های رشد جنین است. بدن شما در حال تنظیم خود با هورمون های جدید بارداری و موجود جدید کوچک درون شماست. درد و انقباض شکمی حاصل از رشد می تواند از اولین نشانه های بارداری باشد. این دردها و انقباض ها ممکن است کوتاه و ملایم باشند (تنها یک یا دو روز طول می کشند).

 

خونریزی بارداری

خونریزی

مشاهده ی لکه های خون یا خون ریزی اندک حاصل از رشد جنین ممکن است در اوایل بارداری اتفاق بیفتد و می تواند همراه با اندکی درد و انقباض شکمی باشد. خونریزی در دوران بارداری حاصل از رشد جنین چیزی نیست که باعث نگرانی شود و اکثرا به دلیل حرکت تخم به سمت دیواره ی رحمی شما رخ می دهد. لکه های خون باید خیلی اندک باشد و رنگ آن ممکن است صورتی یا قهوه ای کمرنگ باشد. (این لکه ها هیچ گاه قرمز روشن یا شدید مانند عادت ماهانه معمولی نیستند.) به علاوه ی نشانه های رشد جنین، چندین علائم دیگر را در اوایل بارداری باید انتظار داشت. اگرچه هنوز عادت ماهانه شما تمام نشده است، شما ممکن است اثرات هورمون های بارداری را در این هفته احساس کنید.

 

تهوع بارداری

حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ یکی از رایج ترین علائم در اوایل بارداری است. شما ممکن است به سرعت احساس تهوع داشته باشید. بعضی از خانم ها ممکن است هم حالت تهوع و هم استفراغ را تجربه کنند.

 

دمای بالای بدن در دوران بارداری

دمای بالای بدن

دمای بالای بدن درطول هفته های اول بارداری علامتی عمومی است. اگر شما دمای بدن خود را اندازه گیری کرده و مشاهده کرده اید که در طول ۱۵ روز بالا و تقریبا در یک سطح بوده است، شما باردارید !

 

خستگی در دوران بارداری

خستگی

خستگی یکی دیگر از علائم رایج دوران اولیه بارداری است. مدت کمی پس از بارور شدن ممکن است شما بدون دلیل احساس خستگی کنید. خستگی ممکن از در سه ماه اول بارداری ادامه پیدا کند و دلیل آن افزایش مقدار پروژسترون در بدن شماست.

 

اعلام بارداری

ورم سینه

سینه های حساس و ورم کرده یکی دیگر از علائم بارداری ست که باید انتظارش را داشته باشید. سینه های شما ممکن است در برابر لمس احساس درد و سوزش داشته باشد، چیزی مشابه آنچه شما قبل از دوران عادت ماهانه احساس می کنید اما سینه ها در دوران بارداری حدود ده برابر این حالت حساس تر می شوند.

 

تناوب ادراری

تناوب ادراری

تناوب ادراری شما بعد از بارداری افزایش می یابد.

 

نفخ بارداری

حس نفخ و بادکردن

شما حس نفخ شکم و بادکردگی مشابه همان احساسی که در طول دوران قاعدگی دارید، خواهید داشت.

 

تست بارداری

تست های خانگی بارداری

تست های خانگی بارداری صحیح تر خواهند بود اگر مدت بیشتری صبر کنید. آن ها هورمون انسانی به نام کوریون، ماده محرک غده جنسی (HCG) را تست می کنند. این هورمون حدود پنج تا هفت روز بعد از باروری تخم شروع به وارد شدن در سیستم مادر می شود. اگر آخرین قاعدگی شما تنها سه هفته پیش بود، بدن شما ممکن است شروع به ترشح HCG کند که تست صحیح از بارداری را مشکل می کند. مقدار HCG که بدن شما به ادرار ترشح می کند هر ۲۹ تا ۵۳ ساعت برای سی روز بعد از شروع رشد جنین، دوبرابر می شود. انتظار برای چند روز بیشتر جهت انجام تست بارداری می تواند شانس شما را برای گرفتن نتیجه ی صحیح تر ارتقا دهد.

 

کدام برند صحیح ترین تست خانگی بارداری را ارائه می دهد؟

اگر شما تست بارداری را تنها سه هفته بعد از آخرین قاعدگی خود انجام می دهید، تعداد زیادی از تست ها ممکن است نتیجه ی منفی داشته باشند درحالیکه شما باردار هستید. بدن بیشتر زنان ممکن است حدود ۱۲٫۵mLU/mL از HCG در این زمان از بارداری به ادرار آن ها ترشح کند و اکثر تست های بارداری نمی توانند به طورقابل اطمینانی این مقدار کم از HCG را تشخیص دهند. (بیشتر آن ها به HCG بالای mlU/ml100 نیاز دارند)

در یک مطالعه ی بالینی از ۱۸ تست متفاوت تنها “فرست ریسپانس”: نتایج اولیه تست خانگی بارداری موثقا بارداری را با مقدارmlU/mL12.5 از HCG تشخیص داد. تست هایی که حساسیت بالا اما صحت کمتری دارند شامل”کلیر بلو ایزی”: “وان مینت” و “کلیر پلن ایزی”. تست های زیاد دیگری تنها وقتی چند روز از بارداری شما گذشته است موثق هستند_ هر روز که می گذرد نتایج تست های خانگی بارداری شما موثق تر خواهد بود. تا اندازه ای که می توانید منتظر بمانید تا هم ناامید نشوید و هم هزینه ی اضافی پرداخت نکنید.

 

تغییرات هفته سوم بارداری

تغییرات و علائم بارداری مادرها

همان طور که بارداری شما ادامه می یابد اندازه ی دور کمر شما افزایش می یابد. تعدادی از زنان علاقمند به اندازه گیری مداوم تغییرات باورنکردی در اندازه و شکل خود در طول دوره ی بارداری هستند، درحالیکه تعدادی دیگر از افزایش وزن خود می ترسند. به یاد داشته باشید که افزایش وزن درطول دوره ی بارداری طبیعی و نشانه ی سلامتی شماست.

بسیاری از زنان بین ۱۱ تا ۱۶ کیلوگرم اضافه وزن در دوره ی بارداری دارند، اگر جنین بیشتر از یکی باشد این مقدار بیشتر می شود. بیشتر این وزن میان جفت، رحم، مایع آمنیوتیک و مایعی که در بافت میان شما و جنین است توزیع می شود. همچنین برای کمک به شیردادن، حدود ۳ کیلوگرم چربی به شما اضافه خواهد شد.

بیشتر زنان می فهمند که باید دفعات بیشتر و سریع تر از همیشه ادرار کنند. نیاز سریع به ادرار کردن از علائم اولیه و همیشگی بارداری ست که اکثر زنان حامله تا حدودی آن را تجربه خواهند کرد. ممکن است شما حس کنید مثانه تان منقبض شده است و به همین دلیل هر دقیقه یک بار به طرف سرویس بهداشتی بدوید.

شما اکنون ممکن است حالت تهوع و استفراغ داشته باشید که از نشانه های اولیه و معمولی بارداری ست. تقریبا ۷۵% از زنان به نوعی حالت تهوع و استفراغ را در سه ماهه ی اول بارداری تجربه خواهند کرد.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

موارد مصرف دابیگاتران

موارد استفاده و عوارض دابیگاتران (پاراداکسا)

اطلاعات پزشکی

انواع مشکلات قلبی

انواع مشکلات قلبی! علائم، تشخیص و درمان آنها

بارداری

هفته دوازدهم بارداری

هفته دوازدهم بارداری

اطلاعات پزشکی

اختلالات خواب

مشکلات خواب تا چه حد جدی هستند؟

اطلاعات پزشکی

اندومتریوز

اندومتریوز چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آن

اطلاعات دارویی

عوارض جانبی ناپروکسن

موارد استفاده و عوارض ناپروکسن

بارداری

هفته یازدهم بارداری

هفته یازدهم بارداری

اطلاعات پزشکی

اجتناب از بالا و پایین رفتن سطح قند خون

اجتناب از بالا و پایین رفتن سطح قند خون!

اطلاعات دارویی

اس سیتالوپرام

موارد استفاده و عوارض اس سیتالوپرام (لکساپرو)

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *